فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

صلیب نخلنوع جلد: جلد نرم
قطع: رقعی
سال نشر: 1392
شمارگان: 3000
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 199
وزن(گرم): 256
تاریخ ثبت: یکشنبه 25 بهمن 1394
تاریخ ویرایش: دوشنبه 3 اسفند 1394
کد : 40063
تعداد بازدید: 114
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

80000 ریال
معرفی کتاب
این درست که خاستگاه سنت داستان گویی در مدیوم رمان و داستان کوتاه، فرهنگ و ادبیات غرب بوده است، ولی ما نیز در ادبیات کهن کشورمان سنت های روایی خود را (به نظم و نثر) داشته ایم. افزون بر این به عنوان ایرانیانی مسلمان، در کتاب آسمانی خود نیز قصصی داریم که از منظر محتوا و فرم روایت منحصر به فرد هستند. البته در این مختصر قصد پرداختن به قصص قرآنی و ویژگی های آن و نقاط اشتراک و افتراقش با قصص انسانی را نداریم، اما در این باب علی موسوی گرمارودی نوشته ای کوتاه اما خواندنی دارد که در ابتدای کتابِ صلیب نخل به عنوان مقدمه منتشر شده است.

کتاب حاضر چهارمین چاپ از کتابی ست که در گذشته با نام «در مسلخ عشق» توسط همین ناشر دو بار منتشر شده بود و حالا بعد از یک نوبت چاپ توسط انجمن قلم (با عنوان صلیب نخل)، دوباره توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی به زیور چاپ آراسته شده است.

این ناشر نیز برای چاپ چهارم کتاب از عنوان صلیب نخل استفاده کرده است. صرف نظر از عنوان کتاب، چاپ جدید مزیتی بارز به چاپ های قبلی دارد که حاصل تجدیدنظر و ویراست تازه ای است که علی موسوی گرمارودی از آن ارائه داده است. همچنین مقاله ای به عنوان پیش گفتار به کتاب افزوده با عنوان «نگاهی به قصه در قرآن و تفاوت آن با قصه ما».

این نوشته نکته ای کلیدی دارد که می تواند مدخل خوبی برای پرداختن به این کتاب باشد. گرمارودی به درستی با توجه به مستنداتی که از آیات و روایات استخراج کرده و قیاسی که میان قصه های قرآنی با قصه های بشری انجام داده، به این جمع‎بندی رسیده است که «وجه تفارق داستان های قرآنی از قصه های بشری تقابل دانش و تخیل است».

همچنین اشاره کرده است که محتوای قصه های قرآنی حق است و حقیقت، در حالی که محتوای قصه های بشری آمیخته است با تخیل. با این فرض باید گفت موسوی گرمارودی نیز کوشیده قدم به راهی مشابه با قصه های قرآنی بگذارد. او برای این منظور رخدادهایی واقعی را دستمایه داستان های این مجموعه قرار داده و از آیات و روایات مذهبی و اتفاقاتی برگرفته از تاریخ اسلام به عنوان منابع داستانهایش سود برده است.

این کتاب از سی وهشت داستان کوتاه با مضامین مختلف مذهبی تشکیل شده است: جوانمردی و حمیت؛ مسابقه؛ در آغوش صحرا؛ بوی بهشت؛ شیر زن احد؛ گردن بند مروارید؛ سرسختی اباذر؛ شوق شهادت، جانشین پیامبر در پیشگاه قاضی، وفای به عهد، فداکاری و ژرف نگری، تشنگی و... از عناوین داستان های این کتاب هستند. عنوان کتاب برگرفته از یکی از همین داستان های کوتاه است. نویسنده در مورد برخی از داستان ها منابع مورد استفاده خود را به صورت پی نوشت مورد اشاره قرار داده است.

«صلیب نخل» داستان به دار آویخته شدن میثم تمار در سومین سال حکومت یزیداست. به دستور یزید یاران علی و فرزندش حسین (ع) را از میان بردارد. یکی از این افراد میثم بود. رئیس شهربانی با یافتن میثم در قادسیه او را به کوفه و ازآنجا نزد عبید ا... بن زیاد، حاکم کوفه آورد. ابن زیاد خطاب به میثم می‎گوید: جان به در نخواهی برد. مگر از علی بد بگویی و بیزاری جویی. اما میثم از این کار امتناع می‎کند. تا سرانجام از دست ها به دار آویخته می‎شود. پیکر میثم سه روز بردار مانده تا اینکه خرمافروشان، آن تندیس پایداری را از صلیب نخل پایین آورند.

داستان «جانشین پیامبر در پیشگاه قاضی» روایت دزدیده شدن زره حضرت علی (ع) در هنگام خلافت ایشان است که باوجود قرار داشتن در جایگاه خلیفه مسلمین، برای اثبات و حق خود همانند یک شهروند عادی در کوفه نزد قاضی می‎رود.

داستان در مسلخ عشق ماجرای دستگیری حجر بن عدی و سیزده تن از یاران اوست به جرم طرفداری از امیر المومنین، کسانی که در طول مسیر بردن آن ها به مسلخ قرار می‎شود هرکس ابراز ندامت کرده و از علی ابراز برائت کند و به او دشنام دهد آزاد شود...

دیگر داستان های این کتاب نیز به همین ترتیب برگرفته از داستان ها و ماجراهای واقعی تاریخ اسلام هستند. نویسنده برای روایت این داستان‎ها از زبانی ساده استفاده کرده و درمجموع داستان هایی خوش خوان و آموزنده را پیش روی مخاطبان کتاب گذاشته است.


مولف
سید علی موسوی گرمارودی
سیدعلی موسوی گرمارودی، در سال 1320 در قم دیده به جهان گشود. این شاعر از سال 1348 فعالیت های ادبی و هنری خویش را آغاز کرد که از همان آغاز، با سرایش شعرهایی با مضمون و محتوای اسلامی همراه بود. این شاعر توانست جایزه شاعر برگزیده انقلاب اسلامی و لوح ویژه دست خط حضرت امام(ره) را از آن خویش کند. توانایی گرمارودی در سرایش شعر سپید آیینی در ادبیات معاصر، مشهور است. قصیده های او به باور برخی کارشناسان، از نمونه های خوب قصیده در ادب پارسی معاصر محسوب می شود. از دیگر فعالیت های گرمارودی، می توان به سردبیری او …
نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!