فراخوانی فراخوانی ...

هیئت های عزاداری در جامعه ایران

کتاب های سرو (مطالعات فرهنگی شیعی)

125 بازدید

مولف : جبار رحمانی

دبیر مجموعه : محسن حسام مظاهری

ناشر کتاب : آرما

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : جبار رحمانی

دبیر مجموعه : محسن حسام مظاهری

ناشر کتاب : آرما

وزن(گرم) : 246

شابک : ‭978-600-8679-44-8

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1397

شمارگان : 500

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 222

تاریخ ثبت اطلاعات : جمعه 23 شهریور 1397

تاریخ ویرایش اطلاعات : دوشنبه 17 دی 1397

کد : 69272

300,000 ریال 270,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
در این کتاب، مقوله ی هیئت های عزاداری به مثابه ی جماعتی آیینی حول سنت های عزاداری بررسی و تحلیل شده است. به باور نویسنده: «هیئت های عزاداری علی رغم آن که در تصوری سطحی، یک امر سنتی تعریف شده اند، در اصل محصول مواجهه ی وجدان جمعی شیعی با جهان مدرن و افول ساختارهای جماعتی سنتی است. از دل این مواجهه، پدیده ای مدرن به نام هیئت عزاداری سربرآورده که حاصل پویایی های ساختارهای فرهنگی جامعه ی ایرانی در دوره ی مدرن است». وی استدلال می کند که این نوع سازمان اجتماعی یک سازمان عادی روزمره نیست، بلکه جماعتی آیینی است که هرگونه مداخله ی دستگاه های سیاسی در آن عملا منجر به تخریبش خواهد شد.

مفهوم مرکزی مقالات کتاب حاضر، آسیب شناسی سنت ها و جماعت های عزاداری در ایران است. در این نوع از آسیب شناسی مهم ترین عامل آسیب زا مداخله ی اصحاب قدرت برای دستکاری سنت های عزاداری و تقلیل تنوع و تکثر آن به اشکال خاص و محدود است. لذا ایده ی محوری این کتاب لزوم حمایت و حفاظت از تنوع سنت های عزاداری و ممانعت از دخالت و دستکاری نهادهای قدرت در آن هاست.

مقدمه
بخش اول: رویکردی انسان شناختی به هیئت های عزاداری در ایران
بخش دوم: سنت های عزاداری و تحول فرهنگ ایرانی شیعی
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر