فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

نگاهی به کتاب «تأملی بر نهضت عاشورا» رسول جعفریان

افراد مرتبط با خبر: رسول جعفریان
تاریخ ثبت: سه‌شنبه 15 دی 1388
تاریخ ویرایش: سه‌شنبه 15 دی 1388
کد : 5289
تعداد بازدید: 2646

برچسب:
1. خبر
خلاصه خبر
کتاب «تأملی بر نهضت عاشورا» به قلم رسول جعفریان و به همت انتشارات نشر علم منتشر شد. در نخستین بخش این کتاب، به معرفی کهن‌ترین و مهم‌ترین متون تاریخی مربوط به تاریخ عاشورا پرداخته‌ شده است؛ لذا مقتل‌‌های «ابومخنف»، «محمدبن سعد»، «بلاذری»، «دینوری» و «ابن عثم» که پنج مقتل اصیل و منبع مقاتل دیگر است مورد بازبینی قرار گرفته است و در ادامه در مورد طبری و تاریخ عاشورا سخن گفته شده و نویسنده معتقد است که مهم‌ترین مقتلی که در تاریخ طبری آمده، مطالبی است که از کتاب «مقتل الحسین» اثر «ابومخنف» برگفته شده است و این متن را طبری از طریق هشام بن محمد بن سائب کلبی روایت کرده و به علاوه، از خود مقتل هشام کلبی هم بهره زیادی برده است.
نویسنده در بخش دیگر فصل نخستین، در مورد مقتل الحسین خوارزمی سخن گفته است که در دو جلد در هند به چاپ رسیده است. در پایان این بخش منابع داستانی، ادبی و روضه‌ای نهضت عاشورا را مورد واکاوی قرار داده است.
فصل دوم این کتاب با عنوان «زمینه‌های قیام کربلا» آغاز شده است که در آن وضعیت قریش و جناح‌های داخلی آن تا کربلا مورد تحلیل قرار گرفته است و در ادامه نحوه‌های برخورد با دین اسلام پس از رحلت رسول‌الله(ص) مورد تحقیق قرار گرفته شده است و نگارنده برخورد مصلحت‌جویانه، سودجویانه و برخورد ارادتمندانه امام علی(ع) با کتاب و سنت را سه نوع برخورد با اسلام معرفی کرده است.
در این فصل نظام‌های سیاسی از زمان رسول‌ خدا(ص) تا حکومت معاویه مورد بررسی قرار گرفته و نظام نبوی ولایی، نظام خلافت و نظام سلطنتی ـ خلافتی سه نوع نظام سیاسی است که نویسنده آن‌ها را بررسی کرده است.
برخورد امام علی(ع) و آل علی(ع) با مشکلات و دشواری‌ها، چگونگی عقاید عامه مردم در مناطق مختلف، راه‌های منحرف کردن عامه مردم توسط امویان، چگونگی امر تحریف دین در این دوره، عناوین بخش‌هایی است که در این فصل مورد تأمل قرار گرفته است.
گزارش تاریخی رویداد کربلا، اربعین امام حسین(ع)، حکمت شهادت امام حسین(ع)، آثار نهضت امام حسین(ع)، از عناوین دیگر این فصل‌هاست و در ادامه کتاب «کامل الزیارات ابن قولویه» ارزیابی شده است، و در نهایت ابعاد شعاری و شکلی نهضت امام حسین(ع)، بررسی تاریخی عزاداری اهل سنت برای امام حسین(ع)، تحریفات عاشورا و بررسی روضةالشهداء ملاحسین کاشفی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
این کتاب به همت نشر علم در 2200 نسخه و به بهای 58000 ریال در آذرماه سال جاری منتشر شده است.

آثار مکتوب زیر از این نویسنده و تاریخ نگار در فروشگاههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب موجود و قابل تهیه است:
•افسانه تحریف قرآن
•تاریخ ایران اسلامی دوره چهار جلدی
•تاریخ خلفا از رحلت پیامبر(ص) تا زوال امویان (11 - 132 )
•تاریخ و سیره سیاسی امیر مومنان علی بن ابی طالب (ع)
•تاملی در نهضت عاشورا
•تحقیقی در فلسفه علم
•جریان ها و سازمان های مذهبی - سیاسی ایران
•حیات فکری سیاسی امامان شیعه (ع)
•سیره رسول خدا (ص)
•سیری در سیره نبوی


افراد مرتبط با خبر

اخبار مرتبط
انتشار خاطرات با ارزش شیخ محمدرضا مظفر درباره نجف : دکتر رسول جعفریان در یادداشت زیر به انتشار کتاب خاطرات شیخ محمدرضا مظفر از مصلحان دینی برجسته نجف اشاره کرده است.


پیشنهاد نگارش اطلس شیعه را رهبر انقلاب دادند : رسول جعفریان گفت: مقام معظم رهبری در یکی از نمایشگاه‌های کتاب در دهه 80، پس از تورق «اطلس تاریخ اسلام»، به مسئولان وقت سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح پیشنهاد دادند که چنین اطلسی برای شیعه هم نوشته شود. به گزارش خبرگزاری فارس، رسول جعفریان درباره کتاب اطلس شیعه و ترجمه آن به زبان عربی گفت: مقام معظم رهبری در یکی از نمایشگاه های کتاب در دهه 80، پس از تورق «اطلس تاریخ اسلام»، به مسئولان وقت سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح پیشنهاد دادند که چنین اطلسی برای شیعه هم نوشته شود. …


رسول جعفریان: از پشت‌صحنه‌ی تاریخ غافل نشویم : حجت الاسلام والمسلمین رسول جعفریان در دومین روز همایش علمی کاربردی تبلیغ با حضور مبلغان ویژه محرم سال ۹۰ در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، با اشاره به تفاسیر متفاوت از عاشورا و رابطه این تفسیرها با ماخذ و منابع شیعی، گفت: برخلاف تصور اولیه خطبا، مبلغین، نویسندگان و تاریخ نگاران اسلامی، تفسیر یکدستی از عاشورا به جز در موارد کلی وجود ندارد. نباید از پشت‌صحنه‌های تاریخ غافل شد وی ادامه داد: به جز این‌که نام مبارک امام حسین(ع) و یاران ایشان و برخی حوادث روز عاشورا مورد وفاق …


کتاب «راز بازگشت جاهلیت در عصر عاشورا» منتشر شد : کتاب «راز بازگشت جاهلیت در عصر عاشورا» نوشته حجت الاسلام جواد سلیمانی امیری، از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.


یکی دیگر از فرق های ما با نادرشاه : دکتر رسول جعفریان، مورخ و مولف آثار تاریخی در یادداشتی به چند نکته درباره نادرشاه و کتاب پرداخته است.

نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!