بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. منطق، فلسفه و عرفان (7)
  4. درآمدی بر فلسفه تربیت اسلامی (رویکرد تطبیقی)

درآمدی بر فلسفه تربیت اسلامی (رویکرد تطبیقی)

ناشر : پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

نویسنده : ماجد عرسان کیلانی

مترجم : بهروز رفیعی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 350

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 4130810003022
13,500 12,825 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب «درآمدی بر فلسفه تربیت اسلامی (رویکرد تطبیقی)»، بر اساس کتاب «فلسفة التربیة الاسلامیة: دراسة مقارنة بین فلسفة التربیة الاسلامیة والفلسفات التربویة المعاصرة» اثر «ماجد عرسان کیلانی» تدوین شده است. هدف اصلی کتاب پیش رو نهادن طرحی تازه از فلسفه تربیت اسلامی است که به الزام از قرآن و سنت برگرفته شده است.

مفهوم و محتوا و جایگاه فلسفه تربیت؛ بی ثباتی فلسفه تربیتی غرب؛ فلسفه تربیتی دیگر: رهایی بخش انسان از بحران کنونی؛ نیاز جهان اسلام به فلسفه تربیت اسلامی، منشأ انسان و تحول طبیعت او؛ ضعف طبیعت انسان؛ مؤلفه های طبیعت انسان؛ رابطه انسان با: آفریدگار، طبیعت، انسان، زندگی، آخرت؛ معنای شناخت و اهمیت و هدف آن؛ آبشخور شناخت و نقش انسان در آن؛ حوزه های شناخت؛ ابزارهای شناخت؛ اهل شناخت؛ زبان شناخت؛ حقیقت و گونه های آن؛ همکاری علوم دینی و طبیعی و تأثیر آن بر شکوفایی و فروپاشی تمدن ها؛ مفهوم، اهمیت و تقسیم ارزش ها؛ تقسیم بندی اسلامی ارزش ها؛ چالش میان نظام های ارزشی و پیشرفت انسان؛ نقش تربیت در بهبود ارزش ها؛ بحران ارزش ها در تربیت جدید، مطالب بازشکافی شده در این کتاب است.

اصل کتاب کیلانی، در شش بخش و سی و یک فصل سامان یافته است. کار حاضر از پنج بخش و بیست و شش فصل برآمده است.

در فصول چهارگانه بخش یکم که عنوان آن اهمیت پژوهش در فلسفه تربیت اسلامی است، به ترتیب از مفهوم و محتوا و جایگاه فلسفه تربیت؛ بی ثباتی مفهوم فلسفه تربیت در پژوهش های غرب؛ فلسفه تربیتی دیگر: رهایی بخش انسان از بحران کنونی؛ نیاز نظام های تربیتی جهان اسلام به فلسفه تربیت اسلامی، سخن رفته است.

بخش دوم کتاب با عنوان طبیعت انسان در فلسفه تربیت اسلامی دربرگیرنده فصل های پنجم تا هشتم کتاب است. منشأ انسان و تحول طبیعت او؛ ضعف طبیعت انسان؛ مؤلفه های طبیعت انسان؛ نیاز انسان به تربیت میانه در این فصل بررسی شده است.

عنوان فصل های نهم تا سیزدهم که بخش سوم یعنی هستی شناسی در فلسفه تربیت اسلامی را تشکیل داده اند چنین است: رابطه انسان با آفریدگار: عبادت؛ رابطه انسان با طبیعت: تسخیر؛ رابطه انسان با انسان: عدل و احسان؛ رابطه انسان با زندگی: ابتلا؛ رابطه انسان با آخرت: مسؤولیت و پاداش.

بخش چهارم که نظریه شناخت در فلسفه تربیت اسلامی نام گرفته است در بردارنده فصل های چهاردهم تا بیست و یکم است. در این فصل معنای شناخت و اهمیت و هدف آن؛ آبشخور شناخت و نقش انسان در آن؛ حوزه های شناخت؛ ابزارهای شناخت: وحی، عقل و حواس؛ اهل شناخت: پیامبران و عالمان؛ زبان شناخت؛ حقیقت و گونه های آن؛ همکاری علوم دینی و طبیعی و تأثیر آن بر شکوفایی و فروپاشی تمدن ها آمده است.

فصل های بیست و دوم تا بیست و ششم در بخش پنجم کتاب که نظریه ارزش ها در فلسفه تربیت اسلامی است عناوین مفهوم، اهمیت و تقسیم ارزش ها؛ تقسیم بندی اسلامی ارزش ها؛ چالش میان نظام های ارزشی و پیشرفت انسان؛ نقش تربیت در بهبود ارزش ها؛ بحران ارزش ها در تربیت جدید را بررسی کرده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط