فراخوانی فراخوانی ...

«همافر» خاطرات مهدی نوروزی خلبان بازنشسته نیروی هوایی

129 بازدید

افراد مرتبط با خبر : مهدی نوروزی

انتشارات مرتبط با خبر : سوره مهر

تاریخ ثبت : پنج‌شنبه 19 بهمن 1396

تاریخ ویرایش : دوشنبه 30 بهمن 1396

کد : 62649

19 بهمن هر سال، یادآور بیعت همافران ارتش با امام خمینی در سال 57 می باشد. خبری که دولت بختیار آن را تکذیب کرد و حکم دستگیری عکس را داد. اما امام این مساله را تایید کردند. به این مناسبت کتاب همافر نوشته مهدی نوروزی به مخاطبان عزیز کتاب فردا معرفی می شود.

کتاب «همافر» خاطرات مهدی نوروزی همافر بازنشسته نیروی هوایی به همت دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

از ویژگی های بارز این کتاب، خاطرات راوی از دیدار و آشنایی با مقام معظم رهبری و شهید اندرزگو در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است.

در بخشی از مقدمه این اثر می خوانیم : «خاطراتی که در این کتاب ذکر شده، فقط بخش کوچکی از فعالیت های انقلابی اشخاصی است که در سطوح مختلف ارتش شاهنشاهی اعم از نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی به جریان افتاد. حوادث مندرج در این نوشتار، مربوط به اتفاقاتی می شود که در ایستگاه رادار جزیره کیش، پایگاه هوایی مشهد، ایستگاه رادار بابلسر و مکان های مختلفی از تهران رخ داده است اگر نویسندگان و محققین موفق به بررسی و نگرش حوادث مربوط به انقلاب اسلامی در ارتش شاهنشاهی بشوند، خواهند دید اعتقادات دینی تا چه وسعتی و با چه عمقی در میان افراد نیروهای نظامی گسترش و نفوذ داشته و سبب چه میزان فعالیت های انقلابی شده است؛ در آن صورت نظرات و نگاه تازه ای نسبت به ارتش رژیم گذشته پیدا کرده و دلایل اصرار گروهک ها بر انحلال ارتش در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و تایید و تعریف حضرت امام(ره) از ارتش را درک خواهند کرد.»

وی در بخش دیگری از این مقدمه آورده است: «فعالیت های شهید سرلشگر کلاهدوز و دوستانشان در گارد شاهنشاهی، فعالیت های شهید سپهبد صیاد شیرازی و همکارانشان در یگان های مختلف نیروی زمینی، فعالیت های شهید سرلشگر بابایی و دوستانشان در پایگاه هشتم شکاری اصفهان، فعالیت های مرحوم حاج آقا کرمانی، امیرعطاءالله بازرگان، امیرحسین مرآتی، شهید سرهنگ شاه حسینی، سرهنگ خداوردی، سرهنگ پورانی و دوستانشان در پایگاه سوم شکاری همدان و ... حکایت از گستردگی مجاهدات ها و تلاش های چهره های مومن و معتقد نظامی در سراسر ارتش شاهنشاهی بوده است.»

نویسنده در این کتاب همچنین بر لزوم تحقیق در زمینه فعالیت های ارتش پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تاکید می کند و می گوید: شایسته است که این امر، موضوع پایان نامه دانشجویان رشته های مختلف دانشگاهی از جمله روان شناسی، جامعه شناسی، علوم سیاسی، تاریخ و سایر رشته های مربوط قرار بگیرد.

مهدی نوروزی راوی در گفت و گویی که درباره خاطرات خود داشته است، می گوید: در زندگی من اتفاقاتی وجود داشت که هم سرنوشتم را تغییر داد و هم به نظرم برای روایت در تاریخ باید عنوان شود. در سال ۵۱ من به همراه تعدادی از همکارانم برای گذراندن یک دوره آموزش نظامی به مدت ۱۷ ماه به انگلستان اعزام شدم. این سفر را در حالی می رفتیم که حس می کردیم نماینده حکومتی هستیم که دروازه تمدن بزرگ بشری است اما در همان مدت اقامت بود که رفته رفته متوجه شدیم آنچه در قالب تبلیغات به ما گفته می شد چیزی جز برخی تبلیغات پوچ نیست. در واقع نه کسی ما را می شناخت و نه اهمیتی به ما می داد. این سرآغاز یک تحول بزرگ در زندگی ما بود که با نوعی احساس خالی شدن همراه بود.

نوروزی ادامه می دهد: در برگشت به ایران ماموریت من و یکی از دوستانم به جزیره کیش اختصاص یافت. در این جزیره بود که در هنگام سفرهای نوروزی خانواده سلطنتی با رفتارهای غیر متعارف و عجیب آن ها آشنا شدیم. در همین حین بود که کتاب های دکتر شریعتی و نوارهای سخنرانی آقای فلسفی نیز به دست ما می رسید و آگاهی ما را نسبت به آنچه در پیرامونمان رخ می داد افزایش می داد و رفته رفته به این نتیجه رسیدیم که باید برای نجات کشور کاری کنیم و این مصادف شد با انتقالم به مشهد.

این همافر بازنشسته در ادامه روایتش از خاطراتش در این کتاب می گوید: در مشهد با شهید اندرزگو و مقام معظم رهبری آشنا شدم. این آشنایی تا جایی رسید که هفته ای دو بار تا پیش از دستگیری ایشان برای تدریس زبان انگلیسی به آقا به منزلشان در مشهد می رفتم. بعد از آن [دستگیری رهبری] نیز به سید علی اندرزگو کمک کردیم تا ابزار ترور شاه را وارد ایران کند و به کیش منتقل کند که در نهایت با ترور او این ماموریت نیز ناکام ماند.

به گفته نوروزی این خاطرات جدای از اینکه اطلاعات بکر و دست اولی درباره زندگی مقام معظم رهبری و شهید اندرزگو در سال های قبل از پیرزوی انقلاب دارد، به شکلی بدیع به جریان شناسی حرکت سیاسی همافران نیروی هوایی در ایام مبارزات منجر به پیروزی انقلاب اسلامی نیز پرداخته است.

کتاب های مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر