فراخوانی فراخوانی ...

انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده

186 بازدید

مولف : یووال نوح هراری

مترجم : زهرا عالی

ناشر کتاب : فرهنگ نشر نو

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : یووال نوح هراری

مترجم : زهرا عالی

ناشر کتاب : فرهنگ نشر نو

وزن(گرم) : 693

شابک : ‭978-600-490-027-0

نوع جلد : جلد سخت

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1397

شمارگان : 2200

چاپ جاری : 4

تعداد صفحات : 552

تاریخ ثبت : شنبه 20 مرداد 1397

تاریخ ویرایش : سه‌شنبه 22 آبان 1397

کد : 68350

680,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
دکتر یووال نوح هراری از دانشگاه آکسفورد دکترای تاریخ دارد و در دانشگاه بیت المقدس تاریخ جهان تدریس می کند. بیش از ۶۵۰۰۰ نفر در دورۀ اینترنتی تدریس تاریخ مختصر بشر او ثبت نام کرده اند. کتاب انسان خردمند او که در سال ۲۰۱۴ انتشار یافت به یک پدیدۀ بین المللی تبدیل شد و آن را به ۴۰ زبان ترجمه کرده اند.اثر انگشت انسان که محور مفهومی طراحی جلد در کتاب انسان خردمند بود، در کتاب انسان خداگونه به اثر انگشت دیجیتال تبدیل شده است.

نویسنده در این کتاب نیز کمابیش همان آرایی را پی می گیرد که در کتاب پیشین مطرح کرده است. تاریخ را از منظری کلان می نگرد، دوران های تاریخی را می کاود و سه انقلاب کلی را در تاریخ بشر مشخص می کند. در دوره نخست، بشر در احاطه ذاتی برتر است ذاتی همه جا حاضر و قاهر و غالب. معیار خیر و شر. اما این ذات برتر نمی تواند بر بشر حکم براند مگر به واسطه ی نمایندگانی بر زمین. این نمایندگان بر اساس متونی که مقدسش می خوانند، حیات و ممات آدمی را به نمایندگی از خداوند تفسیر و تعیین می کنند. گناه را تعریف می کنند، معصیت کار را در دنیا عقوبت می دهند و حکم عقوبت او در آخرت را نیز برایش تشریح می کنند.

کتاب انسان خداگونه در واقع ادامه کتاب پیشین همین نویسنده است با نام انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر است.
گزیده کتاب
اکثر سوء تفاهم ها در خصوص علم و دین نتیجهٔ تعاریف غلط از دین است. بسیار زیاد اتفاق می افتد که مردم دین را با خرافات، معنویت و اعتقاد به نیروهای ماوراء طبیعی، یا اعتقاد به خدایان اشتباه می گیرند. دین هیچ کدام از این ها نیست.

دین نمی تواند معادل خرافات فرض شود، زیرا اکثر مردم مایل نیستند باورهای محبوب خود را «خرافات» بنامند. ما همیشه به «حقیقت» اعتقاد داریم. این فقط دیگران هستند که به خرافات اعتقاد دارند.

به همین شکل، افراد کمی هستند که به نیروهای ماوراء طبیعی باور دارند. شیاطین، برای کسانی که به آن ها اعتقاد دارند، نیروهایی ماوراء طبیعی نیستند. آن ها جزئی از طبیعت هستند، درست مثل کدو تنبل، عقرب و میکروب. پزشکان نوین عامل بیماری ها را میکروب های نامرئی می دانند و کشیشان وودو شیاطین نامرئی را عامل بیماری ها می پندارند. هیچ چیز ماوراء طبیعی در این نیست: شما شیطانی را عصبانی می کنید و او هم وارد بدن شما می شود و درد ایجاد می کند. چه چیزی طبیعی تر از این می تواند وجود داشته باشد؟ فقط آن ها که به شیاطین اعتقاد ندارند، آن ها را جدا از نظم طبیعی چیزها می پندارند.تعریف دین به «اعتقاد به خدا» نیز دارای اشکال است. ما این طور فکر می کنیم که یک مسیحی متدین به این دلیل مذهبی است که به خدا اعتقاد دارد، در حالی که کمونیست های پرشور مذهبی نیستند، زیرا کمونیسم خدایی ندارد.

اما دین توسط انسان ها به وجود آمده است، نه خدایان، و بر اساس کارکرد اجتماعی خود مشخص می شود، نه وجود خدایان. دین هر آن چیزی است که به ساختارهای اجتماعی انسانی یک مشروعیت فوق بشری بدهد. دین به هنجارها و ارزش های انسانی، با این استدلال که بازتاب قوانین فوق بشری هستند، مشروعیت می دهد.

دین ادعا می کند که انسان ها تابع نظامی از قوانین اخلاقی هستند که خودشان ابداع نکرده اند و نمی توانند آن ها را تغییر دهند. یک یهودیِ معتقد می تواند بگوید که این نظامی از قوانین اخلاقی است که توسط خدا در کتاب مقدس حلول کرده است. یک هندو می تواند بگوید که قوانین توسط برهما، ویشو و شیوا خلق شده اند و توسط ودا به انسان ها وحی شده اند. ادیان دیگر، از بودیسم و دائوئیسم گرفته تا نازیسم، کمونیسم و لیبرالیسم، معتقدند که قوانین فوق بشری قوانینی طبیعی هستند، و محصول این یا آن خدا نیستند. هر کدام طبعاً به نوع متفاوتی از قوانین طبیعی باور دارد، که توسط پیامبران و فرهیختگان، از بودا و لوازی گرفته تا هیتلر و لنین، کشف شده و ظهور یافته اند.
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر