فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

دفاع از سید جمال الدین حسینی اسد آبادی


و سخنی با تاریخ نگاران عصر پهلوی

ناشر کتاب : کلبه شروق
نوع جلد: جلد نرم
قطع: رقعی
سال نشر: 1391
شمارگان: 1000
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 132
وزن(گرم): 191
تاریخ ثبت: پنج‌شنبه 13 آذر 1393
تاریخ ویرایش: یکشنبه 16 آذر 1393
کد : 20575
تعداد بازدید: 175
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

30000 ریال
معرفی کتاب
این کتاب از سه بخش تشکیل شده است: بخش اصلی کتاب نوشتاری از استاد سیدهادی خسروشاهی در دفاع از سید جمال‏ الدین اسدآبادی است که چاپ اول آن به شکل مقاله در سالنامه «مکتب تشیع» در سال 1343 درج گردید. چاپ دوم به طور مستقل در سال 1343 منتشر شد و چاپ سوم با تجدیدنظر و اضافات لازم، در اردیبهشت ماه 1348 در چاپخانه حکمت قم به چاپ رسید.

استاد خسروشاهی در مقدمه این بخش از کتاب می ‏نویسد: «غرض ما از نشر این رساله، آشنا ساختن نسل جوان با راه و روش سید جمال ‏الدین حسینی و روشن کردن گوشه‏ های تاریک زندگی این مصلح بزرگ و جواب گفتن به یاوه‏ ها و تهمت‏ ها و افسانه ‏ها و دروغ‏ ها و شایعاتی است که برای جلوگیری از رشد فکری ملل آسیا و آفریقا و برای سلب نمودن اعتماد و اطمینان مردم مسلمان شرق زمین از رهبریان بزرگ مذهبی، ناجوانمردانه درباره سید منتشر می ‏سازد.»

نویسنده به علت تناسب موضوع، دو پیوست مرتبط را ضمیمه کتاب کرده است: پیوست اول با عنوان «مبارزات ضداستعماری سید جمال» که در رابطه با اباطیل و اکاذیب چند تن از نویسندگان وابسته به رژیم پهلوی علیه سید جمال ‏الدین حسینی است و پیوست دوم نیز درباره تاریخ ‏نویسان عهد پهلوی است که در راستای اهداف خاص رژیم، به تحریف تاریخ پرداخته و اسناد وزارت امور خارجه درباره این شخصیت بزرگ تاریخ معاصر به غارت بردند و در این رابطه حتی به یکدیگر نیز رحم نکردند و علیه یکدیگر به افشاگری پرداختند.

این کتاب ارزشمند و خواندنی به موضوعاتی چون شخصیت سید جمال ‏الدین حسینی، سید جمال‏ کجایی بود؟، ارتباط سید با بریتانیا؟!، نقش سید جمال در نهضت مقاومت منفی مردم ایران، غرب زدگی، رژیم قاجار، قتل ناصر الدین شاه قاجار به دستور سید جمال، نقش سید جمال در نهضت مشروطیت، آیا سید جمال بابی یا ملحد بود؟!، سید جمال‏الدین و فراماسونری، مدارک دشمنان سید جمال، تحریف ‏گران تاریخ ، فراماسونری در ایران، حقوق‏ بگیران انگلیس، سرقت اسناد سید جمال از وزارت خارجه ، نقد آثار ابراهیم صفایی، شخصیت شجاع ‏الدین شفا و... پرداخته است.

پیوست اول کتاب ـ «مبارزات ضداستعماری سید جمال» ـ در اصل مقدمه استاد خسروشاهی بر کتاب مبارزات ضداستعماری سید جمال ‏الدین اسدآبادی نوشته پرویز لوشانی بود. استاد در این نوشتار ضمن بیان مبارزات ضداستعماری سید جمال، به نقد آثار تاریخی ابراهیم صفایی (از جمله «رهبران مشروطه» و «اسناد سیاسی دوره قاجار») و کتاب «بازیگر انقلاب شرق» نوشته مهراب امیری و نقد کتاب «حقوق ‏بگیران انگلیس» نوشته اسماعیل رائین و... می‏ پردازد.

استاد خسروشاهی در ابتدای این نوشتار می ‏نویسد: «تاکنون صدها کتاب و مقاله مشروح و مفصل درباره سید جمال ‏الدین اسدآبادی و افکار و عقاید او به زبان‏ های گوناگون نوشته شده است، ولی نوشته ‏ای تأسف ‏انگیزتر از جزوه رهبران مشروطه که توسط ابراهیم صفایی درباره سید منتشر شده، ندیده ‏ام.» استاد معتقد است که ابراهیم صفایی، لغزش‏ هایی نابخشودنی دارد و ناجوانمردانه ‏ترین و غیرمنصفانه‏ ترین حمله‏ ها را به سید جمال ‏الدین و طرز فکر جهانی او می ‏نماید.

استاد در ادامه این بخش می‏ نویسد: «آقای ابراهیم صفایی در جزوه اول رهبران مشروطه، مسائلی به سید جمال نسبت داده که وجدان هر فرد باانصافی را آزرده می ‏سازد. آقای صفایی در مقدمه رساله خود که پی ‏ریزی مشروطیت را با شهادت ناصرالدین شاه آغاز شده می ‏داند؛ از شاه شهید! خیلی دفاع می ‏کند... خیانت ‏های بزرگ ناصر الدین شاه را آقای صفایی، اشتباه می ‏نامد! ولی وقتی درباره کارهای سید صحبت می ‏کند نسبت خیانت و جنایت! به او می ‏دهد. (صص 34ـ35)

استاد خسروشاهی در بخشی دیگر از این کتاب می‏ نویسد: یکی از مدارک عمده آقای صفایی در نوشتن رساله سید جمال ‏الدین اسدآبادی و رساله‏ های دیگر «کتاب آبی؛ گزارشات سفارت انگلیس» و کتاب «انقلاب ایران» تألیف پروفسور ادوارد بروان است. ادوارد براون که مأمور بریتانیا بوده و ارتباط تنگاتنگی با بابیه داشته و باب را مصلح و نجات دهنده جامعه معرفی کرده است.»

استاد خسروشاهی ضمن نقد محتوایی آثار ابراهیم صفایی، در بخشی از این نقد، نظر زنده‏ یاد جلال‏ آل ‏احمد درباره این نویسنده و کتاب «اسناد سیاسی دوران قاجار» را به نقل از «کتاب در خدمت و خیانت روشنفکران» می ‏آورد که چنین است: «تا انتشار این کتاب من گمان می‏ کردم ابراهیم صفایی، نویسنده بی ‏مسئولیتی است، اما با این کتاب دیدم که صاحب غَرَض هم هست.»


مولف
سید هادی خسروشاهی
استاد سیدهادی خسروشاهی، در تبریز، در خاندانی آراسته به علم و فقاهت، به دنیا آمد. مراحل بالای دروس حوزوی را در حضور اساتیدی چون آیت‏اللَّه بروجردی(ره)، امام خمینی(ره)، علامه طباطبایی(ره) و بزرگانی دیگر تلمذ نمود. تألیفات استاد به زبان فارسی و عربی بالغ بر 80 جلد می‏باشد. علاوه بر تألیفات و ترجمه‏ها، 120 عنوان کتاب دیگر نیز با تحقیق، توضیح و یا مقدمه و اشراف ایشان منتشر شده است. استاد پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخست به مدت دو سال به‏ عنوان نماینده امام در وزارت ارشاد اسلامی و سپس به مدت 5 سال به …


ناشر کتاب


نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!