هفته دوم مردادماه 1393
 
هفته دوم مردادماه
 
bookio10-3
 

شاه بی شین

محمدرضا پهلوی در چهارم آبان ماه 1298 ش در تهران به دنیا آمد. پس از بركناری رضاخان، محمدرضا به عنوان پادشاه ایران، سلطنت خود را آغاز كرد. با آغاز حركت انقلاب اسلامی در خرداد 1342، شاه، با قساوتی تمام، مردم را به خاك و خون كشید و رهبر انقلاب اسلامی را در 13 آبان 1343 به تبعیدی ناخواسته فرستاد. پس از فرار مفتضحانه شاه، سرانجام در 22 بهمن 1357 ش، طومار سلطنت ننگین پهلوی و 2500 سال حكومت شاهنشاهی در هم پیچیده شد و چند هفته قبل از پیروزی انقلاب، در 26 دی 1357، از كشور خارج شد و پس از ماه‏ها آوارگی، سرانجام در پنجم مردادماه 1359 ش در قاهره پایتخت مصر درگذشت. رمان «شاه بی شین» نوشته محمدکاظم مزینانی اثری است که با نگاهی به گذشته از کودکی تا لحظه مرگ محمدرضا پهلوی را روایت می کند آن هم روایت اول شخص، همچنین نوع نگاه شاه به زن، جامعه، دنیا، اطرافیان و حتی روابطش با اشیا و حیوانات در این رمان بخوبی به تصویر کشیده شده‌اند.

 
 
 
 
 

کتاب راوی - جلد اول: ماموریت غیر ممکن؛ روایت مرصاد

لوح فشرده مستند چار زبر

 
bookio10-5
 

بنی صدر از انتخاب تا سقوط

پس از آن‏كه مجلس شورای اسلامی به دلیل همسویی و همكاری بنی صدر رییس جمهور وقت، با گروهك منافقین، رای به عدم كفایت سیاسی وی داد و حضرت امام خمینی(ره) نیز، او را از ریاست جمهوری عزل كردند، او به یك زندگی مخفی روی آورد. سرانجام وی با حالت سرخوردگی و ذلت تمام، همراه با مسعود رجوی سركرده منافقین و با چهره و لباس زنانه در تاریخ 7 مرداد 1360 از كشور فرار كرد. در مجموعه ای که تحت عنوان «تاریخ انقلاب اسلامی» می‌باشد، تلاش شده است تا رخداد های انقلاب به طور واقع ارائه گردد. برخی رخدادهای تاریخ انقلاب اسلامی، اکنون به عنوان حادثه ای از گذشته مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرند مثل کودتای نوژه، اغتشاشات و آشوب های خلق عرب و خلق مسلمان و مانند آنها و دفاع مقدس؛ لذا در این زمینه با توجه به اسناد و مدارک می توان تاریخ آن وقایع را نگاشت. در جلد سوم از این مجموعه به موضوع بنی صدر پرداخته می شود.

 
 
 
 
 

بنی صدر از ظهور تا سقوط

این اثر یکی از موضوعات طرح تدوین تاریخ انقلاب اسلامی است و زندگی سیاسی بنی صدر از آن روزی که به عنوان معتمد مردم مسلمان ایران در اوج قدرت قرارگرفت تا آنجا که به عنوان مطرود خدا و خلق خدا راه خیانت را پیشه کرد را مورد بررسی قرار می دهد.در این پژوهش با استفاده از کتب ، اسناد وخاطرات ، روزنامه ها و دیگر نشریات سعی شده تصویری روشن از وقایع و عملکرد دوران اولین ریاست جمهوری ایران که تجربه جدید در حیات سیاسی و اجتماعی ایران محسوب می شود ارائه شده و نقش بنی صدر به عنوان اولین رییس جمهور ایران در آن وقایع ارزیابی شود.

 
 

مجله جوان ويژه سالگرد رحلت آيت الله مشكيني

با چشم باز - جلد چهارم: بنی صدر

 
bookio10-4
 

زندگی و مبارزات آیت الله مشکینی

آیت‌الله علی‌اکبر فیض معروف به مشکینی در سال ۱۳۰۰ش در روستایی از توابع بلوک مشکین و در میان خانواده‌ای متدین و اهل علم چشم به جهان گشود. وی هنگامی که همراه با پدر در نجف اشرف مقیم بود، به مکتبخانه رفت و سپس همراه پدر به وطن بازگشت و مقداری از مقدمات علوم دینی را نزد او فرا گرفت. سپس به شهر قم آمد و در آنجا به تحصیل علوم دینی پرداخت. درس تفسیر او از دروس مشهور حوزه علمیه قم بوده است. آیت‌الله مشکینی از نخستین افرادی بود که به نهضت امام خمینی (ره) پیوست و در دفعات مکرر توسط ساواک دستگیر، زندانی و تبعید شد. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، معظم‌له در مسئولیت‌های گوناگونی به ایفای نقش پرداخت. آیت‌الله شیخ علی‌اکبر مشکینی سرانجام در روز ۸ مردادماه ۱۳۸۶ش در سن ۸۶ سالگی دعوت حق را لبیک گفت. کتاب «زندگی و مبارزات» آیت‌الله مشکینی که با تدوین علی درازی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده در 9 فصل مجزا به بررسی سوابق مبارزاتی و سیاسی، زندگی و خصوصیات اخلاقی و نیز آراء و اندیشه‌های عضو فقید مجلس خبرگان رهبری پرداخته است.

 
 
 
 
 

لوح فشرده نرم افزار چنر رسانه ای مشکینی: سیری در سیره و اندیشه های سیاسی، انقلابی حضرت آیت الله حاج شیخ میرزا علی مشکینی

لوح فشرده مکارم خوبان: درس های اخلاق مرحوم آیت الله حاج میرزا علی مشکینی

 
bookio10-1
 

آه با شین

دومین رمان بزرگسال محمدکاظم مزینانی بعد از «شاه‌بی‌شین» به نام «آه‌باشین» با موضوع انقلاب است. «آه با ‌شین» روایت کننده فعالیت یک مبارز انقلابی چپ با فضای فکری کمونیستی است که از دهه 20 شمسی و بدو تولد شخصیت اصلی داستان آغاز می‌شود و تا سال 90 ادامه دارد. در این رمان به نوعی به تناقضات و تفاوت‌های نسلی بین شخصیت اصلی و فرزندش اشاره داشته‌ام. 

 
 
 
 
 

قلندر و قلعه بر اساس زندگی شیخ شهاب الدین سهروردی

قلندر و قلعه، داستان زندگی شیخ اشراق، شهاب الدین یحیی بن حبش سهروردی از حکما و عرفای بزرگ قرن ششم هجری ایران است.این کتاب به قلم دکتر سید یحیی یثربی نوشته شده است. نویسنده در این کتاب که جنبة زندگینامه ای آن بسیار دقیق و قوی است به نحوة شکلگیری ذهنیت شیخ شهاب الدین از کودکی و تأثیرپذیری وی از معلمان و استادانش پرداخته است. در این داستان تا حدی دیدگاههای فلسفه سهروردی به زبان ساده آمده است و اساس این نوشته راه و رسم سلوکی اوست که میراث حکما، علما و به ویژه فرزانگان است.

 
 

اندیشه مندان ایران و اسلام 4: طلوع فلسفه اشراق (مروری بر زندگی و آثار شیخ شهاب الدین سهروردی)

آنچه تحت عنوان طلوع فلسفه اشراق به زیور طبع آراسته شده است نگاهى دارد به زندگى و آثار حکیم شیخ شهاب‏الدین سهرودى که براى نسل جوان به رشته تحریر درآمده است.در بخشی از این کتاب می خوانیم:علوم و معارف بخشى از ثروت بشریت در طول تاریخ است. خداوند بزرگ در راستاى کمال انسان با وحى و الهام انسان را مدد داد تا روشنایى وحى بر نور عقل و فطرت وى بیفزاید. آدمیان که با تجربه و تفکّر جهان خود را مى‏ساختند با امدادهاى وحى و الهام به دنیاى خود رنگ الهى بخشیدند. انسان از محدوده عالم جسم فراتر رفت و به زندگى خود مقصدى ابدى بخشید. پیامبران الهى حکمت و معرفت معنوى را بر میراث بشر افزودند و دیده عقل و تجربه و عواطف بشر را رنگ خدایى بخشیدند.

 
bookio10-2
 

احکام عید فطر

در کتاب احکام عید فطر به مطالبی از قبیل، رؤیت هلال، زکات فطره، تقلید در ثبوت اول ماه و مصرف زکات فطره پرداخته شده است. در این کتاب فتواهای علما و مراجع تقلید شیعه از جمله امام خمینی (ره)، آیت الله خامنه ای، آیت الله سیستانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سبحانی و آیت الله صافی که درباره عید فطر و احکام این عید بزرگ اسلامی صادر شده بود، گنجانده شده اند.