{preheader}
{webversion} or {unsub}
 
{subject}
 
bookio8-1
 

کتاب مجلس خبرگان رهبری تلاشی است برای ارائه تصویری روشن و اجمالی از پیشینه تاریخی، مبانی دینی و سیاسی، جایگاه قانونی و کارکردهای مجلس خبرگان رهبری.

 
 
 
 
 

پرسش ها و پاسخ ها 23: مجلس خبرگان رهبری

مجموعه کتاب های پرسشها و پاسخهای دانشجویی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و دفتر نشر معارف انتشار پیدا کرده است.آنچه این کتابها را از انواع مشابه برجسته می سازد طبقه بندی موضوعی ، توجه به شبهات و سوالات روز ، پاسخگویی بلیغ وبر اساس نظرات علما و مراجع عظام می باشد.

 
bookio8-2
 

کتاب «راز قطعنامه» جلد 48 از مجموعه نیمه پنهان یکی از چالش برانگیزترین کتاب‌هایی است که از سوی دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان به تاریخ‌پژوهان و عموم علاقه‌مندان هدیه می‌شود. زیرا چاپ پاورقی آن در روزنامه کیهان از یک سو با اعتراض برخی از مدیران دخیل در پذیرش قطعنامه و از سویی دیگر با استقبال و حمایت گسترده مردم همراه بود. بدین سبب مؤلف کتاب پس از جمع‌بندی بازتاب افکار عمومی اقدام به جمع‌آوری اسناد متقن تاریخی بیشتری کرد تا کتاب حاضر علاوه بر مطالب چاپ شده در روزنامه، حاوی پاسخ‌هایی به برخی شبهات باشد.

 
 
 
 
 

جام زهر

عبارت جام زهر، از سوی حضرت امام خمینی (ره) در بیانیه رسمی پذیرش قطعنامه 895 به کار برده شد. آن عزیز سفر کرده به کوی حضرت حق، از این جهت این عبارت را به کار بردند که نظام اسلامی در جنگ مصمم بود با ادامه جنگ ملت عراق را از چنگال رژیم بعثی و صدام ظالم و ستمگر نجات داده و صدام متجاوز را خود تنبیه نماید.

 
 

سلوک معنوی

...اینقدر تفسیر در اطراف کتاب خدا نوشته اند که شاید اکثر آنها مرضیّ پیامبر خدا نیست. یعنی به آنچه مراد پیامبر خداست نرسیده اند. حضرت امام صادق – علیه السلام – به ابوحنیفه می فرماید: «ما فهمت من کتاب الله حرفاً» . خیال نکنید این تهمت است. انسان الهی، کتاب را درک می کند. چون کتاب الهی است، دانشمندان درباری نمی توانند مطالب را درک کنند.

 
bookio8-3
 

کتاب مختار ثقفی و نهضت توابین با نگاهی تاریخی به زندگی مختار ثقفی و نهضت توابین به رشته تحریر درآمده است. نویسنده در این اثر کوشیده تا با بررسی جامع پیرامون زندگی مختار، به عنوان رهبر توابین، به چرایی این نهضت و اهداف قیام‌کنندگان بپردازد. این کتاب در 7 فصل تدوین شده است که هر یک از این فصول، به قسمتی از زندگی مختار اختصاص داده شده تا در نهایت به قیام می‌رسد.

 
 
 
 
 

قیام مختار

چهره واقعى مختار و ماهیت قیام او در کتابی با عنوان «ماهیت قیام مختاربن ابی عبید ثقفی» نوشته سیدابوفاضل رضوی اردکانی از سوی موسسه بوستان کتاب قم منتشر شد. این کتاب با استناد به منابع معتبر دینی و تاریخی، به ترسیم چهره واقعی زندگی و قیام مختار می پردازد. «مختار بن ابى عبید ثقفى» از چهره هاى برجسته تاریخ است که نام و قیام او با حماسه عاشورا و خون خواهى اهل بیت(ع)، پیوند خورده است.

 
bookio8-4
 

کتاب "مدیریت بر مدیر" که نام دیگر آن "تأثیرگذاری اطرافیان بر مدیران از نظر امام علی" است. نویسنده در سه فصل، به حضور اطرافیان در کنار حاکمان و مدیران از منظر آیات و روایات و همچنین تاثیرات اطرافیان بر مدیران در تصمیم گیری های و در آخر به اثبات این فرضیه که حدود این تاثیرات تا به کجا ادامه داشته و آیا قلمرو این تاثیرات ممکن است تا حکمرانی فرد اطرافی بر مدیر ادامه یابد؟

 
 
 
 
 

فتنه و فتنه گران: با نگاهی به نهج البلاغه امام علی (ع)

به گزارش آینده روشن، کتاب"فتنه و فتنه گران" به شناخت معبر فتنه و خصوصیات آن پرداخته و قصد دارد تا زمینه ها و نشانه های فتنه و فتنه گران و راههای مبارزه با آن را با توجه به تاریخ و نگاه به نهج البلاغه بیان کند.

 
 

آیین کشورداری از دیدگاه امام علی (ع)

پس از انقلاب شکوهمند اسلامیمان، استاد که پیشاپیش حرکتهای انقلابی مردم قرار داشتند و نیاز شدید جامعه انقلابی را به فرهنگ اصیل اسلامی احساس می‌کردند، در کنار دیگر درسهای حوزه‌ای خود، در دفتر تبلیغات اسلامی قم برای عده‌ای از شاگردان مکتب امام صادق علیه‌السلام و روحانیون حوزه علمیه، درس نهج‌البلاغه علی علیه‌اللام را آغاز کردند.

 
bookio8-5
 

کتاب «شب قدر» از سه‌ بخش‌ متفاوت‌ اما مرتبط تشکیل‌ شده‌ است‌. گفتار نخست‌ با عنوان‌ «شب‌ قدر» از مجموعه‌ سخنرانی‌های‌ دکتر بهشتی‌ در مرکز اسلامی‌ هامبورگ‌(آلمان‌) می‌باشد. گفتار دوم‌ با عنوان‌ «روزهای‌ آخر زندگی‌ حضرت‌علی‌(ع‌)» که نگاه‌ تاریخی‌ به‌ رویدادهای‌ آخرین‌ سالهای‌ زندگانی‌ امام‌ علی‌(ع‌) دارد. سومین‌ بخش‌ این‌ اثر، متن‌ خطبه‌ متقین‌ از کتاب‌ شریف‌ نهج‌البلاغه‌ است‌ که‌ توسط دکتر بهشتی‌ ترجمه‌ شده‌ است‌. 

 
 
 
 
 

علی از دیدگاه علی (ع): متن و ترجمه خطبه امیر مؤمنان (ع) در شورای شش نفره

فخر و مباهات یک نویسنده یا سخنران ، شیعه باشد یا سنی ، مسلمان باشد یا مسیحی و ... این است که پیرامون فضایل امیر مؤمنان (ع) قلم زده یا سخنرانی نموده ، و پرده ها را بالا برده ، دیگران را از نور فروزان آن چراغ عالم تاب بهره مند سازد. ولی بسیار زیبا و شنیدنی است که مجموعه ای از آن فضایل را از زبان خود حضرت بشنویم.خطبه حضرت در شورای شش نفره ما را به این مقصود می رساند و کتاب حاضر متن و ترجمه همین خطبه می باشد.

علی از زبان علی، یا، زندگانی امیر مؤمنان علی علیه السلام

این کتاب به بررسی زندگانی امیر مومنان علی علیه السلام از بیانات خود ایشان می پردازد. شادروان جعفر شهیدی در مقدمه ی این کتاب چنین می نویسد:ماهها و می‏توان گفت ، سالهاست میخواهم قلم بردارم و صفحه ‏هایى پیرامون زندگانى امیر مؤمنان على (ع) بنگارم . هر بار که خود را آماده میکنم ، ندایى از درونم میشنوم: «آهسته باش !چه گستاخى!میخواهى در این میدان پهناور درآیى و بضاعت اندک خود را بنمایى؟نمیدانى مهتاب به گز پیمودن است و دریا را با مشت تهى نمودن.در میا! که عرصه سیمرغ نه جولانگه تو است.»

 
 

راهیان کوی دوست: شرح حدیث معراج

موضوع اصلى سخن استاد مصباح یزدی در این کتاب، متن حدیث معروف معراج است که با بیانى دل‌نشین و گویا همراه با آیات قرآنى شرح و تبیین شده است. گفتنی است متن این حدیث شریف که به‌راستی محتواى آن یک دوره عرفان و حکمت و اخلاق و معنویت است، در کتاب‌هاى معتبر حدیثى همچون: ارشادالقلوب دیلمى و بحارالانوار مجلسى آمده است.

 
 

سر الاسراء: شرح حدیث معراج همراه با ترجمه فارسی (دوره چهار جلدی)

معراج، نشانگر نقطه اوج کمالات منحصر به فرد پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و حدیث معراج، ارمغان ارزشمند و گوهر گران بهایی است که رسول اکرم (ص) از این سفر روحانی، برای راهنمایی امت اسلام به توحید ناب به ارمغان آورده و در لابه لای گفت و گوهای معنوی با حضرت حق، پرسش‏های آشکار و نهفته سالکان طریق الی‏ الله را پاسخ گفته است و «سرالاسراء» تلاشی است در راستای احیای حدیث شریف معراج.

 
 

پژوهشی قرآنی و روایی درباره معراج پیامبر (صلی الله علیه و آله)

ماهنامه شاهد ياران شماره 41 و 42

 
 

فرزندم این چنین باید بود (دوره دو جلدی)

این کتاب شرحی ایست بر نامه ۳۱امام علی(ع) به فرزندشان امام حسن(ع) که به واقع یک دایرة المعارف کامل تربیتی ایست که درآن راهی ظریف وبسیار پر ثمر در پیش پای فرزند خود به نمایندگی همه فرزندان بشریت قرار می دهد تا انسانها بفهمند زندگی و مرگ یعنی چه و بفهمند با خود وبا دیگران وبا خدای خود چگونه باید برخورد کردو چگونه باید اندیشید.

 
 

نگاهی به «صلح امام حسن پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ»

کتاب صلح امام حسن(ع) پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه‌ تاریخ به قلم شیخ راضی آل‌یاسین با ترجمه‌ آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرایط سیاسی حاکم بر دوران حکومت امام حسن(ع) و مقایسه آن با دوران سیدالشهدا(ع) پرداخته است.

 
 

پند جاوید

 

به پسرم

چهارده خورشید و یک آفتاب

 
 
 
 
 

جنگ‌وقطعنامه‌های سازمان‌ملل متحد

ضربت متقابل