فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

درآمدی بر روانشناسی تنظیم رفتار با رویکرد اسلامینوع جلد: جلد سخت
قطع: وزیری
سال نشر: 1396
شمارگان: 500
چاپ جاری: 3
تعداد صفحات: 456
وزن(گرم): 835
شابک:
978-964-493-451-3
تاریخ ثبت: یکشنبه 16 مهر 1396
تاریخ ویرایش: پنج‌شنبه 20 مهر 1396
کد : 58324
تعداد بازدید: 217
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

210000 ریال
معرفی کتاب
نویسنده به بررسی موضوع تنظیم رفتار در متون و منابع دینی پرداخته و رویکرد جدیدی را در عرصه پژوهش های روان شناسی دینی پایه ریزی کرده است.

این کتاب، شامل چهار بخش کلّی است و هر بخش، فصل های مرتبط با موضوع را در بردارد. چهار بخش اصلی کتاب عبارت اند از: ۱. کلیات و مفهوم شناسی؛ ۲. مبانی نظری تنظیم رفتار در معارف اسلامی؛ ۳. اصول و قواعد تنظیم رفتار؛ ۴. تقوای عاقلانه، الگوی دینی تنظیم رفتار.

گزیده کتاب
رفتار، تعیین کننده سرنوشت انسان است. خداوند متعال ، بشر را آفرید و او را خلیفه خود در زمین قرار داد تا ببیند که او چگونه عمل می کند. آفریدگار توانا ، نظام مرگ و زندگی، و ابتلا و امتحان را تنظیم نمود تا مشخّص گردد که چه کسی در عمل ، نیکوکارتر است و حتّی عمل را جزئی از ایمان قرار داد . بنا بر این ، رمز موفّقیت انسان ، در تلاش و کوشش اوست . این جاست که مسئله «رفتار» و چگونگی آن ، اهمّیت می یابد.

انسان موفّق ، کسی است که بتواند رفتار خود را مطابق هدفی که دارد ، تنظیم کند. از این رو، مسئله «تنظیم رفتار» ، از مسائل بنیادین در حیات انسانی است که مورد توجّه مکاتب مختلف فکری قرار گرفته است. روان شناسی ، بر اساس هدفی که دارد ، این موضوع را به طور جدّی بررسی کرده و می کند. اسلام عزیز نیز بر اساس رسالت ذاتی خود ، به این مسئله توجّه فراوانی نموده است ، به طوری که بخش مهمّی از معارف آن ، مربوط به این مسئله است که به صورت سنّتی، گاه در اخلاق و گاه در اعتقادات ، مورد بحث قرار می گیرد. البتّه این بُعد از معارف اسلامی، تاکنون ، با رویکرد روان شناختی ، مورد توجّه قرار نگرفته است.

اسلام ، هم در معرّفی رفتار مطلوب و به هنجار و هم در ارائه عوامل تنظیم رفتار، آموزه های فراوانی دارد ؛ امّا سوگمندانه باید اعتراف کرد که تاکنون ، دیدگاه اسلام درباره «نظام تنظیم رفتار» ، چنان که باید ، مورد توجّه قرار نگرفته است. از اشکالات مهمّ پژوهش های اسلامی، خُردنگری و اکتفا به بررسی های موردی است. معارف اسلامی، از سه سطح برخوردارند : تک گزاره، تک مفهوم و نظام مفاهیم. بر این اساس ، پژوهش های اسلامی نیز در همین سه سطح ، قابل اجرا هستند . البتّه معمولاً پژوهش های دینی ـ روان شناختی، در سطح نخست و یا نهایتا در سطح دوم ، طراحی می شوند که بر اساس آن ، یک آیه یا حدیث و یا یک موضوع (مانند : زهد، تقوا و...) بررسی می شود . متأسّفانه سطح سوم معارف دین، کمتر موضوع پژوهش قرار می گیرد و به همین جهت ، در ارائه مُدل ها (الگوها) و تئوری های (نظریّه های) اسلامی ناتوان هستیم.


مولف
محمدصادق شجاعی
تحصیلات: حوزوی: فارغ التحصیل سطح چهار حوزه (جامعه المصطفی العالمیه ) دانشگاهی: دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی از موسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره ) و دانشجوی دکتری روانشناسی ، سوابق علمی و پژوهشی: بیشتر کارهایم در زمینه بهداشت روانی، انگیزش و هیجان، و روان شناسی دینی است. تدریس، راهنمایی و مشاوره پایان نامه های طلاب در مراکز حوزوی بخش دیگری از فعالیت های علمی من در این چند سال بوده است. تا کنون با مراکز مختلفی چون موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، مرکز مطالعات حوزه، بخش پژوهش های …
نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!