فراخوانی فراخوانی ...

ماهنامه فرهنگی تشکیلاتی حلقه وصل شماره 42

آبان ماه 95

سردبیر : صادق یزدانی

صاحب امتیاز : مجید کهنوجی

مدیر مسئول : صادق یزدانی

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 9810003022
50,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

گزیده نشریه

مدتی است بحث درباره برنامه ششم توسعه و نسبت آن با الگوی پیشرفت اسلامی و ایرانی پیشرفت و نقاط ضعف و قوت این برنامه در محافل علمی و اجرایی کشور داغِ داغ است. بحث درباره برنامه بودن یا نبودن لایحه پیشنهادی دولت در این زمینه، لیبرالی بودن این لایحه، ناقص ارائه شدن آن و... ازجمله این بحث هاست. ازطرف دیگر دولتی ها هم معتقد هستند که لایحه پیشنهادی دولت با عنوان برنامه ششم توسعه، یک لایحه جامع و پیش برنده و رافع مشکلات آینده کشور است. نقاط قوت و ضعف برنامه ششم توسعه را در شماره چهل ودوم ماهنامه حلقه وصل بخوانید.

لیبرالیسم، برنامه ششم توسعه و مرکز الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت

در این شماره حجت الاسلام دکتر سیدحسین میرمعزی در یادداشتی به لیبرالیسم، برنامه ششم توسعه و مرکز الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت پرداخته و به این سؤال پاسخ می گوید که آیا با تدوین سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، مسئله حل خواهد شد؟ وی وضعیت فعلی توسعه در ایران را به هواپیمای درحال حرکتی تشبیه میکند که نمی خواهیم آن را در حال پرواز تعمیر کنیم، بلکه میخواهیم در همان حالت، موتورش را عوض کنیم!

داشتن یا نداشتن الگوی توسعه اسلامی

در ادامه دکتر سیدمهدی زریباف معتقد است که لیبرال ها در همه دولت ها جولان می دهند و مدیریت اقتصاد را در دست دارند و در این شرایط داشتن یا نداشتن الگوی توسعه اسلامی مسئله نیست! وی در یادداشت خود به تبیین نبرد اندیشه و تمدن اسلام و غرب پرداخته است.

نوستالژی اقتصاد اسلامی و پیش گامی اقتصاد آزاد

جریانشناسی اندیشه توسعه در ایران مطلب بعدی شماره چهلودوم حلقهوصل است که به قلم دکتر حجت الله عبدالملکی است. عبدالملکی در این مقاله خود از «نوستالژی اقتصاد اسلامی و پیشگامی اقتصاد آزاد» سخن گفته است. اینکه جریان های اصلی اندیشه توسعه در ایران چه جریان هایی هستند؟ خاستگاه این جریان ها کجاست و بر اساس چه تفکراتی حرکت می کنند؟ بزرگان این جریان ها چه کسانی هستند؟ دولت های مختلف از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون در حوزه توسعه چه نگاه هایی داشتهاند؟ و... سؤالاتی است که دکتر عبدالملکی در این مقاله به آنها پاسخ گفته است.

آیا برنامه ششم توسعه، نفوذ را در کشور قانونی می کند؟!

آیا برنامه ششم توسعه، نفوذ را در کشور قانونی می کند یا نه؟ سؤالی است که حجت الاسلام علی کشوری در یادداشت خود به آن پاسخ گفته است. وی معتقد است که با این روند همه ما متهم خواهیم شد. او در ادامه به پنج پرسش پیرامون برنامه ششم توسعه و نسبت آن با الگوی پیشرفت اسلامی-ایرانی، در پنج سرفصل پاسخ داده است. حجت الاسلام کشوری در یادداشتی دیگر به تبیین مأموریت های هفتگانه الگوی پیشرفت اسلامی برای برنامه ششم توسعه می پردازد و معتقد است که سازمان برنامه وبودجه در مقابل الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت مقاومت می کند.

بازگشت به اسلام نظام مند و سیستماتیک

در شماره چهل ودوم حلقه وصل دکتر علیرضا علی احمدی جامعه ایران را جامعه ای میداند که قانون، سیاست و برنامه های آن از مسائل عمومی بیرون نمی آید و معتقد است که برای خروج از این آشفته بازار باید به اسلام نظام مند و سیستماتیک برگشت.

موج سوم توسعه تکنوکراتیک در دهه 90

آسیب شناسی نوسازی صنعت، نوسازی دولت و نوسازی اقتصاد، مطلب بعدی شماره چهل ودوم ماهنامه حلقهوصل است که دکتر بادامچی در این مطلب درباره دانشگاه کارآفرین و موج سوم توسعه تکنوکراتیک در دهه 90 نوشته است. دکتر بادامچی در این مطلب می نویسد: ما سه موج نوسازی را در تاریخ معاصر ایران شناسایی کردیم؛ نوسازی دهه چهل، دهه هفتاد و دهه نود و در پیوند بین نوسازی و دانشگاه این سه موج نوسازی قابل بررسی است؛ نوسازی صنعت، نوسازی دولت و نوسازی اقتصاد که در تاریخ معاصر و واقعی کشورمان اتفاق می افتد و مبانی تئوریک دارد که در ادامه به تشریح این سه موج می پردازیم...

پیچیدگی برنامه ها

«پیچیدگی برنامه های پنج ساله و دولت های چهارساله» موضوع یادداشت دکتر امیرعلی سیف الدین است. دکتر سیف الدین معتقد است که «هیچ برنامه توسعه پنج ساله ای در اقتصاد ایران به نتیجه نرسیده است!»

دولت ها مخالف ارائه برنامه هستند

«دولت قبل و دولت فعلی، تلاش کردند به این بهانه که برنامه های پنجم و ششم توسعه اجرایی نمی شوند، اساسا ارائه برنامه را منتفی کنند. دولت قبل خیلی تلاش کرد که از دادن لایحه برنامه پرهیز کند و به همین جهت برنامه پنجم با یک سال تأخیر ارائه شد. این اتفاق در دولت فعلی و برنامه ششم هم رخ داد. به عبارت دیگر هر دو دولت که دو رویکرد کاملا مخالف با هم دارند، با این استدلال مخالف ارائه برنامه بودند...». دکتر سینا کلهر با این استدلال، در یادداشت خود معتقد است که همه «دولت ها مخالف ارائه برنامه هستند».

رابطه صنعت و دانشگاه

در ادامه اینکه برنامه ششم چه اشتراک هایی با برنامه پنجم دارد؟ و آیا پشت این آمارها و معیارهای کمی که در زمینه های مختلف ارائه می شود، می توان معیارهای منطقی و قابل قبولی را یافت یا نه؟ تفاوت اقتصاد دانش بنیان پیش بینی شده در برنامه ششم با تجاری سازی در چیست و این تجاری سازی می تواند چه آسیب هایی به دانشگاه بزند؟ و... سوالاتی است که دکتر زاهدی نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در شماره چهل ودوم حلقه وصل به آن ها پاسخ گفته است.

براساس این گزارش، تبیین گفتمان انقلاب اسلامی با نگاه به ریشه های قرآنی قیام خمینی(ره) به قلم «حجت الاسلام مسعود صدوق» و ارائه گزارش مفصل حضور ماهنامه و سایت حلقه وصل در بیست ودومین نمایشگاه مطبوعات، دیگر بخش های شماره چهل ودوم ماهنامه فرهنگی تشکیلاتی حلقه وصل را تشکیل می دهند.
 • سردبیر
 • صاحب امتیاز
 • مدیر مسئول
 • تاریخ انتشار
  1395
 • شماره
  42
 • تعداد صفحات
  96
 • وزن(گرم)
  165
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 20 آذر 1395
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  چهارشنبه 1 دی 1395
 • کد
  47376
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط