فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

دائرة المعارف تاریخی رویدادهای تاریخ اسلام (دوره دو جلدی)نوع جلد: جلد سخت
قطع: رحلی
سال نشر: 1388
شمارگان: 1500
چاپ جاری: 2
تعداد صفحات: 1278
وزن(گرم): 3144
تاریخ ثبت: شنبه 21 اسفند 1395
تاریخ ویرایش: سه‌شنبه 2 آبان 1396
کد : 51893
تعداد بازدید: 448
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

820000 ریال
معرفی کتاب
جلد اول این اثر از آغاز اسلام تا 250 ه.ق را در بر می گیرد و در جلد دوم، تاریخ اسلام از 251 تا 500 ه.ق بررسی شده است. مولف، خود، در توضیح عنوان کتاب، آن را مشتمل بر مهم ترین رویدادهای تاریخ اسلام به همراه زندگینامه مشهورترین شخصیت ها و شناسایی جایگاه ها و سرزمین ها معرفی کرده است.

نویسنده با ذکر کلیاتی در آغاز جلد اول در قالب مقدمه، با ارائه تصویری کلان از قرن اول هجری دست زده و مطالبی را عرضه می کند با این انگیزه که نشان دهد چه رویدادهایی در دگرگونی مسیر تاریخ اسلام تاثیر گذاشته و در فراز و فرود آن موثر بوده است تا مایه درس آموزی آدمیان شود. پس از آن، با ذکر وقایع هر سال به پیش رفته است.

مهم ترین ویژگی کتاب، نوع دسته بندی مطالب آن است؛ نویسنده با ابداعی پذیرفتنی به ارائه قضایای تاریخی دست زده است. او کتاب را بر اساس سال تنظیم کرده و تا آنجا که میسر بوده، هر سال را محور بررسی وقایع و حوادث آن قرار داده و هر چه در آن سال در جهان اسلام رخ نموده و در کتاب های پیشینیان از آن یاد شده، آورده است. بنابراین خواننده به راحتی می تواند رویدادهای پیش آمده در یک سال را در نگاهی کوتاه از نظر گذرانده و نسبت به آنها اطلاعاتی اجمالی بیابد.

دیگر ویژگی کتاب، اختصار و پرهیز از زیاده گویی است. نویسنده که وقت زیادی برای جمع آوری اطلاعات خام صرف کرده، به راحتی می توانست با قلم فرسایی، کتابی به مراتب حجیم تر از آنچه عرضه نموده، ارائه کند اما در نظر داشتن مخاطب از یک سو و ارائه مطالب مفید از دیگر سو، وی را از چنین خودنمایی باز داشته و آنچه پدید آمده، چکیده اطلاعات بسیاری است که می تواند غیر متخصص را تا حد بالایی سیراب کند و حتی برای پژوهشگر متخصص نیز بستر پژوهشی مناسبی را فراهم آورد.

ویژگی دیگر کتاب، ارائه چکیده اطلاعاتی البته در قالب جدول هایی برای هر سال است که در آن، سه ستون عمودی با عنوان ها، رویدادها، وقایع نظامی و در گذشته ها، در نظر گرفته شده است که خواننده به آسانی و در نگاه آغازین می تواند از تمامی رویدادهای آن سال آگاهی یابد.

از ویژگی های دیگر کتاب می توان به جداول انساب، نقشه ها و شناسایی مناطق در پایان کتاب اشاره کرد. بی تردید جست و جوگر تاریخ، با شخصیت ها و نسب هایی رو به رو می شود که تصور صحیح آن آسان نیست. از این رو جدول های انساب که به شناسایی جدولی نسبت ها و ریشه خاندانی شخصیت ها می پردازد، بسیار کارآمد و مفید است. جای ها نیز از چنین مشکلی برخوردارند، به ویژه آنکه گاه در گذر تاریخ، نام محلی دگرگونی یافته یا نام جدیدی بر آن نهاده شده که تشخیص موقعیت جغرافیایی آن به ویژه برای خواننده عادی میسور نیست، جز آنکه به نقشه های گذشته مراجعه کند. از این رو وجود نقشه های جغرافیایی و تعریف و شناسایی مناطق به فهم بسیاری از رویدادها کمک می رساند.

این اثر در طبقه بندی مطالعات تاریخی، در تاریخ عمومی جای می گیرد و بر همین اساس، با شاخص های مختلفی چون: شاخص فرهنگ و علوم، شاخص سیاسی و اجتماعی، شاخص نظامی و فتوحات و شاخص عمران، معماری و هنر قابل تحلیل و ارزیابی است.

نویسنده در مطالعات خویش، به عنصر شخصیت هایی علمی و گرایش تخصصی آنان عنایت ویژه دارد و البته همین بایسته است؛ چون در پرداختن به رویدادهای مهم هر سال، بی توجهی به دانشمندان و اهل اندیشه، نقصی نابخشودنی است و معمولا، آنچه ذهن پژوهشگر تاریخ را متوجه خود می گرداند، امور مهم و رخدادهای تاثیر گذار است و مهم ترین پدیده های تاثیر گذار و تاریخ ساز، علما و دانشمندان اند و به همین جهت، در این کتاب، به این مقوله هر چند به اختصار و کوتاه پرداخته شده است.

این کتاب که می توان در حوزه مطالعات سیاسی نیز، به عنوان ماخذی قابل استفاده به آن نگریست، اطلاعات ارزنده و بسیاری را در حوزه نظامی و فتوحات در اختیار مخاطب خویش قرار می دهد.

عمران و آبادانی و معماری و هنر در کارنامه تاریخی جوامع اسلامی تبلور ویژه یافته و بالتبع در این کتاب نیز راه یافته است. ساخت و ساز ابنیه، اماکن، تعمیر راه ها، ابداع قنات ها، بنای سد ها و آبرسانی به مناطق مختلف و مهندسی آنها و نیز چگونگی اعمال ذوق و سلیقه در ساختمان ها و ابزار و وسایل، و هم چنین آنچه در فرح بخشی و تفرج به کار می آمد، مورد توجه قرار گرفته است و از دل داده های این کتاب، می توان تصویری از این جهت پیدا کرد و تاریخ معماری و هنر و آبادانی را به نمایش گذاشت. در پرتو همین شاخص ها، منابع درآمدی، هزینه ها، تعامل اجتماعی، تفریحات و سرگرمی ها، نیازها و دغدغه ها و... محقق توانمند می تواند نگره های تخصصی به تاریخ اسلام بیفکند و تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی را درک کند.
زیر نظر

سید علیرضا واسعی
دوران کودکی را در شهر «ساری» پشت سر نهاده و برای تحصیل علوم دینی، به مشهد مقدس رفتم و از سال 60 تا 77، دروس حوزوی را از محضر اساتید بزرگوار آموختم و چند سالی پای درس علمای بزرگ، حضرات آیات: «فلسفی، زنجانی و سعیدی» خارج فقه و اصول را فرا گرفتم و سپس به شهر قم آمده و کم و بیش درس­هایی را شرکت کردم و هم چنان به عنوان یک طلبه به آموزش مشغولم. با تحصیل در حوزه علمیه، دروس جدید را پی گرفتم و با اخذ مدرک کارشناسی در دانشگاه فردوسی مشهد، برای دوره کارشناسی ارشد به دانشگاه تهران، «دانشکده الهیات» رفتم و با …

نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!