فراخوانی فراخوانی ...

تفسیر حکیم - جلد اول

سوره حمد و سوره بقره آیات 1 - 39

مولف : حسین انصاریان

تحقیق و تنظیم کتاب : سید علی غضنفری | محمدجواد صابریان

ویراستار : محمدجواد صابریان

ناشر کتاب : دارالعرفان

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 784

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
350,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

تفسیر سوره حمد و چهل آیه ابتدایی سوره بقره و بیان نکات مهم اخلاقی، اجتماعی، فقهی، تاریخی و عرفانی مندرج در این آیات است. در ابتدای این کتاب تفسیری از بسمله و آثار و برکات آن ارایه شده و سپس به بیان معنای حمد، مالکیت خداوند در روز قیامت، مفهوم رحمانیت و رحیمیت خدا، معنای عبادت و استعانت از خدا، معنای ربوبیت خدا، هدایت شدن به صراط مستقیم الهی و نعمت چنین هدایتی مورد بحث و بررسی تفسیری قرار گرفته است. آنگاه نگارند(مفسر) به تفسیر آیات اول تا چهلم از سوره بقره پرداخته و نکاتی تفسیری مانند: اوصاف و بایسته های متقین، ارزش و اعتبار تقوای الهی وآثار رعایت آن، معنای حقیقت ایمان، ویژگی های منافقین و بیماری قلب آنان، بیان برخی از شگفتی های آفرینش، اسرار عالم هستی، حکمت تحدی کردن قرآن و ارتباط آن اعجاز این کتاب آسمانی، توصیف برخی از نعمت های بهشتی، داستان خلقت آدم و علم اسماء به او، داستان عدم سجده شیطان به آدم و مسایل اعتقادی و اخلاقی مربوط به آن و برخی دیگر از مسایل اخلاقی و اعتقادی مندرج در این آیات بیان نموده است. وی برای تفسیر هر آیه به برخی دیگر از آیات و بعضی از روایات استناد کرده و داستان هایی اخلاقی متناسب با مضمون آیه نقل کرده است.

سبک و سیاقی که مولف در نگارش این تفاسیر به کار گرفته است با دیگر تفاسیر موجود تفاوت دارد. استاد انصاریان در این دوره تلاش کرده است تا جنبه های مختلف علمی قرآن را شرح و تفسیر کند تا برای مسائل روز جامعه قابل استفاده باشد که این موضوع را می توان جزء دقایق و جامعیت این اثر برشمرد.

همچنین از دیگر ویژگی های این دوره می توان این مورد را بیان کرد که برخلاف روشی که در دیگر تفاسیر به کار گرفته می شود، در این اثر به مباحث لغوی و ادبی تاکید شده و این موضوعات مورد توجه مولف قرار گرفته است. همچنین با توجه به مفاهیم آیات، بحث های کلیدی از آیات قرآن که در حقیقت هدف نزول این کتاب آسمانی است مورد توجه واقع شده است.

جای تفسیر حکیم در میان دیگر تفاسیر خالی بود که علت طرح این مطلب نیز نوع دیدگاه استاد به تفاسیر است. تفسیر حکیم از قلم استادی نگاشته می شود که نزدیک به نیم قرن در فضای جامعه حضور فیزیکی و فکری داشته است و قرآن را در طول نیم قرن به زبان مردم و با دقایق علمی و دقت هایی که باید در تفسیر کلام الله مجید وجود داشته باشد بیان کرده است. استاد سخت ترین مباحث را با بهره گیری از ساده ترین الفاظ و رساترین بیان مطرح کرده است، به طوری که برخی از بزرگانی که این تفسیر را دیده اند، بر این موضوع اذعان دارند که اگر این تفسیر نوشته نمی شد، قطعاً جامعه دچار خسران می شد و خسارت می دید و این موضوع به دلیل نوع نگاهی است که استاد انصاریان در این تفسیر داشته است.

در این تفسیر می بینید که ابتدا آیه شریفه قرآن کریم آورده شده است و پس از آن، ترجمه آیات آورده می شود. در ادامه این مطالب، نکاتی که مفسر می تواند مطرح کند را درباره این آیات بیان و درباره آن بحث کرده است. مثلاً ممکن است آیه ای را ببینید که سه تا چهار نکته داشته باشد. گاهی مواقع ممکن است از یک آیه، حتی تا ۱۰ نکته یا بیشتر هم استفاده شود. نکته ها در ابتدا به صورت فهرست وار می آید و با آن بخش از آیه ای که این نکته از آن استفاده شده است ارائه می شود. استاد انصاریان به ویژه در مباحثی که کمتر در تفاسیر دیگر استفاده شده یا مورد توجه قرار گرفته، قوی وارد شده است. ایشان همچنین در مباحث روز خیلی توانمند ورود کرده است؛ یعنی مطالب را با مسائل مبتلا به روز و علمی جامعه و فضای روز تطبیق داده.

برای مثال بحث یهود را در قرآن کریم می بینید که ۱۰۰ صفحه درباره یهود با توجه به آیات قرآن در این تفاسیر مطرح شده است. در این راستا اولین آیه ای که به یهود پرداخته شده در مطلب آمده و هر جای دیگر که بحث یهود باشد، به این آیه ارجاع داده می شود. همچنین در بحث انفال و یا مبانی که در تفاسیر دیگر کمتر به صورت تفصیلی به آنها پرداخته شده است.

ممکن است در تفاسیر دیگر درباره برخی از آیات، فقط درباره کلمه مورد نظر توضیح اجمالی داده شده باشد، ولی به واسطه دردآشنا بودن مفسر تفسیر حکیم با درد جامعه، این آیات به صورت تحلیلی بحث شده است و در مباحث اعتقادی و فقهی و اخلاقی نیز موضوعات بیان شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط