فراخوانی فراخوانی ...

حوای سرگردان (مجموعه داستان)

داستان ما

29 بازدید

مولف : محمدقائم خانی

ناشر کتاب : شهرستان ادب

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : محمدقائم خانی

ناشر کتاب : شهرستان ادب

وزن(گرم) : 210

شابک : ‫‬‭978-600-8145-68-4‬

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1397

شمارگان : 1000

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 160

تاریخ ثبت : پنج‌شنبه 27 اردیبهشت 1397

تاریخ ویرایش : دوشنبه 8 مرداد 1397

کد : 65631

130,000 ریال 117,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
ورود توسعه باعث شده است ما بی تاریخ شویم؛ و یا شاید دچار بی تاریخی شدیم که توسعه را پذیرفتیم. بحث بر سر واکاوی علت و معلول در این ماجرا نیست. مسئله پذیرش این واقعیت است که ما امروز بی تاریخ شده ایم. و چون بی تاریخ شده ایم، جغرافیا هم نداریم. از این رو فهمی از جغرافیایی به نام ایران و پیشینه آن نداریم. همین باعث می شود که نتوانیم روایتی از درون ایران پیشینه مند ارائه دهیم و مجبور می شویم همواره از بیرون (که همان منظر غربی عامل توسعه باشد) به خود نگاه کنیم. در این نگاه کردن هم دو اتفاق به صورت هم زمان می افتد. یکی اینکه ایران معادل تهران (که تجلی ایران مدرن است) نگاشته می شود و دیگری اینکه خود تهران هم به عنوان پیرامون مرکزیت جهان توسعه یافته دیده می شود. از همین رو، روایت همواره تقلیدی و معطوف به عقب ماندگی انجام می شود. اگر بتوان روایتی از پیشرفت ایران ارائه کرد که به پیشینه آن متصل باشد، روایت از زوایه ای بیرون از تهران و معطوف به مسئله پیرامونگی (یا استعمار) خواهد بود. از طرف دیگر پیشینه داشتن ایران باعث می شود که روایت از فرم تقلیدی بیرون بیاید و اشکال خود را پیدا بکند. بنابراین روایتِ بخشی از ایرانِ پیرامونی معطوف به ساختار استعماری تهران - شهرستان و شهر - روستا می تواند یکی از مهم ترین اولویت های پرداختن به موضوع توسعه باشد.
کارگروه «توسعه و علوم انسانی» اندیشکده مهاجر با توجه به اهمیت چنین روایتِ اصیلی به سراغ منطقه شمالی کشور رفته است تا پیشینه رابطه این منطقه را با ایران معاصر، در یک منظومه ارائه داده و از زوایای مختلف، به موضوعی پرداخته که به ظاهر در معرض دید همه قرار دارد ولی در واقع وجوه اصلی آن نادیده گرفته شده است.
نتیجه این فرایند مجموعه داستانی شده است با نام «حوای سرگردان» که سعی کرده روایتی اصیل و در عین حال متناسب گفتمان های توسعه موجود در کشور و دنیا ارائه دهد و نگاهی دیگر به توسعه ایران را به مخاطبان پیشنهاد دهد.
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
--> -->-->