فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

درآمدی بر معرفت شناسی نوصدرایی (دوره دو جلدی)نوع جلد: جلد نرم
قطع: رقعی
سال نشر: 1393
شمارگان: 1000
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 782
وزن(گرم): 943
تاریخ ثبت: دوشنبه 12 مرداد 1394
تاریخ ویرایش: پنج‌شنبه 9 شهریور 1396
کد : 30360
تعداد بازدید: 351
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

330000 ریال
معرفی کتاب
معرفی جلد اول:
معرفت‎شناسی دانشی است که در باب معرفت و شناخت نظریه‎پردازی می‎کند و در باب ماهیت، حدود، پیش‎فرض‎ها و مبانی معرفت نظریه‎پردازی می‎کند و شامل معرفت‎شناسی مطلق و معرفت‎شناسی مضاعف مانند معرفت‎شناسی علم، معرفت‎شناسی معرفت دینی، معرفت‎شناسی عرفان و شهود و دیگر گونه‎های معرفتی است. براساس رویکردهای فلسفی، معرفت شناس و فیلسوف معرفت نظریه‎پردازی خویش را بر یکی از رویکرد‎های زیر استوار داشته است:
معرفت‎شناسی‎های مبتنی بر فلسفه اسلامی، در این سنت فلسفی چندین نظام معرفت‎شناسی وجود دارد و یا می‎توان بر اساس نظرات فیلسوفان مسلمان آنها را تنسیق و تدوین نمود، مانند نظام معرفت‎شناسی سینوی، صدرایی یا نوصدرایی.
معرفت شناسی‎های مدرن که مبتنی بر آراء فیلسوفان عقل‎گرا یا تجربه‎گرای قرون جدید غرب هستند و نظام‎های معرفت شناختی دکارت، لاک، هیوم و کانت از اهمیتی بسیار برخوردارند.
معرفت‎شناسی‎های مبتنی بر فلسفه تحلیلی که عموما با عنوان «معرفت‎شناسی معاصر» از آن یاد می‎شود.
معرفت‎شناسی‎های مبتنی بر فلسفه‎های اروپایی مانند هرمنوتیک فلسفی، ساخت‎گرایی، پساساخت‎گرایی و مانند آن.
مرگ معرفت‎شناسی نیز رویکردی در میان فلسفه‎های پست‎مدرن است که منکر امکان دانشی مدون در باب معرفت است.
کتاب حاضر عهده دار توضیح و رفع ابهامات در مبادی تصوری و مبادی تصدیقی «معرفت نوصدرایی» است تا در بخش‎های آینده به دو پرسش اصلی رئالیسم معرفتی یعنی «ارزش شناخت» و «تحصیل معرفت» بپردازد. ادعای اصلی این کتاب این است که «فلسفه معرفت» در اندیشه نوصدرایی که شامل دو بخش «هستی‎شناسی شناخت» و «معرفت‎شناسی»است، علی‎الاصول باید دارای انسجام باشد و نوصدرائیان از همان مفاهیم و ادله‎ای در معرفت‎شناسی استفاده کنند که مبتنی بر حکمت صدرایی است اما در مقام تحقق مشاهده می‎شود این مفاهیم گاه دچار تعدد معنا شده و مقصود از مفاهیمی چون تصور، تصدیق علم حصولی، ادراک و مانند آن با آنچه در «هستی‎شناسی شناخت» آمده تفاوت‎هایی دارد. هدف این کتاب بازشناسی و باز‎سازی مبادی تصوری و تصدیقی «معرفت‎شناسی نوصدرایی» سازگار با نظریات و لوازم «هستی‎شناسی شناخت در حکمت صدرایی است.»
این کتاب به ده فصل تقسیم‎بندی شده است، در فصل اول به معرفت‎شناسی نو‎صداریی، در فصل دوم به علم حضوری و مناط حقیقی معرفت، در فصل سوم به معرفت تصویری و تصدیقی، در فصل چهارم به قضیه و تحلیل معرفت‎شناختی آن، در فصل پنجم به شناخت کلی، در فصل ششم به شناخت مفهومی و انتزاعی، در فصل هفتم شناخت اعتباری، در فصل هشتم به ظن و یقین در معرفت تصدیقی، در فصل نهم به معرفت روشمند و دانش مدون، در فصل دهم به معرفت در معرفت‎شناسی معاصر و نوصداریی می‎پردازد.

معرفی جلد دوم:
بر اساس اصطلاحات علامه طباطبایی و شهید مطهری بحث از رئالیسم معرفتی زیر مجموعه مبحث «ارزش شناخت» است که در سه محور اصلی و یک محور فرعی دسته بندی شده است.
الف. ملاک شناخت: بنابر ادبیات سنت فلسفه اسلامی این محور مربوط مقام ثبوت است و فیلسوف معرفت، باید تمایز شناخت واقع را از خطا تبیین کند. نظر معروف این است که عموم فلاسفه مسلمان قائل به مطابقت میان ذهن و عین در ادراکات واقع نما می باشند. اما با ملاحظه و تقریر آراء فیلسوفان مسلمان می توان چند نظریه را در این مسئله تفکیک و مورد ارزیابی قرار داد که فصل های اول تا نهم متکفل این مباحث است.
ب. معیار شناخت: محور دوم به مقام اثبات و معیارهای ارزیابی ادراکات و تمییز درست از خطا اختصاص دارد. در فلسفه تحلیلی مسئله «شاکله های توجیه» این محور را مورد توجه قرار می دهد. اما این مسئله در معرفت شناسی نوصدرایی ابعاد بیشتری را شامل می شود که در فصل های دهم تا سیزدهم آراء مختلف ارائه شده است.
ج. مبادی تحصیل معرفت: فایده عملی دو محور پیشین تطبیق یافته های نظری بر راه ها و روش های تحصیل معرفت و تشخیص ملاک های اعتبار در «روش شناسی علوم» و «فلسفه روش تحقیق» می باشد. این دو بحث در بخش سوم مورد بررسی قرار می گیرد.
د. چالش های رئالیسم: محورهای اصلی بحث از ارزش شناخت سه محور پیشین بود، ولی فایده نظری ارائه مدلی معرفتی از رئالیسم، پاسخ به شبهات منکران واقع گرایی است که چهار فصل «نسبی گرایی معرفتی»، «شکاکیت معرفتی»، «رئالیسم و ضدرئالیسم در علوم» و «معقول گرایی و نامعقول گرایی در علم» پایان بخش بررسی ابعاد رئالیسم معرفتی در این سطح است.


مولف
عبدالحسین خسروپناه
استاد خسروپناه در سال 1345 در شهرستان دزفول دیده به جهان گشود وی در کنار دروس متوسطه (رشته تجربی) از سال 1362 تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد و در سال 1368 در مقطع سطح سوم فارغ التحصیل شد.دروس حوزوی، را در مقطع سطح سوم از محضر اساتید مجرب در حوزه علمیه دزفول از جمله آیات مکرم آقای قاضی دزفولی، تدین نژاد، مدرسیان، سبط شیخ انصاری بهره برد. در سال 1368 دروس خارج فقه و اصول را درحوزه علمیه قم آغاز کرد و از محضر اساتیدی چون حضرات آیات عظام وحید خراسانی، فاضل لنکرانی در حوزة علمیه قم حدود 12 سال بهره برد. وی در کنار …


نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!