بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. تاریخ (14)
  4. تاریخ ایران (3-14)
  5. شهید ابوالحسن کریمی (سردار حزب الله گیلان)
  • شهید ابوالحسن کریمی (سردار حزب الله گیلان)

شهید ابوالحسن کریمی (سردار حزب الله گیلان)

ناشر : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نویسنده : عباس آقایی جیرهنده | فاطمه رستمی

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 288

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 794210003022
به من اطلاع بده

معرفی کتاب

شهید ابوالحسن کریمی از جمله ی این شخصیت هاست که به مبارزه با استبداد رژیم پهلوی پرداخت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در مقام فرماندار لاهیجان و دادستان کل گیلان با مبارزه علیه ضدانقلاب در منطقه ی گیلان، در تثبیت انقلاب اسلامی نقش اساسی را در این استان برعهده داشت.

وی که به «سردار حزب الله گیلان» مشهور است، در سال 1327 در خانواده ای مذهبی در لاهیجان به دنیا آمد و تحصیلاتش را تا مقطع دیپلم در آن شهرستان به پایان رسانید. پس از آن وارد دانشگاه تهران شد و در رشته ی اقتصاد به ادامه ی تحصیل پرداخت. شهید کریمی از همان دوران دبیرستان به مبارزه با رژیم مشغول گردید و در کنار آیت الله قربانی و امیرارسلان انصاری در کانون بحث و انتقاد مذهبی جوانان لاهیجان فعال و از افرادی بود که با هویت مذهبی و انگیزه ی اسلامی به مبارزه با کمونیست های گیلان پرداخت.

در دوره ی دانشگاه به واسطه ی آشنایی با شهید بهشتی و به خاطر تسلط بر زبان انگلیسی، برای مدتی مشغول تدریس در مدرسه ی حقانی قم گردید و همزمان به فراگیری علوم دینی در حوزه نیز مشغول شد و عملاً منادی وحدت بین حوزه و دانشگاه گردید.

بعد از پیروزی انقلاب ایشان به فرمانداری لاهیجان منصوب شد و مدتی بعد با حکم آیت الله قدوسی، دادستان کل انقلاب گیلان گردید. پیروی از ولایت فقیه، مبارزه و سازش ناپذیری با ضدانقلاب و خدمت به مردم محروم و مستضعف از جمله شاخصه های مدیریتی وی در مقام فرماندار و دادستان می باشد. وی سرانجام در 13 فروردین 1365 توسط منافقین شربت شهادت نوشید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط