فراخوانی فراخوانی ...

اندیشه سیاسی شهید ثانی

115 بازدید

مولف : سید محمدرضا موسویان

زیر نظر : پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

ناشر کتاب : بوستان کتاب قم

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : سید محمدرضا موسویان

زیر نظر : پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

ناشر کتاب : بوستان کتاب قم

وزن(گرم) : 354

شابک : 9789643715120

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1382

شمارگان : 2000

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 304

تاریخ ثبت : سه‌شنبه 8 تیر 1395

تاریخ ویرایش : پنج‌شنبه 10 خرداد 1397

کد : 42872

موجود شد باخبرم کن
معرفی کتاب
نگارنده در این کتاب بر آن است زندگی و عقاید "زین الدین بن نورالدین علی" معروف به "شهید ثانی" را بررسی کند که البته در این میان، شرح و تبیین اندیشه های سیاسی وی بیشتر مطمح نظر است.
در آغاز کتاب پس از بررسی زندگی شهید ثانی و اوضاع سیاسی، اجتماعی و مذهبی عهد صفوی و عثمانی، مبانی فکری سیاسی شهید ثانی شرح و تبیین می شود.
فصل سوم کتاب درباره انواع حکومت، به ویژه حکومت مطلوب از دیدگاه شهید ثانی است. حکومت نامطلوب یا جور موضوع فصل چهارم بوده که پس از آن در فصل پنجم، وظایف متقابل مردم حکومت تشریح می شود.
در فصل ششم به سیاست داخلی و مبانی و اصول آن اشاره شده همچنین جریان های معارض با حکومت و نحوه تعامل با آنها از منظر شهید ثانی بررسی شده است.
مبانی سیاست داخلی از دیدگاه شهید ثانی عبارت است از: 1 _ حفاظت از دین و شریعت، 2 _ بازداری مردم از مفاسد و ترغیب به انجام مصالح، 3 _ تامین مصالح عمومی جامعه، 4 _ رسیدگی به امور دنیوی و منابع مادی مردم، 5 _ احترام به افراد و جایگاه آنان در جامعه، 6 _ تقدم مصالح عمومی بر منافع فردی، 7 _ استقرار نظم و امنیت، 8 _ تساهل و عدم سخت گیری بر مردم.
موضوع فصل پایانی کتاب تبیین سیاست خارجی از دیدگاه شهید ثانی است که عبارت اند از: 1 _ حفظ دارالاسلام، 2 _ دعوت به اسلام، 3 _ نفی سبیل (استقلال و عزت)، 4 _ همزیستی مسالمت آمیز و عدم مداخله در امور کشورها.

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر