بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
 1. خانه
 2. کتاب
 3. هنر (18)
 4. نمایشنامه و فیلمنامه (2-18)
 5. آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم (با بررسی و تحلیل نمونه هایی از فیلم های مهم تاریخ سینما از آغاز تا امروز)
 • آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم (با بررسی و تحلیل نمونه هایی از فیلم های مهم تاریخ سینما از آغاز تا امروز)

آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم (با بررسی و تحلیل نمونه هایی از فیلم های مهم تاریخ سینما از آغاز تا امروز)

ناشر : معین

نویسنده : وارن باکلند

مترجم : پژمان طهرانیان

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 320

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 2243210003022
14,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

«آنچه باید بدانیم» عنوان مجموعه کتاب هایی است که به نیت برداشتن قدم های نخست برای ورود به حوزه های گوناگون ترجمه و منتشر شده است. کتاب هایی که با زبانی آسان و قابل فهم، اما نه پیش پا افتاده می کوشند خواننده را با وجوه اصلی این حوزه ها آشنا و آن ها را برای برداشتن گام های بعدی و خواندن متون دشوارتر آماده سازند.

از این منظر خواندن این کتاب ها برای دو طیف از مخاطبان کارآمد و سودمند است، مخاطبانی که به دلایل مختلف می خواهند در زمینه ای خاص اطلاعاتی مقدماتی، اما جامع داشته باشند، فی المثل در زمینه علوم سیاسی، داستان نویسی، روانشناسی و یا سینما (که موضوع کتاب حاضر است). دسته دوم مخاطبانی هستند که قصد ادامه دادن این مسیر و رسیدن به مراحل حرفه ای تر را دارندُ اما بر این باور هستند که گام های نخست را باید به شکلی محکم بردارند و برای این منظور به کتاب هایی نیاز دارند که مقدمات کار را برایشان به گونه ای درست تبیین کنند.

چه جزو این دسته باشید و چه جزو آن دسته، دیگر در مجموعه «آنچه باید بدانیم» انتشارات معین، می توانید یکی از کاربردی ترین و سودمندترین کتاب ها را درزمینهٔ موردنظر خود پیدا کنید. البته اگر کمی خوش شانس باشید و در زمینهٔ موردنظر شما در این مجموعه کتابی منتشر شده باشد؛ چراکه انتشار مجموعه فوق با رویکردی حرفه ای و گزیده کارانه، به شکلی متداوم چند سالی آغاز شده و هنوز ادامه دارد و عناوین تازه دیگری در راه است که حوزه های جامانده را نیز پوشش خواهند داد .

«آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم» تازه ترین کتاب از این مجموعه، چنان که از نامش پیداست به حوزه سینما اختصاص دارد. رویکرد کتاب به سینما، از جنبه تئوریک بوده به دو مقوله بسیار مهم در این زمینه می پردازد. نخست آشنایی با مبانی سینما و سپس آشنایی با مبانی نقد فیلم. در واقع بحث جنبه های عملی حوزه سینما و آنچه به مقوله فیلم سازی برمی گردد و در این کتاب موردتوجه قرار نگرفته و اساساً با توجه به تقسیم بندی حاکم بر نظام آموزشی مبانی سینما، اتخاذ این رویکرد بسیار درست به نظر می رسد؛ چون از میان خیل کسانی که دوست دارند درباره سینما نکات اساسی را دانسته و درک بهتر و بالاتری از سینما داشته باشند، تنها عده اندکی هستند که تمایل به فیلم سازی دارند و این مهم در حوزه دیگری جای می گیرد و کتاب دیگری را هم می طلبد.

تجربه نشان داده آشنایی با تئوری های نظری سینما، برای هرکسی که در سینما کار می کند سودمند است؛ هرچند الزاماً نمی تواند ضامن توفیق در حوزه فیلم سازی باشد، به عبارت دیگر یک فیلم ساز خوب الزام کسی نیست که بر مبانی تئوریک سینما یا تاریخ آن اشراف کامل داشته باشد؛ هرچند اگر داشته باشد بهتر است! چرا که فیلمسازی در حوزه مبانی عملی سینما جای می گیرد که متضمن الزامات دیگری است.

احتمالا پس از پایان تماشای یک فیلم با این پرسش روبرو شده اید که نظر شما درباره آن چیست؟ پاسخ بسیاری از ما غالبا محدود است به جمله یا جملاتی تکراری که حکایت از سلیقه شخصی ما دارد، سلیقه ای که صرفا مبتنی بر یک رابطه احساسی و ناخودآگاهانه است نه برخاسته از نگرشی توام بر شناختی آگاهانه از سینما.

کیفیت پاسخ به این پرسش اغلب نشان دهنده درک ما از سینماست.گفتن چیزی در این حد که فیلم خوبی بود (خوشم آمد) یا فیلم بدی بود (خوشم نیامد)؛ بدون توانایی اراپه دلایل پسندیدن یا نپسندیدن فیلم ها با استفاده از شاخص هایی مرتبط با خود سینما نشان دهنده همان وضعت عمومی ماست که در بالا بدان اشاره شد.

کتاب «آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم» کمترین فایده اش آگاهی از نکاتی ست که با استفاده از آنها می توانیم جوابی درست و در سطح مطلوب به پرسش های این چنینی درباره کیفیت فیلم هایی که دیده ایم، بدهیم. در یک اظهارنظر کلی می توان مهم ترین کارکرد کتاب حاضر را منبعی برای ارائه دانستنی های مقدماتی سینما نکاتی که دانستن آن ها و انطباقشان بر ویژگی یک فیلم می تواند کمک کند تا درکی قابل قبول و مبتنی بر مفاهیم سینمایی باز هر فیلم داشته باشیم.

حسن کتاب آن است که نویسنده اش (وارن باکلند) خود مدرس سینما در دانشگاه است و این کتاب حاصل سالها تجربه تدریس سینما برای دانشجویان این حوزه بوده است. بنابراین به عنوان معلوماتی مقدماتی و کارآمد برای مخاطبان علاقه مند به سینما نیز پرفایده هستند و امتحان خود را پس داده اند.ساختار کتاب بر این اساس شکل گرفته که عنوان هر فصل به یک مبحث کلی در حوزه مطالعات سینمایی اشاره دارد که درک آن مستلزم آگاهی با عناصر یا موضوعاتی است که در زیرمجموعه هر فصل با زبانی ساده و قابل فهم برای مخاطبان غیرحرفه ای سینمایی بیان شده است.

همچنین نویسنده برای درک بهتر مخاطب موضوعات شرح داده شده در کتاب را با بررسی و تحلیل نمونه هایی از فیلم های مهم تاریخ سینما همراه کرده است.
نویسنده جدا از مقدمه، کتاب را در شش فصل نوشته است. هر فصل نیز به چند بخش تقسیم شده و در مجموع دربرگیرنده تمام سرفصل هایی است که برای آشنایی مقدماتی با مبانی تئوریک سینما بدانها نیاز است.

در فصل اول زیبایی شناسی فیلم و بخش های مرتبط به آن، همانند میزانسن، طراحی صحنه، صدا در فیلم و ... مورد توجه قرارگرفته است. فصل دوم به ساختار فیلم و بحث روایت می پردازد؛ نگره مؤلف و جایگاه فیلم ساز در این زمینه موضوع فصل سوم کتاب است؛ ژانرهای سینمایی و انواع آن نیز فصل چهارم کتاب را تشکیل می دهند؛ سینمای غیرداستانی و مستند در بخش پنجم مورد بررسی قرار گرفته است. اما مهم ترین بخش کتاب که حرفه نقد فیلم و چگونگی رویارویی با فیلم هاست، فصل ششم این اثر را تشکیل می دهد. در واقع فصل ششم کتاب جایی است که مخاطب با رسیدن به آن باید بتواند برای پسندیدن یا نپسندیدن یک فیلم دلایلی سینمایی را اقامه کند.

سوای آنچه گفته شد، این کتاب به یک نکته اساسی دیگر نیز دلالت دارد و آن اینکه برخلاف تصور بسیاری، سینما نازل تر از دیگر هنرها نیست، بنابراین مطالعات سینمایی نیز فعالیت نازل تر از مطالعات در حوزه دیگر هنرها نیست.

در این روزگار، فیلم و سینما به عنوان یکی از محبوب ترین و موثرترین رسانه ها شناخته می شود که دامنه تأثیرات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی آن بسیار فراتر از آن حدی است که اغلب ما تصور می کنیم. پس بدیهی است که باید نسبت به رسانه ای تا این اندازه مهم و تأثیرگذار که حتی رد آن را در مناسبات درون خانواده خود نیز می توانیم مشاهده کنیم، شناخت داشته باشیم. این شناخت اگر نه ضرورتا حرفه ای، اما لااقل باید برای درک آنچه خود یا خانواده مان تماشا کنیم، کار آمد باشد. کتاب حاضر می تواند شما را به داشتن چنین دانشی مسلح کند. هرچند این کتاب می تواند به عنوان گام های نخست برای قرار گرفتن در مسیری که به سطوح بالاتر در زمینهٔ مطالعات سینمایی می انجامد نیز کاربردی بسیار داشته باشد.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-165-095-9
 • سال نشر
  1393
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1393
 • شمارگان
  1100
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  320
 • ناشر
 • نویسنده
 • مترجم
 • وزن
  388
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 11 بهمن 1393
 • شناسه
  22432
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط