بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. اهل بیت و انبیاء الهی (ع) (3)
  4. تاریخ و سیره اهل بیت و انبیاء الهی (ع) (1-3)
  5. دانشنامه فاطمی علیها السلام - جلد اول: حیات، منزلت و شخصیت فاطمی (س)
  • دانشنامه فاطمی علیها السلام - جلد اول: حیات، منزلت و شخصیت فاطمی (س)

دانشنامه فاطمی علیها السلام - جلد اول: حیات، منزلت و شخصیت فاطمی (س)

ناشر : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 402

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 1755710003022

معرفی کتاب

دانشنامه ی فاطمی (س)، دائرةالمعارفی است«ساختار موضوعی» شش جلدی و مشتمل بر یکصدوهفده مدخل کلان در دو بخش عمده: 1. تبیین زندگانی، سیره و تعالیم حضرت فاطمه زهرا(س) ( به مثابه ی الگوی عینی زن مسلمان) 2. تحلیل علمی نظری مباحث مربوط به حرمت و حقوق زن، هویت و منزلت نهاد خانواده، با استناد به منابع اندیشه ی دینی و توجه به آرای جدید و نظرها و نیازهای معاصر. اهداف: 1.تبیین جامع و علمی تاریخ زندگانی و منزلت الهی حضرت فاطمه زهرا(س)، به منظور رفع ابهامات و پاسخ گویی به شبهات کلامی تاریخی و نیز افشاء و تحلیل تحریفات و انحرافات. 2.توصیف و تحلیل بینش، منش و کنش (تعالیم، اخلاق و سیره ی) آن بزرگوار، به مثابه نمونه ی انسان کامل، به منظور ارائه ی الگوی عینی زن مسلمان. 3.تبیین ماهیت و مرتبت، حرمت و حقوق زن، مبانی و منزلت نهاد خانواده، و حقوق و تکالیف ارکان آن از منظر اسلام، به شیوه ای اجتهادی و نظریه پردازانه و روزآمد، به منظور گره گشایی و روشنگری، رفع شبهات و تحریف زدایی در این زمینه ها 4.نقد نظرها و نظریه های معارض با اندیشه ی دینی و نگرش های متحجرانه و متجددانه دریاره ی زن و نهاد خانواده در جوامع اسلامی. ساختار علمی و موضوعی: مباحث دانشنامه در قالب یکصدوهفده مدخل اصلی و حدود ده هزار مدخل فرعی حول سه محور کلان زیر ترتیب و تنظیم یافته است: «منزلت و شخصیت فاطمی» که به تاریخ زندگانی و سیره حضرت و منزلت و جایگاه الهی ایشان می پردازد. «حکمت فاطمی» که اندیشه و تعالیم فکری حضرت را طرح و تحلیل می کند، و به مباحث حکمی و معارف دینی می نگرد. «زن و خانواده» که ماهیت و مرتبت و حقوق و حرمت زن و نهاد خانواده از منظر اسلام، و طرح و نقد آراء و نظریه های موجود در این زمینه را تبیین می کند. برایند: محصول تلاش جمعی همکاران دانشنامه، اثری است که سعی شده است این ویژگیها را داشته باشد: 1. مرجعیت علمی: در مجموعة حاضر، سعی شدهاست حاصل پژوهش، حاوی مهم ترین و تحلیلی ترین اطلاعات باشد و کم وبیش خواننده را از مراجعه به منابع دیگر ـ جز برای آگاهی از جزئیات و تفصیل بیشتر ـ بی نیاز سازد و نیز مرجعی برای اهل تحقیق باشد. 2. ارائة الگوی زن مسلمان: هدف اساسی تولید این دانشنامه، آشنایی با حضرت فاطمه(س) برای الگوگیری از رفتار و منش ایشان است؛ ازاین رو، افزون بر گزارش جامع از زندگی و منزلت ایشان، سیرة ایشان در امور اخلاقی، عبادی، معنوی، همسرداری، خانه داری، تربیت فرزند و امور فرهنگی ـ اجتماعی و سیاسی، بررسی و هر کدام در مقاله ای مستقل تألیف شده است. 3. دفاع عالمانه از حقایق تاریخی: در این دانشنامه، با زبان و روش علمی و استناد به منابع معتبر شیعه و اهل سنّت، به دفاع از حقایق و رخدادهای تاریخی، همان گونه که بوده، پرداخته شده و از اظهارنظرهای غیرمستند و دخالت دادن احساسات، پرهیز گردیده است. 4. فراهم ساختن امکان سنجش و قضاوت علمی: سعی شده است مقالات به گونه ای تألیف شوند که امکان سنجش علمی دربارة چگونگی حوادث و نقل گزارش های تاریخی و روایی به وجود آید. 5. ارائة منظومة معرفتی: در مقالات اندیشه ای و حِکَمی، سعی شده است یک دستگاه منسجم فکری و منظومه ای معرفتی، با محوریت رابطة انسان کامل با آفریدگار ارائه گردد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط