loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

شهید مطهری در حدیث دیگران: (تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت الله شهید مرتضی مطهری)

ناشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نویسنده رضا مختاری اصفهانی

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 320

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 24668 10003022
6,400 5,760 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

تاریخ کشور ما به خصوص تاریخ معاصر ناظر حوادث، جریان ها و ظهور شخصیت های برجسته در زمینه های مختلف بوده است. شخصیت هایی که در صحنه های مهم تاریخی، نقش سرنوشت ساز داشته و به مردمان و اطرافیانشان درس های علمی و عملی داده و با آشنایی از روحیات مادی و معنوی آنان در زندگی اجتماعی و سیاسی آنان اثری شگرف برجای گذاشتند. در این میان نقش شخصیت های روحانی در مقام نیروی مذهبی - سیاسی و اجتماعی در سراسر تاریخ ایران و به خصوص تاریخ معاصر ایران قابل توجه است.

روحانیان و دین باوران در دوران حکومت پهلوی از یک سو براساس مبادی دین و احساس مسئولیت در برابر وضع ناگوار جامعه حاضر به سکوت نبودند و از سویی دیگر، برپایه ی امکانات و منابعی که در اختیار داشتند، برای بیداری و آگاهی توده ی مردم عزم خود را جزم نمودند و جهت رسیدن به اهداف اسلامی از امکانات محدود بهره برداری لازم را به عمل آوردند.

در سال 1342ش همزمان با آغاز نهضت امام خمینی(ره) روحانیان نیز فعالیت های سیاسی ـ اجتماعی خود را به اوج رساندند و در این راه به مبارزه ی آشکارا و علنی با رژیم پهلوی پرداختند. اما در واپسین سال های دهه ی چهل و با توجه به خفقان موجود در کشور، روحانیان و مبارزان در فعالیت های سیاسی خود تغییر تاکتیک داده و به فعالیت های فرهنگی ـ اجتماعی روی آوردند و در پوششی غیرسیاسی اهداف و خواسته های سیاسی ـ مذهبی خویش را دنبال کردند که به حق فرایند شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان انقلابی مکتبی مرهون تلاش های فکری و فرهنگی روحانیانی بود که در این راه از هیچ کوششی دریغ نورزیدند و ستون های انقلاب اسلامی را پی ریزی کردند.

بی شک استاد شهید مرتضی مطهری به عنوان یکی از روحانیانی که چه در سال های مبارزه با رژیم پهلوی و چه در نخستین سال استقرار نظام جمهوری اسلامی گره گشای بسیاری از مشکلات نظام اسلامی بود و با تیزبینی راه را بر گسترش افکار التقاطی در جامعه می بست، در تاریخ انقلاب اسلامی جایگاه شامخی دارد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما