فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

رقابت سیاسی و ثبات سیاسی در جمهوری اسلامی ایراننوع جلد: جلد نرم
قطع: وزیری
سال نشر: 1382
شمارگان: 2500
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 492
وزن(گرم): 723
تاریخ ثبت: یکشنبه 2 فروردین 1394
تاریخ ویرایش: چهارشنبه 11 شهریور 1394
کد : 24441
تعداد بازدید: 299
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

32000 ریال
معرفی کتاب
تاریخ معاصر ایران مشحون از درگیری های رقابت آمیز برای دستیابی به قدرت سیاسی و حفظ آن است. مهمترین سند نوشته مشروطیت ، قانون اساسی و متمم آن نویدبخش آغاز کوشش در راه به قاعده کردن رقابت سیاسی و قرار دادن آن در خدمت ثبات سیاسی نظام بود، اما تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ گاه رقابت سیاسی و ثبات سیاسی نقش مکمل یکدیگر را بازی نکردند.

این اثر با توجه به سابقه تاریخی نامطلوب تعامل رقابت سیاسی و ثبات سیاسی در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و با عنایت به شکل گیری نظامی ـ مردمی در دوره حاضر که تلازم مکملانه رقابت سیاسی و ثبات سیاسی را به صورت توأمان مد نظر دارد و با هدف دستیابی به مدلی برای مقارنه مطلوب رقابت سیاسی و ثبات سیاسی، طراحی و ارائه گردیده است. شواهد تجربی تاریخ جمهوری اسلامی که طی سه مقطع 1364-1357، 1376ـ1364و 1380ـ1376 مطالعه شد ، تا حدود زیادی فرضیه تحقیق را به این صورت تأیید کرد که به هر میزان که اجماع نخبگان تقویت شده و رقابت کنترلی تر بوده، شاخص های ثبات سیاسی نظام نیز افزایش محسوسی داشته اند و به همان میزان با تضعیف اجماع و نبود کنترل، خشونت سیاسی جای ثبات سیاسی را گرفته است.

در نتیجه با توجه به وضعیت در حال گذاری که کشور ما دارد بهترین مدل رقابت سیاسی برای آن، مدل رقابت سیاسی کنترلی است. در این مدل، بخش ثابت نظام، رقابت سیاسی را محافظت و آن را به تدریج توسعه می دهد تا به تدریج جامعه به حالت مطلوب مقارنه رقابت سیاسی و نظام سیاسی دست یابد و از این راه حالت مکملی رقابت و ثبات سیاسی در جامعه در طول زمان محقق خواهد بود.


مولف
غلامرضا خواجه سروی
غلامرضا خواجه سروی استاد دانشگاه و سیاستمدار است. غلامرضا خواجه سروی دانش آموخته دانشگاه امام صادق (ع) و عضو هیئت علمی این دانشگاه بود که پس از ریاست جمهوری دکتر محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، ابتدا قائم مقام دکتر محمد باقر خرمشاد معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و سپس معاون اجتماعی و فرهنگی دکتر کامران دانشجو در وزارت علوم شد. سوابق اجرایی: 1ـ مدیرکل دفتر برنامه ریزی اجتماعی و مطالعات فرهنگی (1384 تا کنون) 2ـ قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی (1384 تاکنون) 3ـ معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی …
نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!