بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

ماخذشناسی وقف

ناشر خانه کتاب

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 542

ناموجود، به من اطلاع بده

معرفی کتاب

در موضوع کتابشناسی وقف تا کنون سه اثر ارزشمند برای معرفی آثار فارسی نگاشته شده، که با توجه به گذشت سال های متمادی از انتشار این آثار، هر یک با کاستی هایی روبه رو هستند؛ به طوری که اغلب جامعیت کاملی ندارند زیرا نویسندگان تمام توجه خود را تنها به معرفی کتاب ها گذارده و به معرفی مأخذهای دیگر همچون پایان نامه ها و مقالات توجهی نشان نداده اند و این موضوع جای خالی یک مأخذ شناسی جامع در موضوع «وقف» را بیش از پیش نمایان می کرد.

کتاب «مأخذ شناسی وقف» آثار موجود در قالب های کتاب، بخشی از کتاب، مقاله، پایان نامه و نسخه خطی را آورده و اطلاعات اثر شناختی آن در شش قالب «عنوان اثر»، «نویسنده»، «سال انتشار»، «زبان»، «نوع اثر»، «مکان نگهداری» و «موضوع» و مؤلفه های فرعی خاص هر اثر، ارائه شده است.

در مقدمه ای که مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل موسسه خانه کتاب، بر این کتاب نوشته، می خوانیم: «تا پیش از انتشار «مأخذشناسی وقف»، از میان تمام کتابشناسی های منتشر شده در ایران، کتاب «وقف در آیینه آثار» جامع ترین کتاب پیرامون منابع منتشر شده در موضوع «وقف» به شمار می آید که طی آن 1804 عنوان کتاب، مقاله و پایان نامه که در موضوع وقف به نگارش درآمده است، ذکر شده است.

اما «مأخذشناسی وقف» در حال حاضر جامع ترین کتاب نگاشته شده در این موضوع است که به همت حجت الاسلام و المسلمین سید احمد سجادی جزی به نگارش درآمده و طی آن 6239 مدرک مشتمل بر کتاب، پایان نامه، مقاله و ... به زبان های مختلف گردآوری شده و در هر مدخل ضمن اشاره به موضوعات، منابعی که می توان اثر را در آن بازیابی کرد اشاره شده است و در حقیقت فهرستگانی کامل از آثار منتشر شده درباره «وقف» است.»

سید احمد سجادی جزی، نویسنده «مأخذ شناسی وقف» در پیشگفتار خود بر این کتاب می نویسد: «این در این نگارش سعی شده تمامی نوشتارهای موجود درباره «وقف» تا پایان سال 1393 خورشیدی در قالب هایی مختلف و به زبان فارسی و عربی و اردو، منعکس شود و حتی مطالبی اندک در حد چند صفحه که در کتابی حجیم ولی منبع از وقف بیان شده، به صورت «بخشی از کتاب» ارائه گردد و موضوعات مطرح شده در آن گفتار وقفی بیان شود تا مخاطب به ابعاد نوشتار واقف شده و برای تفصیل مطلب به نوشتار مراجعه کند.

کتابشناسی وقف می تواند با معرفی آثار نگاشته شده، راهنمایی جدی و عملی از تمام اقدامات و تجربه ها و ابتکارات نگارشی در مقوله وقف و بازگو کننده دغدغه های فکری ای باشد که در جهان اسلام در بستر وقف جریان داشته و بیانگر حرکت های یکپارچه اندیشمندان اسلامی در وادی وقف است.»
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-600-222-292-3
 • سال نشر
  1394
 • شمارگان
  500
 • نوع جلد
  جلد سخت
 • قطع
  رحلی
 • تعداد صفحات
  542
 • ناشر
 • وزن
  800
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 4 اسفند 1395
 • شناسه
  51497
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما