فراخوانی فراخوانی ...

مبانی دینی مردم سالاری

32 بازدید

مولف : سید ابوالفضل موسویان

ناشر کتاب : دانشگاه مفید

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : سید ابوالفضل موسویان

ناشر کتاب : دانشگاه مفید

وزن(گرم) : 655

شابک : 978-964-8092-63-9

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1395

شمارگان : 500

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 546

تاریخ ثبت اطلاعات : پنج‌شنبه 18 مرداد 1397

تاریخ ویرایش اطلاعات : جمعه 19 مرداد 1397

کد : 68276

300,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
پرسش از فلسفه حکومت در دوران کلاسیک و جدید متفاوت است. اندیشه سیاسی قدیم بر اقتدار حکومت تأکید می کند و مردم چون رعیت شمرده می شوند. در اندیشه سیاسی جدید حکومت بر اساس دولت رفاه و شهروندی مردم شکل گرفته است. از این رو دولت، خدمت گزار مردم است، نه ارباب.

مردم شهروند هستند، نه رعیت. آیا این اندیشه جدید بشری و مردم سالاری به شکل کنونی از منظر دین قابل تأیید است یا خیر؟ یا اساسا دین نگاه دیگری به حکومت دارد؟
کتاب حاضر درصدد است از ابعاد مختلف کلامی و فقهی و با استناد به متون اصلی، به تبیین این پرسش ها بپردازد. اثبات علم مغایر حکومت دینی با مردم سالاری و نیز برطرف کردن برخی ابهام ها مهمترین هدف کتاب پیش رو به شمار می آید. نثر ساده و روان کتاب، خوانش آن را برای علاقه مندان مطالعه در حوزه دین، سیاست، آزادی و مردم سالاری فراهم نموده است.

امروزه ظهور و حضور نظام های لیبرال دموکراسی، پرسش های فلسفی و سیاسی جدیدی را آفریده که می تواند با برداشت های مختلفی که در مورد خاستگاه و منبع مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است، تلاقی کند.

مبانی کلامی سیاست و حکومت از منظر دین، مبانی مردم سالاری در نصوص دینی، اندیشه سیاسی فقیهان شیعه، سه بخش این کتاب هستند. رابطه دین و سیاست، رابطه فقه و سیاست، امامت و ولایت سیاسی، بیعت و نقش مردم در مشروعیت حکمت، شورا و توزیع قدرت، کنترل قدرت، حقوق مخالفان و اقلیت های مذهبی، فصول مختلف این کتاب ر تشکیل می دهند.
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر