فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

سفره اطعمه میرزا علی اکبرخان کاشانی (آشپز مخصوص ناصرالدین شاه)


مجموعه احیای متون 9

تصحیح و تعلیق کتاب: سید محمد میرکاظمی
ناشر کتاب : سفیر اردهال
نوع جلد: جلد نرم
قطع: وزیری
سال نشر: 1392
شمارگان: 550
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 110
وزن(گرم): 120
تاریخ ثبت: دوشنبه 26 تیر 1396
کد : 56226
تعداد بازدید: 92
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

70000 ریال
معرفی کتاب
کتاب «سفره اطعمه» تألیف میرزا علی اکبر خان کاشانی، آشپز مخصوص ناصرالدین شاه قاجار است و از فحوای مطالب و تبویب اثرش برمی آید که نه تنها در فن آشپزی صاحب مهارت و هنر بلکه انسانی فرهیخته و فاضل بوده است.

اطلاعاتی که درباره پیشینه اثر مذکور ذکر شده، از این قرار است: دکتر تولوزان فرانسوی که در آن زمان حکیم باشی دربار ایران بوده جهت تطبیق شیوه مداوای خود با سنن ایرانی و توفیق در معالجات، خود را نیازمند اطلاع از شیوه تغذیه ایرانیان و ترکیبات غذاهای معمول آن زمان یافت، لذا از میرزا علی اکبر خان خواست که رساله ای جامع در شرح غذاها و اجزا و شیوه ترکیب مواد، نیز در باب تهیه آشامیدنی ها و خوراکی های معمول ایرانی تدوین کند.

اصل این کتاب که مشخص نیست دست خط مولف است یا از آنِ کاتب دیگر، به خط نسخ زیبا و خوانا ولی نه چندان هنری در هشتاد و پنج صفحه رقعی کوچک نگاشته شده است.

دکتر تولوزان در بازگشت به پاریس این رساله را با خود از ایران برد و سال های بعد رضا قوام نژاد آن را در مجموعه شخصی فردی به نام ایکوسکی یافت و از آن عکسی تهیه کرد و در اختیار بنیاد فرهنگ گذاشت.

اما اثر پیش رو نخستین بار است که به شکل امروزین منتشر شده و نسخه ای که مبنای تصحیح و چاپ کتاب قرار گرفته، تفاوتی با نسخه مخطوط ندارد و متعلق به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به شماره 323320 و از مجموعه اهدایی دکتر منوچهر اقبال است.

متن کتاب در سال 1301 قمری مصادف با 1259 هجری شمسی یعنی حدود 130 سال قبل نوشته شده و لذا متن از معیارهای گفتاری و نوشتاری زمان ما چندان دور نیست و جملات و مطالب به سهولت قابل فهم است.

از طرفی کاتبان متعدد هم به نسخه نویسی این کتاب نپرداخته اند که نیازمند تطبیق و قدم گذاشتن به عرصه تصحیح انتقادی متن باشد، هم اینکه کتاب به خوبی از آسیب های طبیعی به دور مانده است.تصحیح و تعلیق کتاب

ناشر کتاب
سفیر اردهال
در نیمه دوم سال۱۳۸۵ آغاز فعالیت خود را در زمینه ی چاپ و نشر کتاب آغاز نمود. چاپ بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در موضوعات مختلف حاصل تلاش ما و همکارانمان در این مدت فعالیت بوده است. معرفی و شناساندن فرهنگ و تمدن ایران عزیز و آثار نویسندگان و مترجمان گرامی و تولید و احیاء آثار علمی و قابل استفاده برای جامعه ی فرهنگی از دغدغه های اصلی انتشارات و اهداف بلند مدت ما می باشد. چندین سال فعالیت انتشارات در نشر کتب عمومی و مواجه شدن با مخاطبان و شناسایی ذائقه آنها ما را برآن داشت تا حوزه ای خاص و تخصصی را در تولید …نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!