فراخوانی فراخوانی ...

پنجاه سال فراز و فرود حزب توده ی ایران

مولف : محسن مدیر شانه چی

ناشر کتاب : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تعداد صفحات : 305

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 9810003022
موجود شد باخبرم کن

گزیده کتاب

کتاب پنجاه سال فراز و فرود حزب توده ایران به بررسی سیر فعالیت های این حزب در پنج دهه حیات سیاسی و تاثیر آن بر احزاب چپ پرداخته است.
طی صد سال تاریخ تحزب در ایران و در میان صدها حزب خرد و کلانی که در جامعه ی ایرانی تکوین یافت، واژه ی حزب بیش از هر یک از آنها بی گمان با نام حزب توده ی ایران عجین شده است. فراتر از آن، شاید اصطلاحاتی چون مبارزه ی سیاسی و حتی سیاست در دوران معاصر با نام این حزب گره خورده باشد. شگفت آنکه در این مبارزه ی سیاسی، وفاداری به آرمان ها و خواسته های مردم و فداکاری و تلاش در راه توسعه ی سیاسی کشور و گسترش جامعه پذیری و آموزش سیاسی و همچنین خطا و خیانت و خدعه و سرسپردگی به بیگانه در مراحل مختلف حیات این حزب و گاه همزمان از سوی عناصر متفاوت توده ای فراوان دیده شد. باز بر این نکات می توان افزود که بیشترین نویسندگان، شاعران، روشنفکران و فرهیختگان جامعه ی ایرانی یا دست کم بخش قابل توجهی از آنان، در طول بیش از نیم قرن حیات حزب توده یا به این حزب تعلق داشته اند یا به احزاب و گروه های منشعب و معارض با آن، که به هر روی خاستگاه و پرورشگاه اولیه ی آنان حزب توده بوده است.

بدین سان همچنان که تقریباً همه ی احزاب چپ ایران را اسلاف یا اخلاف حزب توده یا به نوعی مرتبط با این حزب می توان خواند، کم و بیش همه ی روشنفکران و اندیشمندان چپ ایرانی را نیز طی چند سال باید به گونه ای در ارتباط با این حزب دید؛ پیشگامان اندیشه ی چپ و معلمان یا مربیانی که میراث فکری و سیاسی آنان به حزب توده رسید، توده ای ها و نیز فرزندان و پرورش یافتگان در دامان این حزب که برخی با پایداری و تعلق خاطر یا جزمیت و تعصب توده ای ماندند و بعضی با بریدن و رمیدن یا نواندیشی و استقلال فکر و عمل و خطر کردن و درنوردیدن راه های تازه، از حزب گسستند. طرفه آنکه از آغاز دهه ی بیست یا دومین دوره ی پیدایش و گسترش احزاب و جمعیت های سیاسی در ایران پیدایی حزب توده در مقام تشکل سیاسی شاخص چپ در ایران خود به تکوین برخی از مهم ترین احزاب و گروه های سیاسی نیم قرن اخیر در دو طیف دیگر تشکل های سیاسی تاریخ ایران یعنی جریان های دینی و مذهبی و گرایش های ملی و ناسیونالیست یاری داد؛ چرا که بسیاری از احزاب و جمعیت های سیاسی متعلق به این دو بستر فکری و ایدئولوژیک به مثابه واکنشی در برابر تبلیغات و فعالیت های حزب توده به وجود آمدند و گسترش یافتند. صرف نظر از چنین احزاب و تشکل هایی، حتی برخی شبه حزب ها یا احزاب دولتی، فصلی و شخصی نیز مشخصاً در مقابله با حزب توده یا با الگوی این حزب و یا به کمک نظریه پردازان سابق توده ای تشکیل شد؛ از حزب دموکرات ایران در دهه ی بیست تا حزب رستاخیز در دهه ی پنجاه. به تعبیر خود حزب توده حتی حزب بازی ها و حزب سازی های شاه و قوام به تقلید از حزب توده صورت گرفت.
 • مولف
 • ناشر کتاب
 • شابک
  978-964-419-342-2
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی (21*14)
 • تعداد صفحات
  305
 • چاپ جاری
  1
 • شمارگان
  2000
 • وزن(گرم)
  375
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  جمعه 21 خرداد 1389
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  سه‌شنبه 19 آذر 1398
 • کد
  6512
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط