فراخوانی فراخوانی ...

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد نوزدهم: نظام حقوق زن در اسلام، مساله حجاب، پاسخهای استاد، اخلاق جنسی

جلد اول از بخش فقه و حقوق

مولف : مرتضی مطهری

ناشر کتاب : صدرا

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 692

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
موجود شد باخبرم کن

معرفی کتاب

کتاب حاضر جلد نوزدهم- و جلد اول از بخش «فقه و حقوق»- مجموعه آثار استاد شهید آیة اللَّه مطهری را تشکیل می‏دهد و مشتمل است بر کتابهای نظام حقوق زن در اسلام، مسأله حجاب، پاسخهای استاد به نقدهایی بر کتاب مسأله حجاب و اخلاق جنسی. بنابراین همه مطالب کتاب در اطراف حقوق و مسائل مربوط به زن می‏باشد و از این جهت دارای امتیاز می‏باشد. در واقع آثار قلمی استاد شهید درباره مسأله زن در این مجلد از «مجموعه آثار» گرد آمده است، گرچه در این موضوع، سخنرانیهایی نیز از آن متفکر شهید باقی است و به فضل خدا در مجلدات بعدی قرار خواهد گرفت.
توضیحات لازم درباره دو کتاب نظام حقوق زن در اسلام و مسأله حجاب در مقدمه‏ های آنها داده شده است. مطلب اضافه این است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، استاد شهید شروع به نگارش مقدمه جدیدی برای کتاب مسأله حجاب باتوجه به فضای جدید حاکم بر کشور و دنیای اسلام نمودند. این مقدمه به اتمام نرسید و استاد به شهادت رسیدند. ما در «مجموعه آثار» این مقدمه را- هرچند ناقص- در ابتدای این کتاب قرار دادیم.
نکته مهم درباره این دو کتاب، تأثیر شگرفی است که بر جوّ فاسد و مسموم قبل از انقلاب اسلامی در کشور داشته است از نظر تضعیف آن جوّ و خنثی کردن سیاستهای استعماری رژیم شاهنشاهی درخصوص ترویج روابط آزاد زن و مرد و فاسدکردن جامعه خصوصاً جوانان و سست نمودن بنیاد خانواده در کشور؛ و البته بعد از انقلاب اسلامی نیز در آشنا ساختن افکار با منطق اسلام در این مسائل و خنثی کردن تبلیغات گذشته تأثیر بسزا داشته است و همچنان خواهد داشت،
خصوصاً که اخیراً تبلیغات مخالف در این زمینه افزایش یافته است.
اما کتاب پاسخهای استاد مشتمل است بر نقدهای یکی از فضلا بر کتاب مسأله حجاب و پاسخهای استاد به آن نقدها. توضیح اینکه در سال 1349 هجری شمسی یکی از فضلا در حاشیه نسخه‏ای از چاپ سوم این کتاب، نظرات انتقادی خود را مرقوم نموده و آن را در اختیار استاد شهید می‏گذارد، و استاد نیز پاسخهای خود را در ذیل آن نقدها می‏نگارند. از آنجا که این نقدها و پاسخها برای عموم نیز قابل استفاده و مفید بود اقدام به چاپ آن گردید. در هر نقد و پاسخی ابتدا متن کتاب مسأله حجاب با ذکر صفحه آن مطابق با همین مجلد از «مجموعه آثار»، سپس نقد آن متن با حروف ریزتر و به دنبال آن پاسخ استاد با حروف سیاه و عرض کمتر ذکر گردیده است.
مطالعه این کتاب علاوه بر اینکه تا حدی روش فقهی استاد را آشکار می‏سازد، نشان می‏دهد که چگونه استاد شهید که از یک سو با تز استعماری «اسلام منهای روحانیت» مبارزه می‏کند تا آنجا که جان خود را در این راه فدا می‏نماید، از سوی دیگر با جمود و تحجّر درمی‏آویزد؛ و این نیست مگر ناشی از چندبعدی بودن شخصیت و پیمودن صراط مستقیم اسلام که لاجرم با انحرافهای مختلف ناسازگار است.
پاسخهای استاد در این کتاب، شامل نکات بدیع و ناب فقهی است که خصوصاً برای اهل فن مغتنم است و نکته جالب توجه در آنها، شباهتی است که میان این پاسخها و پاسخها و آراء فقهی امام خمینی (ره) حتی از نظر لحن سخن مشاهده می‏شود.
کتاب اخلاق جنسی نیز در اصل مقالاتی بوده است که در حدود سال 1353 در مجله «مکتب اسلام» به چاپ می‏رسیده و بعداً به صورت کتاب درآمده است و درواقع تطبیقی است میان اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب.
 • مولف
 • ناشر کتاب
 • شابک
  978-964-5600-63-9
 • نوع جلد
  جلد سخت
 • قطع
  وزیری (23*16/5)
 • تعداد صفحات
  692
 • سال نشر
  1392
 • چاپ جاری
  12
 • شمارگان
  800
 • وزن(گرم)
  1174
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  یکشنبه 26 مرداد 1393
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  دوشنبه 31 تیر 1398
 • کد
  17889
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط