پاتوق کتاب فردا
هفته سوم خردادماه 1393 - پاتوق کتاب فردا
 
هفته سوم خرداد 1393
 
bookio-3-4
 

بنی صدر از ظهور تا سقوط

این اثر یکی از موضوعات طرح تدوین تاریخ انقلاب اسلامی است و زندگی سیاسی بنی صدر از آن روزی که به عنوان معتمد مردم مسلمان ایران در اوج قدرت قرارگرفت تا آنجا که به عنوان مطرود خدا و خلق خدا راه خیانت را پیشه کرد را مورد بررسی قرار می دهد. در این پژوهش با استفاده از کتب ، اسناد وخاطرات ، روزنامه ها و دیگر نشریات سعی شده تصویری روشن از وقایع و عملکرد دوران اولین ریاست جمهوری ایران که تجربه جدید در حیات سیاسی و اجتماعی ایران محسوب می شود ارائه شده و نقش بنی صدر به عنوان اولین رییس جمهور ایران در آن وقایع ارزیابی شود.

 
 

تاریخ سیاسی معاصر ایران (دوره دو جلدی)

این کتاب به وقایع مهم دو قرن اخیرـ البته بصورت فشرده ـ پرداخته است. مسائل نهضت تنباکو، مشروطه ، نفت و هم چنین 15 خرداد و انقلاب اسلامی 22 بهمن از جمله مباحث مبسوط این کتاب هستند. از جمله فواید آگاهی به تاریخ که در این کتاب هم به آن اهتمام ویژه ای شده است آگاهی نسبت به دوران قبل و پیوند آنها بازمان حاضر است؛ زیرا این امر باعث می شود دربارة گذشتگان به درستی قضاوت شود و نیز مشکلات ، درگیریها، موانع اشتباهات، تقصیرها، ناتوانیها ، توطئه ها و اختلافات هر یک در جایگاه خاص خود مورد بحث قرار می گیرد که نتیجه همة ایناه ارزیابی صحیح از گذشته خواهد بود.

 
 

صهیونیسم و نقد تاریخ نگاری معاصر غرب

واژة صهیونیسم همشیه با قتل و کشتار، تجاوز و ترور، و تخریب و ویرانگری همراه بوده و پروندة جنبش صهیونیسم مملو از جنایت، نیرنگ، دسیسه و درویی است. حرکت صهیونیستی در آغاز بر اساس توطئه و دسیسه بنیان گذاشته شد و سپس با حیله و فریب و اتکا به قدرت های امپریالیستی شکل گرفت و سرانجام با توسل به زور و اعمال جنایت توانست دولت صهیونیستی اسراییل را به وجود آورد. امروز تاریخ نگاران معاصر اروپا در تلاش هستند تا صهیونیسم و سپس دولت صهیونیسم اسراییل را توجیه کنند و در این زمینه، کتاب ها و مقالات متعددی نیز نگارش یافته و کنفرانس های بسیاری برگزار شده است و می شود. نگارنده در کتاب حاضر سعی دارد تا تاریخ نگاری معاصر غرب دربارة صهیونیسم را به نقد بگذارد با این فرض که: «تاریخ نویسی معاصر اروپا در دفاع از صهیونیسم بر حفظ منافع استعمارگران مبتنی می باشد». کتاب در چهار بخش با این موضوعات تنظیم شده است: تاریخ نگاری معاصر اروپا و کشورهای تحت سلطه، استعمار و عملکرد آن در کشورهای اسلامی خاورمیانه، ظهور و تکامل صهیونیسم، و تشکیل دولت صهیونیستی اسراییل.

 
 

سیاست خارجی و روابط بین الملل از دیدگاه امام خمینی (س)

 

قهرمانان انقلاب 7: راز گل سرخ

با چشم باز - جلد چهارم: بنی صدر

 

 
bookio-3-2
 

از معراج برگشتگان خاطرات کودک، انقلاب، جنگ

 

فرهنگ جامع فلسطین (دوره سه جلدی)

لوح فشرده مستنداز بیروت تا بوسنی

 
bookio 3-1
 

ایران، لبنان، غزه

این کتاب پاسخ به کسانی است که می‌گفتند نباید به حزب‌الله و غزه کمک کرد، در حالی‌که کمک‌های ایران به این سرزمین‌ها، هم از نظر دیپلماسی حاکم بر جهان و هم به لحاظ منطقی، حرکتی عقلانی است. مسئله چرایی حمایت جمهوری اسلامی ایران،‌سوالی است که نیازمند پاسخ است.

 
 

ملیتا: سفرنامه ی مصور لبنان

هم آن کشت به نوعی پیام دارد و هم این پارک. مزرعه ای تا بیخ مرز آمده، علاوه بر پیام های توسعه طلبانه حاوی این معنا است که ما (اسرائیل) از آن طرف مرز احساس نا امنی نمی کنیم که تا اینجا جلو آمده ایم. ساخت پارک هم که پرچم های ایران بر فراز سکوهای آن برافراشته شده، به این معنا است که چکمه های ایران روی گلوی اسرائیل قرار دارد.

 
bookio3-3
 

باران فیض: فرمایشات آیت الله حاج سید حسن الهی طباطبایی

باران فیض عنوان کتابی است اخلاقی و عرفانی که از بیان و بنان سه تن از عالمان ربانی و عارفان صمدانی تراویده و تاکنون بذر مجبت الهی را در دل دوستداران این گونه معارف کاشته و پروریده است و اینک می خواهد در قالبی نوین و با ریزشی نو بارشی باشد ثمر آفرین که فضیلت و معرفت را در جان سالکان کوی دوست به ارمغان آورد. در باران فیض به فرمایشات اولیای الهی آیات: حاج سید حسن الهی، شهید سید عبدالحسین دستغیب و شیخ محمد تقی آملی اشاره شده است.

زندگی نامه آیت الله العظمی آقا نجفی اصفهانی

سید مصلح الدین مهدوی سال ها قبل در کتاب سه جلدی «تاریخ علمی و اجتماعی اصفهان» یا «بیان سبل الهدایه فی ذکر اعقاب صاحب الهدایه» قسمتی را به شرح حال آیت الله العظمی آقانجفی اصفهانی اختصاص داده بود. به کوشش رحیم قاسمی، این قسمت در کتابی جداگانه با عنوان «زندگی نامه آیت الله العظمی آقانجفی اصفهانی» گردآوری شده است و در کنار آن دو متن منتشر نشده از علامه شیخ علی کاشف الغطا و علامه محمدباقر الفت نیز ضمیمه شده است.

 
bookio3-5
 

احکام اقتصادی خانواده

این کتاب به موضوع احکام اقتصادی بانوان پرداخته و پاره ای از احکام مالی و اقتصادی زنان را در عرصه زندگی خانوادگی به بحث گذاشته است. این کتاب از هشت فصل با عناوین کلیات، استقلال اقتصادی زن، مهریه، نفقه، وصیت وارث، اشتغال زنان، حقوق متعلق به اموال زوجه و تدبیر منزل تشکیل شده است.

بانکداری، ربا و قوانین مالی اسلام

کتاب حاضر بخشی از تتبعات فکری شهید دکتر بهشتی در زمینه مسائل و ساختارهای اقتصادی است که شامل دو بخش است: بخش اول این کتاب که از آثار قلمی شهید است مقاله ای است در مورد بانکداری و مسائل مالی اسلام. این مقاله که در سال 42 در شماره ششم مجله مکتب تشیع به چاپ رسیده نشان دهنده روشن بینی و نگاه جامع وی به مسائل اجتماعی و اقتصادی است.

 
 

فرهنگ و مسیحیت در غرب

به تصریح مؤلف محترم، ضرورت هایی مثل ضرورت شناخت غرب در تفکر معاصر کشور، لزوم شناسایی و شناساندن روشمند فرهنگ و مسیحیت در غرب، نیاز فرهیختگان مؤمن به درک علل و عوامل تحول فرهنگ و مسیحیت، ضرورت تشریح نقاط کلیدی و اساسی در باب برخورد مسیحیت با فرهنگ مدرن و در نهایت فقدان نوشتاری مستقل، منسجم و روان درباره شناخت غرب در عرصه دین و فرهنگ و ارتباط آن دو ایشان را بر آن داشته تا به نگارش این اثر اقدام کند.

 
 

ریشه ها

شرح واقعیت برده داری از نخستین سالهای شروع تا دوران اخیر در قالب یک داستان . آلکسی هیلی هزاران کیلومتر سفر می کند ، دهها هزار رسنه را می کاود و با افراد متعددی به گفتگو می نشیند تا آنچه را که بر بیلیونها برده سیاه گذشته است ، بشناسد .

 
 

روزگار سخت

داستان دو شهر