{preheader}
هفته دوم خردادماه 1393
 
BookRoom.ir پاتوق کتاب فردا
 
 
 
 
bookio 1
 

صهیونیسم در مسیر سلطه

نسبت یهود با پول موضوع کتاب «صهیونیسم در مسیر سلطه» است. پس از قرون وسطا کم‌کم این شرایط فراهم می‌شود که یهود با رهایی از چتر سنگین مسیحیت کاتولیک، تکاپوهای مادی خود را در قالب ربا و در نهایت ایجاد بانک ساماشن دهند.

 
 

صهیونیسم در عصر دیکتاتورها

صهیونیسم نوعی ایدئولوژی است و تاریخچه آن نیز باید همچون گرایش‌های ساسی دیگر، مورد نقد و بررسی قرار گیرد. صهیونیسم امروز و هیچ زمان دیگری با دین یهود و مردم یهود در یک زمان و مکان گسترش نیافته است.

 

سراب

پروفسور یوری دیویس از اندیشمندان برجسته ای است که طی چندین دهه با نوشتن مقالات و کتب مختلف به افشاگری علیه جنایات و تجاوزگری ها متعدد رژیم جعلی اسراییل پرداخته است. 

مستند کاروان آزادی

در تاریخ 28 می سال 2010 میلادی 6 کشتی از ترکیه، قبرس و ایرلند به سمت غزه حرکت کردند. این کشتی ها حامل کمک های انسان دوستانه و ضروری برای مردم باریکه غزه بود که چندین سال بار سنگین حصر همه جانبه و جنگی نابرابر را بر دوش می کشید. 

 
 

توهّم سلطه

این کتاب حاوی گزیده‌ای از نظرات معظّمٌ‌له درباره‌ی صهیونیسم و مباحث مرتبط با آن است که از کل گفتارها و نوشتارهای ایشان طی سال‌های 1348 تا 1390 گردآوری و تدوین شده است.

 
 

حزب جمهوری اسلامی (مواضع تفصیلی

کتاب حزب جمهوری اسلامی مجموعه درس گفتارهای شهید بهشتی پیرامون مواضع تفضیلی حزب جمهوری اسلامی است که در دفتر حزب ایراد نموده­اند. مباحث مربوط به مواضع حزب درجلساتی که توسط بنیانگذاران حزب تشکیل می­شده انجام گرفته است. بنیاد نشر آثار و اندیشه­های شهید آیت الله بهشتی یازده درس گفتار اعتقادی که شهید بهشتی در توضیح و تبیین مواضع حزب ایراد نموده­اند را ویرایش وبه همراه جزوة مواضع حزب به در سال 1388 به چاپ رسانیده است

 
 

مواضع ما

کتاب حزب جمهوری اسلامی مجموعه درس گفتارهای شهید بهشتی پیرامون مواضع تفضیلی حزب جمهوری اسلامی است که در دفتر حزب ایراد نموده­اند. مباحث مربوط به مواضع حزب درجلساتی که توسط بنیانگذاران حزب تشکیل می­شده انجام گرفته است. بنیاد نشر آثار و اندیشه­های شهید آیت الله بهشتی یازده درس گفتار اعتقادی که شهید بهشتی در توضیح و تبیین مواضع حزب ایراد نموده­اند را ویرایش وبه همراه جزوة مواضع حزب به در سال 1388 به چاپ رسانیده است. 

 
 

تکیه گاه (بررسی عملکرد هاشمی رفسنجانی در نهمین و دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری)

جریان فتنه 1388 دارای ابعاد و زوایای مختلفِ آشکار و پنهانی است که برای درک نحوه‌ی شکل‌گیری آن باید به جناح‌بندی‌های سیاسی بعد از انقلاب اسلامی و مشی برخی شخصیت‌های نظام در طول دوران تصدی سمت‌های مختلف توجه نمود. از این رو تقسیم تاریخ انقلاب به پیش و پس از فتنه جهت نشان‌دادن مواضع اشخاص و جناح‌های مختلف بیراهه نیست. 

تحلیلی بر مواضع هاشمی رفسنجانی در انتخابات دهم ریاست جمهوری

نویسنده دراین کتاب می کوشد تا ضمن اتخاذ رویکردی علمی و پرهیز از پیش داوری های احساسی و متعصبانه، به واکاوی رفتار سیاسی هاشمی خاصه در جریان فتنه پس از انتخابات سال 88 پرداخته و با شاخص قرار دادن رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به عنوان فصل الخطاب نظام اسلامی، نهایتا تصویر روشنی را از نحوه ی عملکرد وی و منطق تصمیم گیری های سیاسی اش ارائه دهد.

 
 

سیره ابوترابی

مجموعه دو جلدی «سیره ابوترابی» دربر دارنده ویژگی های شخصیتی و خصوصیات اخلاقی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ابوترابی فرد است. جلد نخست «سیره ابوترابی» شخصیت وی را در طول دوران اسارت در اردوگاه های ارتش صدام به تصویر می کشد و مجلد دوم این مجموعه هم به توصیف ویژگی های شخصیتی او از زبان دوستان و خانواده اش اختصاص دارد.

 
 

مذاکره با آمریکا؟!

مجموعه دو جلدی «سیره ابوترابی» دربر دارنده ویژگی های شخصیتی و خصوصیات اخلاقی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ابوترابی فرد است. جلد نخست «سیره ابوترابی» شخصیت وی را در طول دوران اسارت در اردوگاه های ارتش صدام به تصویر می کشد و مجلد دوم این مجموعه هم به توصیف ویژگی های شخصیتی او از زبان دوستان و خانواده اش اختصاص دارد.

 
 

ولایت مطلقه فقیه از دیدگاه امام خمینی

قرن بیستم را می‌توان قرنی به‌شمار آورد که جهان وقایع و تحولات بی‌نظیری را در همه‌ی عرصه‌ها شاهد بود و هنوز هم در یازدهمین سال از قرن بیست‌ویکم، در بسیاری از محافل و مجامع علمی، فرهنگی، سیاسی و ... صحبت از مرور و بررسی رویدادها و دستاوردهای سده‌ی بیستم است. 

 
 

چالش سنت و مدرنیته در لبنان و سوریه

 

حزب‌الله لبنان برخلاف سکولارها معتقد به حکومت دینی و توانمندی فقه در پاسخ‌گویی به مسایل سیاسی و تنظیم روابط اجتماعی و مسایل متغیر آن هستند از این رو رویکرد حزب‌الله لبنان بر اساس اسلام است و اعتقاد آن‌ها برپایه سه اصل اساسی شکل گرفته که متمایز از دیگر احزاب و گروه‌های لبنانی مسلمان و غیر مسلمان است.

 

تاریخ انقلاب اسلامی

در مجموعه ای که تحت عنوان «تاریخ انقلاب اسلامی» فراروی خود دارید تلاش شده است تا رخداد های انقلاب به طور واقع ارائه گردد. تحلیل وقایع مستند باشد. نسبت به راه و اهداف انقلاب شناخت داده شود. و در این راه، از حاشیه ها و آنچه نیاز نیست پرهیز شود.

جنگ نرم در کلام امام خامنه ای

جنگ نرم از جمله مفاهیمی است که حضرت امام خامنه ای در راستای پیشبرد کشتی انقلاب و تبیین وضعیت انقلاب در مقابله با عداوتها و ظلم ستیزی های دشمنان انقلاب، مطرح فرمودند. جنگ نرم مفهومی در مقابل جنگ سخت و نظامی است. 

 
 

امام خمینی (قدس سره)؛ مردی در انتهای افق

بنابر این گزارش، نویسنده در مقدمه کتاب می نویسد: "پدیده تاریخی و شگرف انسانی امام خمینی معما و راز ناگشوده‏ای است که بسیاری از محققان و فرزانگان را در فهم خود به تحیّر نشانده است. سید روح‏ الله مصطفی معروف به حاج آقا روح‏ الله که در جریان رهبری نقلاب اسلامی ایران نایب ‏الامام خمینی و سپس به امام خمینی نام برده شده است، شخصیت فقهی، فلسفی و عرفانی بزرگی است که نمی‏توان برای او هماوردی در هوشمندی و فراست و تیزبینی بی‏ بدیلش در جهان اسلام یافت.

 
 

خط امام: مروری اجمالی بر اندیشه امام خمینی (ره)

این کتاب به صورت اجمالی مروری بر اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) کرده است.این اثر در ده فصل از شروع حرکت انقلاب تا وصیت نامه ایشان را مورد بررسی قرار داده است.

 
bookio2
 

سقای آب و ادب

 «سقای آب و ادب»، اثری است متفاوت از سید مهدی شجاعی، رمان و روایتی از زندگی حضرت عباس(ع) که بعد از سال‌ها ،اندک اندک جامه خلق پوشیده و این روزها در ظرف کتاب تقدیم مخاطبان شده است. رمان به یقین متفاوت است با آثاری از همین قلم، هم از حیث فرم و هم از حیث نوع نگاه محتوایی.

سیری در رساله حقوق امام سجاد علیه السلام،

این مجموعه سه جلدی بوده و در جلد نخست از این کتاب درباره شانزده حق مطالبی درج گردیده که این حقوق عبارت اند از: حق الله، حق نفس بر انسان، حق زبان، حق گوش، حق چشم، حق پا، حق دست، حق شکم، حق غریزه شهوت، حق نماز، حق روزه، حق صدقه، حق حج، حق قربانی، حق فرمان روا و حق آموزگار.

 
bookio3
 

ایمان دینی در اسلام و مسیحیت

در این کتاب سعی شده، ضمن بررسی ایمان در فرهنگ اسلامی، دو نظریه اخیر را در مسیحیت مورد بحث قرار دهد. به اعتقاد نویسنده این کتاب، ایمان از جمله مفاهیمی است که همواره مورد توجه متکلمان، فیلسوفان و عارفان بوده‌ و این اهمیت از آنجا ناشی می‌شود که قرآن کریم به ایمان جایگاهی بالا و شأنی والا بخشید و آن را مدار ارزش‌ها و خوبی‌ها قرارداد. البته مقوله ایمان منحصر به اسلام نیست و سایر ادیان الهی نیز بر ایمان تأکید دارند و از آن به عنوان راهی برای رستگاری انسان یاد می‌کنند.

 
 

شیعیان در جهان عرب مدرن (دوره دو جلدی)

جلد نخست از مجموعه «شیعیان در جهان عرب مدرن» به شیعیان عربستان اختصاص دارد و جلد دوم، شیعیان در بحرین، عراق و لبنان را در بر می گیرد. این کتاب توسط اسحاق نکاست نگاشته شده و ارسلان قربانی ترجمه کرده است. عوامل تأثیرگذار متقابل و شکل دهنده توسعه سیاسی در این کشورها و ارزیابی نتایج احیای مکتب شیعه در جهان بزرگ عرب، از نکته های مدنظر در کتاب یاد شده است.