فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

زنی در جزیره ای گمنام


رمان - 9

ویراستار: حمید گروگان
ناشر کتاب : قدیانی
نوع جلد: جلد نرم
قطع: رقعی
سال نشر: 1395
شمارگان: 1100
چاپ جاری: 4
تعداد صفحات: 160
وزن(گرم): 214
تاریخ ثبت: یکشنبه 3 بهمن 1395
تاریخ ویرایش: پنج‌شنبه 25 آبان 1396
کد : 49453
تعداد بازدید: 222
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

90000 ریال
معرفی کتاب
یک پرفسور باستان شناس به نام «فربد نصر» پس از یک دوره مطالعات طولانی روی آرا و اندیشه های شیخ اشراق، به شدت از سهروردی تأثیر می گیرد و در حالی که می خواهد خود را برای درک عملی افکار و عقاید این اندیشمند بزرگ جهان اسلام آماده کند، به سفری ناشناخته دعوت می شود. جزیره ای به نام «کا» در آفریقا و ماجرایی شگفت انگیز از زنی که بدنش بعد از حدود 2500 سال در معبدی تازه مانده است.

پرفسور نصر، در حالی که می تواند خط عبری را بخواند و الواح سنگی کهن را ترجمه کند، محور یک گروه بین المللی می شود و الواح را ترجمه می کند.
روایت خیال انگیز، نثر روان و متنی شیوا، ترجمان نوشته های زنی به نام «سارنا» است که بدنش به دلیل تهذیب نفس و طهارت قلب، سال ها بعد از مرگ، تازه مانده است.
پرفسور نصر، یک باستان شناس است و طبیعی است که تشابهات این داستان اسطوره ای با آنچه در روایات شیعه آمده است، آشنایی نداشته باشد.
اما در کنار این حلقه علمی، یک محقق روحانی به نام دکتر صباحی وجود دارد که پی به این شباهت تاریخی می برد و سعی می کند منبع آن را نیز در یکی از کتب شیعی بیابد.

سرانجام، اذکار و نداهای توحیدی سارنا در گوشه دیگری از تاریخ رمزگشایی شده و قصه ای به موازات آنچه در قرن بیست و یکم و عصر ارتباط رخ داده، کشف می شود.
نویسنده تلاش می کند این کشف را ـ که همتاداستانی مشابه قصه سارنا در منابع شیعی وجود دارد ـ بزرگ تر از داستان پیدا شدن جسد تازه زنی پس از 25 قرن نشان دهد و برای این منظور، تمام توان و قدرت خود را در آخرین فصل کتاب به خدمت می گیرد تا پرفسور نصر، این شباهت تاریخی را در یک کنگره علمی در ترکیه در برابر دیدگان جهانیان قرار دهد.

زواریان در کتاب «زنی در جزیره گمنام»، شخصیت هایی را در کنار هم قرار داده تا به این مقصود برسد، اما این شخصیت ها اغلب به جای عمیق بودن از سطحی بودن رنج می برند و گاهی برخی از آنها مثل خانم کسایی، موجودی بی اهمیت و صرفاً هماهنگ کننده یک گروه علمی هستند که می شود به راحتی به مأموریت آنها در ابتدای داستان پایان داد.

نویسنده این داستان بلند ـ که به دلیل سطحی بودن شخصیت ها نمی شود عنوان «رمان» به آن اطلاق کرد ـ مایل است تا در مسیر جهانی شدن ادبیات داستانی ما تجربه ای هرچند ناقص به دست آورد.
به گمان نویسنده، کشف پیوند بین یک رخداد جهانی در عصر معاصر و یک روایت شیعی، آن هم به وسیله دو دانشمند و محقق ایرانی، ورود به عرصه های تازه ای از داستان نویسی است. کنار هم قرار دادن پرفسور نصر و دکتر صباحی ـ که یک روحانی است ـ هم در نوع خود جالب است، اما این همراهی آنچنان ظریف مطرح نمی شود و گویی نویسنده می خواهد پیوند حوزه و دانشگاه را برای مخاطب یادآوری کند!

«زنی در جزیره گمنام» اگر نگوییم یک تجربه نو، یک تلاش تازه برای راهیابی به باشگاه نویسندگانی است که می خواهند مخاطبی در فرامرزهای کشور خود پیدا کنند. زواریان با این اثر، می توانست با عمق بخشیدن به شخصیت ها و وضوح بیش تر تصاویر، همتایی داستان کشف جسد زن در جزیره ناشناخته «کا» و آنچه به عنوان داستان زن پاک نهاد در روایات شیعی آمده است را بهتر نشان دهد.

گزیده کتاب
عده زیادی شیون مرا دیدند و با گریه من اشک ریختند.
وقتی سارنا را داخل خاک گذاشتیم، انگار مادری را از دست داده بودیم.
اشک به چشم های همه راه افتاده بود. حسی پاک و ناشناخته ما را در برگرفته بود.
حسی که هم آشنا بود، هم بیگانه.
هیج کدام از ما، چنین لحظه ای را درک نکرده بودیم.
چه نسبتی بین ما و سارنا برقرار شده بود؟ چرا دکتر کارلوس اشک می ریخت؟
سارنا را داخل خاک گذاشتیم و بنای یادبودی برای او بنا کردیم. روی تکه چوبی تصویر سارنا حک شده بود. روی آن نوشته بود:
اسطوره باور نکردنی.


مولف
زهرا زواریان
زواریان نویسنده و پژوهشگر ادبی در سال 1341 در تهران به دنیا آمد. از سال 1359 در آموزش و پرورش مشغول به کار شد و از سال 1367 به داستان نویسی روی آورد. وی پس از شهید آوینی سردبیری ماهنامه ادبیات داستانی را به عهده گرفت. دو سال دبیر صفحه داستان مجله سوره به سردبیری شهید آوینی و سپس مؤسس مجله ادبیات داستانی و دبیر تحریریه آن بوده است . بعد از شهادت سید مرتضی آوینی سردبیری آن مجله نیز از جمله فعالیت های اوست. از آثار او "روایت جنگ در ادبیات حماسى زنان"، داستان "زهیر"(نگاهی به سرخی آتش)، رمان "دیانا که بود"، ، رمان …


ویراستار

ناشر کتاب


نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!