فراخوانی فراخوانی ...

خداشناسی در آیینه معرفت نفس از دیدگاه امام خمینی (س)

مولف : مهدی گنجور

ناشر کتاب : موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) | موسسه چاپ و نشر عروج

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 149

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
75,000 67,500 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

با توجه به اینکه خداشناسی در پرتو معرفت نفس، در اندیشه عارفانه رهبر کبیر انقلاب ـ حضرت امام خمینی(س) از جایگاه ویژه ای برخوردار است، کتاب حاضر با هدف تحلیل نظرات و دیدگاه های فلسفی ـ عرفانی امام خمینی در این باره، تحت نظارت و راهنمایی اساتید گرانقدر» سرکار خانم زهرا مصطفوی و حجت الاسلام دکتر احمد عابدی به رشته تحریر درآمد.

برای این منظور نگارنده طی ده فصل به بررسی موضوع در ابعاد مختلف از نظر امام پرداخته ، دیدگاه ایشان را درخصوص شناخت حق تعالی از طریق معرفت نفس تحلیل نموده است.

فصل اول به بیان معانی نفس در لغت، قرآن و حکمت پرداخته، واژه های روح و قلب نیز به عنوان مترادفات نفس به معنای مورد نظر در این کتاب تعریف شده اند.در فصل دوم به اثبات وجود نفس با استفاده از قاعده «امکان اشرف» از نظر امام پرداخته است.
در فصل سوم به اهمیت و ضرورت معرفت نفس از دیدگاه وحی، عرفان و فلسفه پرداخته است.
فصل چهارم کتاب، به معرفت ذات الهی اختصاص یافته که در آن، ابتدا ادله منع و جواز شناخت ذات حق بیان شده سپس اشاره ای کوتاه به بحث تشبیه و تنزیه و ذکر آیات تشبیهی و تنزیهی شده است. نگارنده در فصل پنجم به بررسی«من عرف نفسه فقد عرف ربه» پرداخته است.
فصل ششم نیز به یکی از محوری ترین مباحث رساله تحت عنوان «فلسفه شناخت خدا از طریق معرفت نفس» اختصاص یافته است که به نحوی به بیان شباهت های نفس و رب ـ به لحاظ فاعلیت، جامعیت، وحدت، وسعت وجودی و ... ـ و همچنین بیان خصوصیات و ویژگی های ذاتی نفس می پردازد.
فصل هفتم، اسباب صعوبت و موانع شناخت نفس را ـ شامل تجرد و حرکت نفس، عجز انسان و ضعف ابزار معرفتی او ـ بررسی می کند.
نگارنده در فصل هشتم، ضمن بیان معنای لغوی حجاب و انواع حجابها، موانع شناخت حق تعالی از دیدگاه امام خمینی را تحت عنوان «حجاب های ظلمانی و نورانی» بیان می کند.
فصل نهم کتاب به طرح و بررسی نظریه «آنتروپمورفیزم» یا «خدا انسان انگاری» و نقد آن اختصاص و در آن به صفات انسان وار خداوند و بحث «حق تعالی و صفات موجودات» از نظر امام پرداخته شده است.
در فصل دهم ضمن مرور کلی مباحث و بیان یافته ها و نتایج مهم پژوهش، تئوری «شبیه انگاری نفس انسان به خدا از منظر امام خمینی(س)» از صاحب این قلم، ارائه و ضمیمه گردیده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط