فراخوانی فراخوانی ...

پهلوی ها (خاندان پهلوی به روایت اسناد) (دوره سه جلدی)

مولف : جلال فرهمند | فرهاد رستمی | مختار حدیدی

ناشر کتاب : موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 1825

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
1,760,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مجموعه سه جلدی پهلوی ها شامل صدها قطعه عکس و سند است که برای اولین برای در ایران منتشر می شود. این مجموعه مستند و ارزنده، افقی جدیدی پیش روی خوانندگان می گشاید و روشنگر زوایای پنهان خاندان پهلوی در طول حاکمیتشان است. بی شک جای این اثر نفیس در قفسه کتابخانه علاقمندان به تاریخ معاصر ایران خالی است.

تاریخ نگاری بدون تکیه بر منابع ، مدارک و اسناد معتبر به حوزه ی داستانسرایی و قصه گویی نزدیک خواهد شد و اولین وظیفه مورخ تکیه بر اسناد دست اول و اصیل است ، اثر پیش رو جلد دوم از مجموعه ی سه جلدی((خاندان پهلوی به روایت اسناد )) است و شامل ارائه انبوهی از مدارک و اسناد در خصوص فرزندان رضا شاه پهلوی می باشد ( بغیر از محمد رضا پهلوی که جلد سوم این مجموعه به او اختصاص دارد). اسنادی که بدون کم وزیاد یا تحلیل و تفسیر به مخاطب گرامی عرضه میشود و از این روی در بین قابل اعتنا ترین و قابل استناد ترین کتب تاریخی با محوریت" خاندان پهلوی" قرار می گیرد.
ارائه بیش از 90 صفحه تصاویر و عکس های مرتبط با فرزندان رضاشاه ، بستگان و وابستگان خاندان پهلوی و نیز تصاویری از دربار و سران در مناسبت های مختلف ، از دیگر ویژگی های قابل ذکر این اثر سراسر مستند است .
هر بخش مقدمه ای بسیار کوتاه دارد که در معرفی اسناد و افراد مورد مطالعه ، مطالبی اخبار گونه ( غیر تحلیلی) به مخاطب ارائه می دهد . کلیه اسناد بدون هیچ گونه حذفی بطور کامل استنساخ یافته و تعداد اندکی از اسناد بدون استنساخ ارائه شده است.
برای مطالعه ی اسناد اصولا آنها را تقسیم بندی می کنند و در تقسیم بندی اسناد ، شیوه های گوناگونی وجود دارد. اما شیوه ی ارائه اسناد در مجموعه ی حاضر بر مبنای افراد است . بدین صورت که هریک از افراد خاندان پهلوی تعدادی از اسناد را به خود اختصاص داده که ممکن است از اسناد محرمانه دولتی تا نامه های خصوصی و خانوادگی ، اسناد مالی و ... مربوط به آن شخص در بخش مورد نظر آمده باشد . بدین ترتیب مجموعه حاضر از تنوع خاصی برخوردار است ، مضاف به اینکه عکسها و اسناد ارائه شده برای اولین بار انتشار می یابد.

بخشی از مهم ترین اسناد مرتبط با فرزندان رضاخان که با موضوعات زیر در کتاب دسته بندی شده است:

غلامرضا پهلوی و ملکه توران (فعالیت اقتصادی ملکه توران و غلامرضا پهلوی بطور مجرا ، ازدواج های ملکه توران و غلام رضا پهلوی بطور مجزا ، اخراج ملکه توران از دربار به دستور تاج الملوک)
شمس پهلوی (نوجوانی، آشنایی و ازدواج با پهلبد ، تغییر مذهب ، شمس و جمعیت ادبی، انتخاب همسر برای محمد رضا ، فعالی اقتصادی و ...)
اشرف پهلوی (در کودکی و نوجوانی ، اشرف و کودتای 28 مرداد 1332، اشرف و قمار و قاچاق عتیقه و مواد مخدر ، خصوصیات اخلاقی اشرف)
فاطمه و محمود رضا پهلوی ( فاطمه و ازدواج با علی هیلر و ارتشبد خاتمی ، ارتشبد خاتمی و معاملات اسلحه ، فعالیتهای اقتصادی محمود رضا پهلوی ، محمود رضا و تجارت تریاک)
حمید رضا پهلوی (دوران نوجوانی و شایعه ولایتعهدی وی ، اخلاق و روحیات درد سر ساز، اخراج از دربار ، فرزندان و ...)
عبدالرضا پهلوی (اشتغال وی در مراکز دولتی و درآمدهای اقتصادی وی ، ازدواج وی و مطرود شدن همسرش از دربار)
علیرضا و احمد رضا پهلوی ( تحصیلات و خصوصیات اخلاقی ، ولایتعهدی علیرضا و اختلافاتش با شاه، در آمد های اقتصادی ، مرگ در سانحه هوایی و ...)

در جلد سوم مجموعه "پهلوی ها"، مجموعه ای از اسناد "موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران" درباره محمدرضا پهلوی" به چاپ رسیده است. در مقدمه، خلاصه ای از رویدادهای مهم دوران سلطنت محمدرضا شاه بررسی شده که عبارت اند از: وقایع شهریور 1320، پیشه وری و غائله آذربایجان، از املاک واگذاری تا بنیاد پهلوی، وزارت دربار، نفت، اصلاحات ارضی، انتخابات، وبحران های فراگیر. در بخش اصلی، اسناد ذیل سه بخش موضوعی تدوین شده است.

در بخش اول اسناد مربوط به "دربار" آمده که شامل اسنادی در این زمینه هاست: نامه های محمدرضا پهلوی شرف عرضی ها، مسائل اقتصادی، تشریفات کل شاهنشاهی، تبلیغات، جشن های 2500 ساله، تغییر تقویم، اوامرشاهانه، و دوستان دربار (ارنست پرون، امیر هوشنگ دولو، کرمیت روزولت، شاپور ریپورتر، پادشاهان مخلوع). در بخش دوم اسنادی در زمینه روابط بین الملل، شامل اسناد مربوط به رابطه با امریکا، شوروی، انگلیس، فرانسه، افریقای جنوبی و اسرائیل آمده است. بخش سوم به اسنادی در زمینه تحولات داخلی کشور اختصاص دارد که از آن جمله است اسنادی درباره کودتای 28 مرداد 1332، انتخابات، مطبوعات اصلاحات ارضی، ارتش، نفت، و انقلاب اسلامی پایان کتاب شامل عکس های متعددی از شاه و رجال سیاسی و نظامی داخلی و خارجی است که پس ازآن، نمایه اسامی آمده است.

گزیده کتاب

" ... در فاصله کودتای ١٢٩٩ تا شروع ماجرای جمهوریخواهی در نیمه دوم سال 1302رضا خان مترصد فرصتی بود تا احمد شاه را از عرصه قدرت ساقط سازد و بدین منظور سایه به سایه او حرکت می کرد و از ملاقاتهای او با افراد اطلاع می یافت و حتی فرمانده گارد سلطنتی گزارشهای مبسوط و بی وقفه ای از رفتار احمد شاه برای او می فرستاد.
اگرچه جمهوریخواهی و رضا خان ماهیتاً با هم در تضاد بودند اما می توان گفت یکی از پیامدهای آن جریان٬ به مثابه آزمونی برای شناخت حساسیتها و واکنشهای جامعه محسوب می شد و اگرچه جمهوری تحقق نیافت اما چنانکه خواهیم دید به تحکیم موقعیت و افزایش قدرت رضاخان منجر شد و البته لازم است یادآوری شود که رضاخان بر اساس قول و قرار خود با ژنرال آیرونساید نمی بایست بشخصه اقدامی بر ضد سلطنت احمد شاه انجام دهد... "
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط