فرهنگ امثال سخن - جلد اول


کد:  12336
عنوان:  فرهنگ امثال سخن - جلد اول
تاریخ ثبت:  بهمن 23, 1391
تاریخ ویراش:  اسفند 1, 1391
شابک:  964-372-137-x
تاریخ اولین چاپ:  1384
نوع جلد:  گالینگور
قطع:  رقعی
شمارگان:  5500
چاپ جاری:  1
تعداد صفحات:  687
وزن(گرم):  920
آدرس مستقيم مطلب: به مطلب لينک دهيد
نسخه قابل چاپ: چاپ


معرفي:
مولف محترم درباره اثر خود می گوید:
ما امثال را از دو منبع جمع کردیم. یکی در حین تألیف فرهنگ بزرگ سخن، از متون استخراج کردیم. چرا که ما فرهنگ را از متون استخراج می کردیم، نه اینکه از روی فرهنگ‌ها بنویسیم.در متون مقدار زیادی امثال وجود دارد.
منبع دوم، کتاب‌های امثال است که از قرن 11 تا به امروز، جمع آوری شده است.مخصوصاً مهمترین فرهنگ در این زمینه «امثال و‌حکم» مرحوم دهخدا است. اما کاری که ما در این کتاب انجام دادیم این بود که اصطلاحات و تعابیر را از امثال جدا کردیم. در حالی که در امثال و حکم دهخدا و بسیاری از کتب امثال دیگر اغلب تعبیرات زبانی را جزء امثال آورده‌اند. مثلاً آب از لب و لوچه‌اش آویزان بود.

آخرین نکته این که کتاب امثالی که ما چاپ کرده‌ایم از نظر تعداد امثال جامع‌ترین کتاب مثل است. به طوری که نزدیک به 31 هزار مثل را در بر دارد، در حالی که کتاب‌هایی که در این زمینه چاپ شده، حتی کتاب مرحوم دهخدا، تعداد مثل‌هایشان از این بسیار کمتر است.

ما تا آنجا که توانستیم و منابع ما حکم می‌کرد، امثال عامیانه را هم فراهم کرده‌ایم، اما لغات عامیانه را بیشتر در فرهنگ بزرگ سخن آورده‌ایم.

در ضمن امثال چون از تاریخ سرچشمه می‌گیرند و گوینده خاصی ندارند و کلمات و جملاتی هستند که در طول زمان ساخته و تراش خورده و به ما رسیده‌اند و مثل واژه‌های زبان در مسیر تحول زبان قرار ندارند، ضرورتی برای به روز کردن آنها وجود ندارد. امثال در طول روزگاران به وجود می‌آید و ممکن است صد سال بگذرد و امثال تازه‌ای به وجود آید. بنابراین ضرورت ندارد که فرهنگ امثال مانند فرهنگ لغت به روز شود.


امتياز اين مطلب(ثبت شده توسط ساير کاربران):0   -->  امتياز شما:  

نظر شما:
نام: 
پست الکترونيک: 

لطفا عدد درج شده در تصوير را در کادر مقابل آن وارد کنيد:
  بازخواني مجدد تصوير


برای رهگیری سفارشات خود، شناسه کامل آن را وارد نمایید.