فراخوانی فراخوانی ...

رقابت سیاسی و ثبات سیاسی در جمهوری اسلامی ایران

389 بازدید

مولف : غلامرضا خواجه سروی

ناشر کتاب : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : غلامرضا خواجه سروی

ناشر کتاب : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

وزن(گرم) : 723

شابک : 964-8134-25-1

نوع جلد : جلد نرم

قطع : وزیری (23*16/5)

سال نشر : 1382

شمارگان : 2500

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 492

تاریخ ثبت : یکشنبه 2 فروردین 1394

تاریخ ویرایش : سه‌شنبه 7 آذر 1396

کد : 24441

موجود شد باخبرم کن
معرفی کتاب
تاریخ معاصر ایران مشحون از درگیری های رقابت آمیز برای دستیابی به قدرت سیاسی و حفظ آن است. مهمترین سند نوشته مشروطیت ، قانون اساسی و متمم آن نویدبخش آغاز کوشش در راه به قاعده کردن رقابت سیاسی و قرار دادن آن در خدمت ثبات سیاسی نظام بود، اما تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ گاه رقابت سیاسی و ثبات سیاسی نقش مکمل یکدیگر را بازی نکردند.

این اثر با توجه به سابقه تاریخی نامطلوب تعامل رقابت سیاسی و ثبات سیاسی در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و با عنایت به شکل گیری نظامی ـ مردمی در دوره حاضر که تلازم مکملانه رقابت سیاسی و ثبات سیاسی را به صورت توأمان مد نظر دارد و با هدف دستیابی به مدلی برای مقارنه مطلوب رقابت سیاسی و ثبات سیاسی، طراحی و ارائه گردیده است. شواهد تجربی تاریخ جمهوری اسلامی که طی سه مقطع 1364-1357، 1376ـ1364و 1380ـ1376 مطالعه شد ، تا حدود زیادی فرضیه تحقیق را به این صورت تأیید کرد که به هر میزان که اجماع نخبگان تقویت شده و رقابت کنترلی تر بوده، شاخص های ثبات سیاسی نظام نیز افزایش محسوسی داشته اند و به همان میزان با تضعیف اجماع و نبود کنترل، خشونت سیاسی جای ثبات سیاسی را گرفته است.

در نتیجه با توجه به وضعیت در حال گذاری که کشور ما دارد بهترین مدل رقابت سیاسی برای آن، مدل رقابت سیاسی کنترلی است. در این مدل، بخش ثابت نظام، رقابت سیاسی را محافظت و آن را به تدریج توسعه می دهد تا به تدریج جامعه به حالت مطلوب مقارنه رقابت سیاسی و نظام سیاسی دست یابد و از این راه حالت مکملی رقابت و ثبات سیاسی در جامعه در طول زمان محقق خواهد بود.
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر