فراخوانی فراخوانی ...

در آستانه تازه شدن: صد رباعی امروز

گردآورنده کتاب : سید علی میرافضلی

ناشر کتاب : سپیده باوران

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 102

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
33,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

در این کتاب یک تا پنج نمونه رباعی از شاعرانی چون بیژن ارژن، قیصر امین پور، منصور اوجی، ساعد باقری، سعید بیاباکی، شاپور پساوند، محمدرضا ترکی، زهیر توکلی، خلیل جوادی، مریم حقیقت، علیرضا دهرویه، ایرج زبردست، هادی سعیدی کیاسری، محمدرضا شفیعی کدکنی، سیروس شمیسا، جلیل صفربیگی، عمران صلاحی، میلاد عرفان پور، ایرج قنبری، غلام رضا کافی، حدیث لزرغلامی، منصور نیکوگفتار و سلمان هراتی آمده است.

گردآور اشعار در یادداشت آغازین کتاب با تاکید بر اقبال به شعر کوتاه در دهه 80، درباره دلایل این امر آورده است: «کم حوصلگی شاعران و مخاطبان و بی رونقی بازار شعر (به طور عام)، شتاب زدگی و کمبود فرصت انسان امروز برای زیستن و همساز شدن او با ابزارهای نوین ارتباطی از جمله دلایلی است که در آن باید ارسال پیام در حجمی فشرده و زمانی کوتاه صورت بگیرد.»

وی در ادامه این یادداشت به چگونگی تدوین و گردآوری این مجموعه اشاره کرده و گفته است: «در این اثر رباعیات شاعران دهه 60 تا 80 (30 سال اخیر) بررسی و گزینش شد. همچنین در مقدمه به تناسب حجم در خور چنین کتابی، به صورت خلاصه وضعیت رباعی در این سه دهه بررسی، تحلیل و گزارش شده است.»

تهیه کننده کتاب در بخش «نگاهی به کارنامه رباعی امروز» اشاره ای به چگونگی شکل گیری قالب رباعی و سیر آن در عمر هزارساله اش تا زمان معاصر داشته و آورده است: از اواسط دهه 70 نسل جدیدی از شاعران رباعی گوی به عرصه آمدند که نویدبخش حرکتی تازه در زمینه رباعی بود... حرکتی که در اواسط دهه 70 به منظور احیای دوباره رباعی آغاز شد، در دهه 80 با قوت تمام ادامه یافت و اکنون به جریان بالنده ای تبدیل شده است.

طبق دیدگاه وی در دهه 80 علاوه بر سه چهره شاخص دهه پیش، یعنی بیژن ارژن، ایرج زبردست و جلیل صفربیگی، چهره های جدیدی وارد عرصه رباعی شده اند که از میان آن ها میلاد عرفان پور، هادی فردوسی، محمد قائدی، زهیر توکلی، امید مهدی نژاد، علیرضا دهرویه، محمدرضا مختارنژاد، عباس صادقی زرینی، مصطفی حسن زاده و اصغر عظیمی مهر از بقیه شاخص ترند.

همچنین از دیدگاه وی نگاه انتقادی به رویدادهای اجتماعی، اعتراض به وضع موجود، حضور جدی طنز در این جریان، نوآوری در الفاظ و معنای و ایجاد تصاویر و شبکه های ارتباطی جدید از موضوعات قابل توجه در رباعی امروز و یکی از آفات آن فیلسوف مآبی غیرضروری است که جا را بر اندیشه تنگ کرده است.

گزیده کتاب

رباعی علی مظفر از این کتاب:
ما را ز دل خویش چه غافل کردند
فهمیدن عشق را چه مشکل کردند
انگار کسی به فکر ماهی ها نیست
سهراب! بیا که آب را گل کردند

یک نمونه رباعی از عمران صلاحی که در این کتاب آمده است:
«این راه چه ماه می تواند باشد
هر گوشه پناه می تواند باشد
از مقصدمان سوال کردم، گفتی:
مقصد خود راه می تواند باشد»
 • گردآورنده کتاب
 • ناشر کتاب
 • شابک
  978-600-5957-25-9
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی (21*14)
 • تعداد صفحات
  102
 • سال نشر
  1391
 • چاپ جاری
  1
 • شمارگان
  2200
 • وزن(گرم)
  160
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  دوشنبه 16 تیر 1393
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  دوشنبه 16 تیر 1393
 • کد
  17042
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط