فراخوانی فراخوانی ...

روابط خارجی ایران و آمریکا در دوره اول ریاست جمهوری نیکسون (1348 - 1352ش)

138 بازدید

مولف : مرتضی برشنده

ناشر کتاب : سوره مهر

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : مرتضی برشنده

ناشر کتاب : سوره مهر

وزن(گرم) : 233

شابک : ‭978-600-03-0309-9

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1396

شمارگان : 1110

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 184

تاریخ ثبت : چهارشنبه 15 فروردین 1397

تاریخ ویرایش : یکشنبه 4 شهریور 1397

کد : 64248

160,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
یکی از دلایل اهمیت پرداختن به موضوع رابطه ایران و آمریکا وجود روابط گسترده و نزدیک ایران در دوره محمدرضا شاه با این کشور است.

این کتاب در سه بخش و چند فصل تقسیم شده است. بخش اول به بررسی روابط سیاسی ایران و آمریکا در دوره نیکسون اختصاص یافته است. در فصل اول به ساخت قدرت در ایران و آمریکا و تاثیر آن در گستره روابط دو کشور اشاره شده است. در فصل دوم به عوامل موثر در گسترش روابط سیاسی ایران و آمریکا از قبیل اهمیت جایگاه استراتژیکی و ژئوپلتیکی ایران، وجود منابع عظیم نفتی و خطر نفوذ کمونیسم به واسطه همسایگی ایران با اتحاد جماهیر شوروی پرداخته شده است. فصل سوم، به قدرت رسیدن نیکسون در آمریکا و شرایط ویژه ناشی از جنگ ویتنام و همچنین اقدامات وی را شامل می شود.

بخش دوم به بررسی روابط نظامی ایران و آمریکا و نتایج آن پرداخته که این بخش در دو فصل تنظیم گردیده است. فصل اول به علل گسترش روابط نظامی بین دو کشور می پردازد و در فصل دوم نیز به پیامدهای این توسعه روابط در حوزه نظامی اشاره می شود، که شامل تفویض ژاندارمی منطقه به ایران از سوی آمریکا، افزایش مستشاران نظامی آمریکا در ایران و ظهور دلالان و بروز فساد است.

بخش پایانی به بررسی روابط اقتصادی دو کشور محدود می شود، که در سه فصل مورد بررسی قرار گرفته است. فصل اول، پیشینه روابط اقتصادی ایران و آمریکا، فصل دوم تاثیر افزایش بهای نفت و نتایج حاصل از آن و بالاخره فصل پایانی، بررسی سال به سال روابط اقتصادی ایران و آمریکا را در دوره ریاست جمهوی نیکسون در بر می گیرد.
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر