فراخوانی فراخوانی ...

کشف المعاقد فی شرح قواعد العقائد

چاپ عکسی از روی نسخه خطی کتابخانه دولتی برلین (آلمان) به ضمیمه بخشی از کتاب الملخص فخر رازی به خط تاج رازی

87 بازدید

مولف : محمود بن علی بن محمود حمصی رازی

نویسنده مقدمه کتاب : زابینه اشمیتکه

ناشر کتاب : موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران | موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه آزاد برلین

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : محمود بن علی بن محمود حمصی رازی

نویسنده مقدمه کتاب : زابینه اشمیتکه

ناشر کتاب : موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران | موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه آزاد برلین

زبان کتاب : فارسی - عربی

وزن(گرم) : 526

شابک : 978-964-8036-35-0

نوع جلد : جلد سخت

قطع : وزیری (23*16/5)

سال نشر : 1386

شمارگان : 1000

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 208

تاریخ ثبت : سه‌شنبه 11 مهر 1396

تاریخ ویرایش : سه‌شنبه 28 آذر 1396

کد : 58193

80,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
نصیرالدین طوسی، پس از جدا شدن از اسماعیلیه در حدود 654 هجری، چندین اثر را با هدف اعلام کناره گیری از عقاید اسماعیلی از جمله مصارع المصارع و... تالیف کرد. وی سپس در آخرین سال های حیات خویش دو رساله ی کلامی مختصر به نام "تجرید الاعتقاد" و "قواعد العقائد" را تالیف کرد. این دو رساله خیلی زود معروف شدند و تاثیر شگرفی در آثار بعدی شیعه ی دوازده امامی گذاشتند. طوسی در این دو اثر بحث های کلامی را با واژگان، روش شناسی و شیوه ی فلسفی درآمیخته و شماری از مفاهیم فلسفی را در مباحث خویش داخل کرده است که با آموزه های کلامی امامیه سازگارند. بخش مربوط به امامت در قواعد العقائد شرح مفصلی از عقاید اسماعیلی، به همراه بحث های گسترده درباره ی نظر غلات، کیسانیه، امامیه، زیدیه و اهل سنت در این باره است.

بر کتاب قواعد العقائد شرح های متعددی نوشته شده است، از جمله ی آن ها "کشف المعاقد فی شرح قواعد العقائد. تالیف محمود بن علی بن محمود الحمصی الرازی معروف به "تاج رازی"، حکیم شیعه در قرن هشتم هجری قمری است. تاج رازی این شرح را به ارتنا، فرمانده ای از نژاد اویغور، تقدیم کرده است که از سوی ابوسعید ایلخان منصوب شده بود و بعدها فرمانروای بلامنازع مناطق مرکزی آسیای صغیر شد.

هدف اصلی قواعد و همین طور شرح آن توصیف عقاید فرق است که به زبان عربی نگاشته شده است. کتاب حاضر به صورت چاپ عکسی از روی نسخه ی خطی کتابخانه ی دولتی برلین، تنها نسخه ی موجود این شرح، فراهم گردیده است.
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر