بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. علم و تکنولوژی (13)
  4. علم و تکنولوژی - سایر (20-13)
  5. مبانی نظریه گروه ها برای فیزیکدانان
  • مبانی نظریه گروه ها برای فیزیکدانان

مبانی نظریه گروه ها برای فیزیکدانان

ناشر : به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)

نویسنده : ا. و. جوشی

مترجم : محسن سربیشه ای

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 436

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 7068110003022
به من اطلاع بده

معرفی کتاب

پیدایش نظریه گروه ها به بیش از 150 سال قبل، در اوایل قرن نوزدهم برمی گردد. پیشرفت های اولیه نظریه گروه ها توسط ریاضی دانان از جمله گاوس، کوشی، آبل، هامیلتون، گالوا، سیلوستر، کایلی و بسیاری دیگر انجام شده است. مع الوصف این نظریه تا پیش از ظهور مکانیک کوانتومی جدید در سال 1925، کاربرد زیادی در فیزیک نداشت. اما پس از آن به کاربرد نظریه گروه ها در فیزیک پی برده شد و این ابزار جدید در محاسبات مربوط به ساختار و طیف های اتمی توسط عده ای از جمله بت، ویگنر و سایرین مورد استفاده قرار گرفت.
امروزه استفاده از نظریه گروه ها در اغلب شاخه های فیزیک و شیمی فیزیک اجتناب ناپذیر است. اگرچه یک ریاضی دان عموما به نظریه انتزاعی گروه ها بیشتر توجه دارد، برای یک فیزیک دان نظریه نمایشی گروه هاست که مورد استفاده مستقیم در فیزیک کوانتومی و سایر شاخه های فیزیک می باشد.

در فصل های ابتدایی تنها جنبه هایی از نظریه انتزاعی گروه ها، بررسی خواهد شد که برای فهم نظریه نمایشی مورد نیاز است، این نظریه در فصل سوم برای گروه های محدود و در فصل چهارم برای گروه های پیوسته دنبال خواهد شد.

فهرست مطالب :
فصل اول: نظریه مجرد گروه ها
فصل دوم: فضاهای هیلبرت و عملگرها
فصل سوم: نظریه نمایش گروه های محدود
فصل چهارم: گروه های پیوسته و نمایش های آن
فصل پنجم: نظریه گروه ها در مکانیک کوانتومی (الف)
فصل ششم: نظریه گروه ها در مکانیک کوانتومی (ب)
فصل هفتم: تقارن های بلورشناختی و مولکولی
فصل هشتم: نظریه گروه ها در فیزیک حالت جامد
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط