فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

نمایش های ایرانی - جلد پنجم: دیگر نمایش های ایرانی قبل و بعد از اسلامناشر کتاب : سوره مهر
نوع جلد: جلد سخت
قطع: وزیری
سال نشر: 1390
شمارگان: 2500
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 237
وزن(گرم): 545
تاریخ ثبت: دوشنبه 21 اردیبهشت 1394
تاریخ ویرایش: دوشنبه 12 بهمن 1394
کد : 26362
تعداد بازدید: 75
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

69000 ریال
معرفی کتاب
این کتاب جلد پنجم از مجموعه نمایش های ایرانی است.

کتاب شامل ده بخش است.

در بخش اول به صورت کلی مروری اجمالی بر نمایش های ایرانی قبل و بعد از اسلام شده است.
بخش دوم به نمایش های ایرانی از آغاز اسلام تا کنون می پردازد. در این بخش آیینه گردانی و منشا پیدایش آن، آیینه گردانی از منظر نمادشناسی، خرمن گردانی و منشا پیدایش آن مورد بررسی قرار گرفته است.
بخش سوم به کلچک بازی و منشا پیدایش آن، عیّار و عیار، ویژگی های عیاران و ... اختصاص دارد.
در بخش چهارم که به نمایش عروسکی اختصاص یافته است نمایش عروسکی و چگونگی اجرای آن، منشا پیدایش نمایش عروسکی، نمایش عروسکی در ایران قبل از اسلام و در ایران اسلامی، گرایش های نمایش عروسکی، فانوس خیال و ... مورد توجه قرار گرفته است.
در بخش پنجم نمایش سیاه بازی، در بخش ششم نمایش هیکل سوزی، در بخش هفتم نمایش دلقک بازی در دربار، و در بخش هشتم نمایش خیابانی مورد بررسی قرار می گیرد .
دو بخش آخر نیز اختصاص به نمایش دامادکشان و محکوم گردانی دارد .

گزیده کتاب
نمایش تخته حوضی بر محور دو تیپ اصلی استوار است؛ یکی سیاه و دیگر ارباب ـ که در بسیاری موارد، خلیفه، سلطان و حاکم جای ارباب را می گیرد. با این همه این جابه جایی در ماهیت کلی کار تغییری حاصل نمی کند. تنگی ارتباط این دو تیپ سبب می شود که در طول نمایش بده بستان های جذاب و جالبی بین سیاه و ارباب به وجود آید. آنطور که سعدی افشار می گوید، سیاه و ارباب باید با یکدیگر جفت باشند و زبان هم را به خوبی بفهمند. این خوب فهمیدن سبب می شود که سیاه و ارباب بتوانند به پرحرفی بپردازند؛ پرحرفی یکی از لحظات و قطعات سیاه بازی است که در جایی از بازی، ارباب شروع می کند به سخن گفتن و سیاه میان حرفش می پرد، تا اینکه سرانجام کار به جایی می رسد که شاه، حاکم، سلطان، یا ارباب، سیاه را از مجلس (صحنه) بیرون کند و به این وسیله راهی پیدا می کند تا تماشاگر را برای لحظات ناب تر کمدی آماده کند.ناشر کتابنظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!