بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

قدرت ارتباطات

ویرایش دوم

ناشر شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

نویسنده مانوئل کاستلز

مترجم حسین بصیریان جهرمی

مستندساز هادی خانیکی

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 738

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5307010003022
60,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب که در سال ۲۰۰۹ از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده بود، توسط حسین بصیریان جهرمی ترجمه و به همت نشر علمی و فرهنگی عرضه شده است.

کاستلز، پیش از این در ایران با ترجمه کتاب سه جلدی (سه گانه) او با عنوان عصر اطلاعات: اقتصاد، جامعه، و فرهنگ، که در سال ۱۳۸۰ به همت انتشارات طرح نو منتشر شد بر سر زبان ها افتاد. پس از آن مسافرت کاستلز به ایران، زمینه ساز شناخت مستقیم و گفتگوی رو در روی استادان و دانشجویان رشته های علوم انسانی و به ویژه علوم ارتباطات با این متفکر اسپانیایی الاصل گردید؛
با این حال مترجم قدرت ارتباطات معتقد است که اندیشه های مطرح شده در کتاب اخیر او، بیش از گذشته می تواند راهگشای درک صحیح علاقه مندان علوم اجتماعی به وضعیت چندگانه جهان در عصر رسانه های دیجیتال و جهان وطن گرایی مدنظر کاستلز باشد.

کتاب قدرت ارتباطات مشتمل بر پنج فصل است:

۱) قدرت در جامعه شبکه ای
۲) ارتباطات در عصر دیجیتال
۳) شبکه های ذهن و قدرت
۴) برنامه ریزی شبکه های ارتباطات: سیاست های رسانه ای، سیاست های رسواسازی و بحران دموکراسی
۵) برنامه ریزی مجدد شبکه های ارتباطات: جنبش های اجتماعی، سیاست های نافرمانی و حوزه عمومی جدید؛

بصیریان از ابتدا با علم به این موضوع که کتاب حاضر به قدری از مفاهیم تخصصی و جدید برخوردار است، که بدون تحشیه نویسی منسجم و تسلط بر معانی موجود در آن، نمی توان صرفاً به ترجمه ای واژگان بسنده کرد، برای انجام این مهم -در مدت نزدیک به یک سال- ترجمه و تحشیه را به طور همزمان به انجام رسانده است.

کاستلز در این کتاب جدید بر نقش شبکه های ارتباطی در قدرت سازی در جامعه و مخصوصا سیاست های رسانه ای که معطوف به قدرت سیاسی می شوند تأکید می کند. وی از ادغام هفت شرکت برتر رسانه ای در جهان، با ابرقدرت های صنایع رایانه ای معروف همچون گوگل، مایکروسافت، فیس بوک، یاهو و اپل یاد می کند و با نگاهی به ترکیب هسته رسانه ای جهانی، بخش مهمی از قدرت ارتباطات را که معطوف به آینده است تحلیل و روند پژوهشی کرده است.

وی در ادامه چهار شکل قدرت در شبکه ها را نیز از یکدیگر تمیز داده است که عبارتند از: قدرت شبکه بندی ، قدرت شبکه، قدرت شبکه ای و قدرت شبکه سازی؛ این عناوین آنچنان پیچیده، دقیق و در عین حال استراتژیک هستند، که درک و تفسیر درست این مفاهیم در ترجمه به زبان فارسی، می تواند ذهن خواننده را با برنامه ریزی و توزیع قدرت در هر ژانر شبکه ای آشنا سازد.

از نکات قابل توجه دیگر که در این کتاب مطرح شده، مفهومی تازه در برقراری ارتباط است که کاستلز، به لحاظ تکامل تاریخی، آن را ارتباط جمعی خودانگیز می نامد. او به این دلیل آن را ارتباط جمعی می داند که به طور بالقوه می تواند به مخاطب جهانی دست یابد و همزمان آن را خودانگیز بر می شمارد، چراکه به لحاظ تولید پیام، خود-تولید، از نگاه دریافت کنندگانِ بالقوه اش، خودگردان، و در مقام بازیابی محتوا یا پیام های خاص بر بستر شبکه های ارتباطی الکترونیک، خودگزین تلقی می گردد.

به این اعتبار، هر سه نوع ارتباطات (میان فردی، جمعی و خودانگیز)، هم زیست، میان کنش، و مکمل همدیگر هستند، تا اینکه جایگزینی برای هم، محسوب شوند. کاستلز بارها در این کتاب، مفهوم «ارتباط جمعی خودانگیز» یا (Mass Self-communication) را تحلیل می کند تا این نوعِ جدید از ارتباط جمعی را، فراگردی اثربخش تر معرفی کند که در سال های اخیر و به واسطه درگیر شدن کاربران در نسل های وب۲ و وب۳، به وجود آمده است.

آنچه در این اثر، بدیع و نوپا می نماید، مفصل بندیِ همه شکل های ارتباطاتی در قابلی مرکب، تعاملی، فرامتنی و دیجیتال است که تشکّلی آمیخته و باز ترکیب را در عین تنوع پدید آورده، و بر این پایه از پیامدهای قابل ملاحظه ای برای چیدمان اجتماعی و تغییرات فرهنگی برخوردار شده است.

کاستلز مهمترین نتیجه تحلیلی خود را در این کتاب، ساخت مستقل معنا از طریق صیانت از نقاط مشترک شبکه های ارتباطی می داند و اعتقاد دارد که آنچه این امر را ممکن می سازد، اینترنت است؛ با این حال، به این حقیقت اصرار می ورزد که صاحبان قدرت برای آنکه اذهان عمومی را از طریق برنامه ریزی پیوند میان ارتباطات و قدرت بسته نگه دارند، همواره به دنبال آن هستند تا مانع ارتباطات آزاد شوند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما