فراخوانی فراخوانی ...

نفس و روح در فلسفه اسلامی و آیات و روایات

90 بازدید

مولف : حسن معلمی

ناشر کتاب : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : حسن معلمی

ناشر کتاب : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

وزن(گرم) : 608

شابک : 978-600-108-327-3

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1396

شمارگان : 200

چاپ جاری : 2

تعداد صفحات : 531

تاریخ ثبت : یکشنبه 21 مرداد 1397

تاریخ ویرایش : شنبه 24 شهریور 1397

کد : 68380

380,000 ریال 342,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
بررسی نفس و روح در فلسفه و آیات و روایات کاری است که به صورت یک جا و منسجم صورت نگرفته است در صورتی که لازم و ضروری است؛ زیرا در پرتو آیات و روایات نقاط قوت و ضعف کار فلسفی در باب نفس روشن و تکمیل می گردد و با استفاده از نگاه عقلی به نفس و روح، تفسیر آیات و روایات دقیق تر و عمیق تر صورت می گیرد. در این کتاب روش بحث ترکیبی است از روش نقلی در باب روایات و عقلی در باب مطالب فلسفی و از تحلیلی عقلی در جمع بندی مطالب استفاده شده و روش جمع آوری اطلاعات نیز کتابخانه ای است.

کتاب «نفس و روح در فلسفه اسلامی و آیات و روایات» شامل چهار فصل به شرح زیر است:

فصل اول: حقیقت نفس در فلسفه اسلامی و آیات و روایات
فصل دوم: تجرد، حرکت و تکامل و اقسام و قوا و درجات نفس در فلسفه و آیات و روایات
فصل سوم: حدوث نفس در فلسفه و آیات و روایات
فصل چهارم: نفس و معاد در فلسفه و آیات و روایات
گزیده کتاب
برشی از مقدمه:
بین معرفت نفس و شناخت علمی و فلسفی نفس به یک معنا می توان تفاوت قائل شد، بدین معنا که معرفت نفس یک علم حضوری و شهودی و شخصی است و اگر حقیقت نفس آنگونه که هست (یعنی مظهر تجلی اسماء و صفات حق از یک طرف و عین تعلق و ربط به حضرت حق از طرف دیگر) به علم حضوری و شهودی معلوم شود در همان مرتبه و حتی قبل از آن خداوند سبحان مشاهده می گردد و این علم غیر از معرفت و علم حصولی نسبت به نفس است که از راه آثار و خواص و صفات و اعراض صورت می گیرد.

علمی که بیشترین تأثیر را در شناخت حق دارد علم حضوری است نه علم حصولی، ولی شناخت فلسفی و علمی نفس نیز استعداد و قابلیت مقدمه بودن برای شناخت حق و اسماء و صفات حق را دارد؛ یعنی برای انسان مستعد و ساعی برای رسیدن به حق و حقیقت و بالاترین حقیقت ها که حضرت حق است، موثر و مفید و یکی از با ارزش ترین معرفت های حصولی است.
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر