فراخوانی فراخوانی ...

گونه شناسی احادیث قرآنی امامیه از نظریه تا تطبیق

31 بازدید

مولف : علی راد

ناشر کتاب : چاپ و نشر دارالحدیث

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : علی راد

ناشر کتاب : چاپ و نشر دارالحدیث

وزن(گرم) : 468

شابک : 978-622-207-012-0

نوع جلد : جلد نرم

قطع : وزیری (23*16/5)

سال نشر : 1397

شمارگان : 500

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 312

تاریخ ثبت اطلاعات : یکشنبه 15 مهر 1397

تاریخ ویرایش اطلاعات : سه‌شنبه 13 آذر 1397

کد : 69668

250,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
در این کتاب به چگونگی تعامل و بهره‏ وری روشمند از احادیث قرآنی امامیه اشاره شده است و بر این مهم تأکید دارد که روایات قرآنی امامیه با همه گوناگونی و تنوع محتوایی‏ شان، قابل سامان‏دهی در یک الگوی جامع می باشند؛ الگویی مبتنی بر منطق علمی اهل بیت علیهم السلام در شناخت و تفسیر و تبیین قرآن کریم.

از ویژگی های این اثر، کمک به تعمیق مباحث نظری در مبحث روش شناسی تفسیر روایی و نیز منبعی برای بازپژوهی احادیث قرآنی اهل بیت علیهم السلام است و در همان حال، در عینی‏ سازی دانش ویژه اهل بیت علیهم السلام در عرصه قرآن‏ شناسی مشارکت می‏ جوید.

این نوشته کوشیده است با فرو‏رفتن در لایه ‏های زیرین معنایی و استخراج آموزه های ناب از آیات شریف قرآن، مزیت انحصاری مکتب تفسیر امامیه در مطالعات جریان شناسی تطبیقی تفسیر را در پیش دید قرآن پژوهان معاصر قرار دهد.

همچنین نگارنده به این مهم اشاره دارد که فهم قرآن، فرآیندی گام به گام از معناشناسی واژگان تا استخراج آموزه ‏ها و نظریه قرآنی است و متوقف در تبیین مدالیل ظاهری آیات نیست؛ لذا تأویل، جری و تطبیق و استنطاق نیز از ساحت‏ های فهم قرآن است که تفسیر امامیه بدان تأکید دارد و این مهم، وام گرفته از الگوی اهل بیت علیهم السلام در تبیین قرآن است.

کتاب حاضر در دو بخش نظری و تطبیقی تصنیف شده است؛ در بخش نخست، نویسنده تلاش نموده است از خلال طرح مباحث نظری، الگویی مفهومی ارائه نماید تا گونه های مختلف موجود در روایات قرآنی امامیه را تمایز بخشد.

همچنین در بخش دوم که بیشترین حجم پژوهش را به خود اختصاص داده، نظریه مفهومی نویسنده در قالب تحلیل نمونه های متعدد روایی بسط و تفصیل و تطبیق یافته است.

از نگاه نویسنده کتاب، الگوی نظری ارایه شده در این اثر، آن اندازه جامعیت و دقت دارد که بتوان از آن در مطالعات تفسیر روایی بهره جست و به دسته بندی و طبقه بندی روایات تفسیری و ناظر به قرآن در جوامع حدیثی- تفسیری امامیه پرداخت.
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر