بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. سبک زندگی (28)
  4. بیماری، طب سنتی و طب نوین (5-28)
  5. مولودیه فی حقیقه الولاده: رساله ای در علم قابلگی
  • مولودیه فی حقیقه الولاده: رساله ای در علم قابلگی

مولودیه فی حقیقه الولاده: رساله ای در علم قابلگی

ناشر : پرنده

نویسنده : علی محمد طبیب کرونی اصفهانی

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 98

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 8141610003022
20,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

متن‌های قابلگی و رساله‌های مربوط به آن در زبان فارسی زیاد نیستند و بیشتر در کتاب‌های چنددانشی به آن‌ها پرداخته شده و کمتر رساله‌ای مجزا و کهن در این مبحث دیده شده است.

به نظر می‌رسد، تألیف کتاب‌هایی مستقل در زمینه‌ی قابلگی، باید معطوف به همین یکی دو قرن اخیر باشد که به اهمیت این رشته و حوزه‌ی پزشکی زنان بیشتر پی برده شد و کرسی‌های مختلفی در این رشته و زیرشاخه‌هایش در دنیا ایجاد شد.

اما در ایران سابقه‌ی پرداختن به نوع مدرن این علم، شاید از یک سده تجاوز نکند. یکی از نتایج کوشش در این موضوع کتاب مشهور به مولودیه فی الحقیقه الولاده یا رساله‌ای در علم قابلگی است که به نظر می‌رسد از نخستین کتاب‌های ترجمه-تألیفی در علم پزشکی زنان به زبان فارسی باشد.

این کتابچه که نخست از مایملک کتابخانۀ سلطنتی کاخ گلستان بود و بعدها میراث کتابخانۀ ملی شد در سال ١٣٠٩ قمری تألیف شد و نگارنده‌اش، میرزا‌علی‌محمدخان سرهنگ طبیب کَرونی اصفهانی به نظر می‌رسد از نخستین دانش‌آموختگان علم به روز شده و نوپای پزشکی زنان در ایران باشد.

با مطالعۀ این نسخه، می‌توان سیر تکامل علم بیماری‌های زنان و زایمان در ایران را مشاهده کرد و با پانویس‌های دقیقی که مصحح بر آن افزوده است، فایدۀ آن بیشتر خواهد بود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط