فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

اعلام قرآن از دائرة المعارف قرآن کریم - جلد پنجم: حارث بن زمعه - داود علیه السلامناشر کتاب : بوستان کتاب قم
نوع جلد: جلد سخت
قطع: وزیری
سال نشر: 1394
شمارگان: 800
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 560
وزن(گرم): 980
تاریخ ثبت: شنبه 5 تیر 1395
تاریخ ویرایش: شنبه 22 آبان 1395
کد : 42726
تعداد بازدید: 62
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

350000 ریال
315000 ریال
معرفی کتاب
نام‏ های قرآنی، برخی به صراحت و آشکار آمده؛ مثل محمد، موسی، عیسی، ابولهب و... (اعلام مصرّح) و بعضی مبهم و غیرصریح، مثل نام اصحاب و اهل‏بیت و... (اعلام غیرمصرّح)؛ از همین رو در عرصه علوم قرآنی، دو دانش سامان یافته است: اعلام قرآن و مبهمات قرآن. اوّلی درباره نام‏های مصرّح است و دومی درباره اسامی غیرمصرّح.
مفسّران از دیرباز در این‏باره کتاب‏هایی نوشته‏ اند، اما کاستی‏ هایی در آنها بود که سبب ضرورت تألیف این کتاب شد.

مجموعه حاضر کوشیده است تا در ذیل هر یک از اعلام، قصه ‏های قرآن و نیز فضا و سبب نزول آیات را با توجه به روایاتِ اسباب نزول، شرح و تبیین کند. جامعیت مدخل‏ها، بهره ‏گیری از منابع کهن و دست اوّل، گستره مباحث، نظام ارجاعیِ ویژه و فارسی بودن زبان، از ویژگی‏ های دیگر این کتاب است.

اثر حاضر مجموعه ای از اعلام مصرح و غیرمصرح مندرج در قرآن کریم است.
در این نوشتار به ترتیب حروف الفبا و از حرف "حاء" تا حرف "دال" به معرفی و شرح اجمالی اسامی افراد، مکان ها، اشیاء، جانوران و گیاهان و ... نام برده شده در قرآن به صورت واضح و مبهم پرداخته شده و مقالات مستقلی در مورد هر یک از این اعلام مصرح و غیرمصرح ارایه شده است.
اثر حاضر کوشیده است ذیل هر یک از اعلام مذکور با استناد به قصه های قرآن، روایات معصومین، دیدگاه های تفسیری مفسران شیعه و اهل سنت و با توجه به فضای نزول و نیز سبب نزول آیات، به شرح و بررسی مسایل مرتبط با اعلام قرآنی پرداخته و زوایای مختلف مربوط به اسامی مختلف موجود در قرآن را تبیین نماید. در مورد هر یک از اعلام مندرج در قرآن زوایای تاریخی، اعتقادی، جغرافیایی، سیاسی و اجتماعی، ادبی و علمی مربوط به آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته و الفاظ مشابه و مترادف آن ها نیز بیان شده است. برخی از این اعلام جنبه ای اخروی و مربوط به مسایل مربوط به قیامت بوده و برای آن وجه مشابهی در دنیا وجود ندارد که این قبیل از اعلام با استناد به روایات معصومین(ع)، مورد شرح و بررسی قرار گرفته است. در مورد برخی از اعلام که نام مشخصی از آن ها در قرآن ذکر نشده است، نیز با استفاده از شواهد و قراین تاریخی و روایی و نیز استناد به برخی دیگر از آیات، زوایای مختلف مربوط به آن بررسی شده است.


مولف

مرکز فرهنگ و معارف قرآن
نگرش و رویکرد کلی پایگاه معارف قرآن ، ارایه خدمات علمی به پژوهش گران و محققان علوم قرآنی است. در همان نگاه نخست بانک مقالات قرآنی بخش عمده ای را به خود اختصاص می دهد که حاوی هزاران مقاله در موضوعات مختلف به شکل دسته بندی شده و موضوعی درختی است. بخش مقالات و معرفی آثار علمی قرآن پژوهشی و نیز آثار مختلف و متنوع مرکز که به صورت دیجیتالی در دسترس کاربران قرار گرفته و دسترسی به کتابخانه های مرکز فرهنگ و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که حاوی هزاران عنوان کتاب می باشد، بیانگر این مطلب است. رویکرد پایگاه …

نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!