فراخوانی فراخوانی ...

عدالت و یاد خدا: آشنایی با روحانیت امام علی (ع)

217 بازدید

مولف : رضا شاه کاظمی

مترجم : مهدی شفیعیان

ناشر کتاب : دانشگاه امام صادق (ع)

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : رضا شاه کاظمی

مترجم : مهدی شفیعیان

ناشر کتاب : دانشگاه امام صادق (ع)

زبان کتاب : فارسی - انگلیسی

وزن(گرم) : 391

شابک : 978-600-5574-11-1

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1389

شمارگان : 1000

چاپ جاری : 2

تعداد صفحات : 316

تاریخ ثبت : یکشنبه 29 شهریور 1394

تاریخ ویرایش : دوشنبه 30 شهریور 1394

کد : 33167

95,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
کتاب حاضر برگزیده جایزه جهانی سال 1386 جمهوری اسلامی ایران در تهران و کتاب سال 1386 ولایت در قم است. کتاب فوق پس از یک پیشگفتار در مورد منابع میراث معنوی امام علی(ع)، در سه فصل به شرح زیر می باشد. فصل اول با عنوان «آشنایی با امام علی(ع) و شخصیت روحانی ایشان»، به بررسی شخصیت امام علی(ع) می پردازد و اعلام می دارد که برای تحقق و تعمق بر روی روحانیت امام علی(ع)، بررسی مجموعه تعالیم منتسب به وی راه کار اصلی می باشد. بر همین اساس با کمک همین مجموعه ها ابتدا خلاصه ای از زندگینامه ایشان ارائه شده است. سپس اشاراتی به برخی از ابعاد کلیدی شخصیت روحانی امام علی(ع) با تأکید ویژه بر روی جنبه های عقلانی آن دارد. همچنین در این فصل نویسنده به دنبال ارائه ذره ای از روح عقل در جهان بینی حضرت علی(ع) می باشد همراه با حوزه هایی از رفتار اخلاقی و حساسیت زیبایی شناختی. فصل دوم با عنوان «مفهومی مقدس از عدالت در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر»، نویسنده به دنبال مرتبط ساختن بحث عدالت با مفهوم و حقیقت مقدسات می باشد، زیرا اصل عدالت از یک سو جنبة روحانی یا مقدسی می باشد که در مباحث معاصر نادیده گرفته شده است، و از سوی دیگر درک حسی معنای مقدسات به فهم ژرف تر ریشه های عدالت در خود ذات الهی و آگاهی عمیق تر از ضرورت عدالت در جهان و روح می انجامد. بحث اصلی این بخش آن است که در جهان بینی امام علی(ع) جهت گیری اخلاقی پیرامون عدالت بی نهایت عمیق می باشد، تا جایی که ارتباط هشیارانه ای با دستورات روحانی ایمان اسلامی دارد. همچنین در این فصل مشخص می گردد که مزیت اصلی عدالت در دیدگاه امام علی(ع) را که ریشه در احسان دارد مورد توجه قرار داده شده است. پیامبر این عدالت را پرستش خداوند تعریف می کند، به طوری که گویی انسان او را دیده است. فصل سوم با عنوان «ادراک از طریق یاد خدا: امام علی(ع) و سنت عرفانی اسلام»، به بررسی یکی از اساسی ترین اصول روحانیت اسلامی یعنی معنای ذکر الله یا یاد خدا پرداخته می شود. با تمرکز بر سخنان حضرت که اصولاً تفسیرهایی بر مفهوم قرآنی یاد خدا محسوب می شوند و پرداختن به عبارات اعتقادی مرتبط که از درون سنت های عرفانی اسلام پدیدار گشته اند به چنین هدفی می توان دست یافت. در پایان کتاب نیز، خطبه اول
نهج البلاغه و نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر آورده شده است.
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر