فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 13
دی 1395


صاحب امتیاز: محمدمهدی دانی
مدیر مسئول: محمدمهدی دانی
دبیر تحریریه: مریم هوشمند
تاریخ انتشار: 1395
شماره: 13
تعداد صفحات: 246
وزن(گرم): 351
تاریخ ثبت: چهارشنبه 15 دی 1395
تاریخ ویرایش: پنج‌شنبه 16 دی 1395
کد : 48182
تعداد بازدید: 182
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

100000 ریال
معرفی نشریه
مجله عصر اندیشه در این شماره در پرونده «سرمایه داری رفاقتی و مصائب دولت رانتی» با دکتر عباس میلانی نویسنده کتاب های «معمای هویدا» و «درباره شاه» گفتگوی ویژه ای با تیتر «انقلاب یا سلطنت؟ کدام یک طبقات اجتماعی را فریفت» منتشر شده که آیت الله سیدمحمدموسوی بجنوری فقیه و عضو بلندپایه مجمع روحانیون گزاره های آن را نقد کرده است. مهندس محمد سلامتی آخرین دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب نیز در گفتگو با عصر اندیشه مفروضات همفکران اصلاح طلب خود پیرامون غرب، تجدد و... را نقد می کند و پرفسور یرواند آبراهامیان مورخ و نویسنده کتاب تاریخ ایران مدرن نیز در ضمن گفتگوی خود درباره سوداگری طبقه متوسط مدرن، از احتمال بمباران ایران توسط ترامپ می گوید. این پرونده همراه مقالاتی از سجاد نوروزی، فرامرز تکش، ژولین پلیسیه، پرفسور محمد امین، دکتر حمیدرضا اسماعیلی، پرفسور برایان اسپونر، دکتر فریبرز رئیس دانا و... «انقلاب، تجدد و طبقه متوسط» منتشر شده است.

در بخش «پاره های فکر» این مجله گفتگویی با الوین راث برنده جایزه نوبل اقتصاد درباره «طراحی اسلامیِ بازار» و مصاحبه ای با امیل لحود رئیس جمهور سابق لبنان منتشر شده است. لحود معتقد است «اگر به سرغ دشمن نروید، دشمن به سراغ شما می آید.» در این بخش مقالات و آثاری از دکتر حسین کچویان، دکتر حمیدکاظمی، دکتر سیدمجید کمالی، جاسمین بلفکر، زینب راکان سلوم، اسکات پیترسون، سیدمجتبی موسی، مصطفی شاداب و... ارائه شده است.

پیام فضلی نژاد، سردبیر مجله عصر اندیشه عنوان سیزدهمین سرمقاله خود را «محکمه متفکران: صدای مردم کجاست؟» برگزیده و می پرسد «دیوان سالاران و روشنفکران چه بر سر ملت می آورند؟» فضلی نژاد می نویسد: «دیوانسالاران همواره از تحولات جامعه ایران عقب ماندهاند، متفکران رسمی مدام وضع موجود را توجیه میکنند، تحولخواهان از سیاستِ روزمره و ابتذال سیاسی خستهاند، دردمندی اجتماعی میان متفکران ما تنزل یافته است و مجلات دانشگاهی تبدیل به بولتنهایی شدهاند که خوانندگانشان همان نویسندگانشان هستند.» به باور سردبیر مجله «هوش دیوانسالاری حاکم پایین آمده است، نگاه سیاسی به پردازش اطلاعات در دیوانسالاری، بازی با منافع ملی است و رسانهها حق دارند بیمهابا یقه حاکمان را بگیرند و آنان را بازخواست کنند.»

«احمق شدن متفکران» موضوع دیگری است که «عصر اندیشه» آثاری را درباره آن منتشر کرده و به گفتگوهایی با پرفسور هنری ژیرو متفکر کانادایی و نظریه پرداز تعلیم و تربیت، استاد محمود فرشچیان چهره ماندگار نقاشی، دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی چهره ماندگار فلسفه و خالد ابوالفضل متفکر مصری پرداخته است. دینانی معتقد است «جامعه احمق است» و فرشچیان در گفتگو با علیرضا ذاکری می گوید «نگران هنر ایرانم.» پرفسور پیر دورتیگیه در این پرونده از غیرانسانی شدن علوم انسانی می نویسد و استاد محمدعلی معلم دامغانی در مقاله ای با تیتر «تاریخ توهم است» می نویسد «دنیای فرزندان ما روشن تر است، چون ارزشها دوباره بررسی می شود.» در این فصل، ابتذال تفکر به عنوان یک فرآیند جهانی بررسی و درباره راه های برون رفت از بحران معرفتی در ایران نیز بحث شده و مقالات بیژن اشتری، محمدرضا زائری و مهدی جمشیدی در ادامه پرونده آمده است.

پرونده ویژه سیزدهمین شماره مجله «عصر اندیشه» به «آسیب شناسی موسیقی ملی ایران» اختصاص دارد و کوشیده تا از سه بعد هنری، حکمی و فقهی به این موضوع نزدیک شود. این مجله که در مهرماه امسال جشن موسیقی و اندیشه را در پنجمین شب علوم انسانی برگزار کرد، در جدیدترین شماره خود ضمن انتشار گزارش جشن با حضور لوریس چکناواریان، دکتر شاهین فرهت، دکتر مهدی محسنیان راد، مصطفی رحماندوست، پرفسور بونو، میرعلیرضا میرعلی نقی و... کوشیده است تا «تراژدی زوال موسیقی» را میان موسیقی دانان و فیلسوفان به بحث بگذارد. در ابتدای این پرونده دکتر غلامرضا اعوانی فیلسوف معاصر گفتاری با عنوان «رمز عالم بالا» را ارائه کرده و معتقد است «در حکمت اسلامی، موسیقی ملک و ملکوت را به یکدیگر پیوند می دهند.» و سپس دکتر سیدحسین نصر و رعنا شیعه، موسیقی دان در میزگردی با خبرنگار عصر اندیشه در دانشگاه جورج واشنگتن پیرامون «اسرار موسیقی در تاریخ فلسفه» شرکت کرده اند. استاد عبدالله انوار نسخه شناس و فیلسوف در گفتگویی از آخرین مطالعات خود در نظریه های موسیقی میان حکمای متقدم و متاخر می گوید. این استاد ۹۲ ساله گفته که تا امروز ناشری برای چاپ شرح او از موسیقی کبیر فارابی پیدا نشده است.

گفتگوی ویژه این پرونده با عنوان «الهیات موسیقی: هنر، سرگرمی نیست» با حضور دکتر «شاهین فرهت» موسیقی دان و «اکبر گلپایگانی» خواننده موسیقی ایرانی درباره وضع موسیقی ایران به چاپ رسیده و گلپا پس از سال ها دیدگاه های انتقادی خود را پیرامون مسائل مختلف عرصه هنر مطرح کرده است. دکتر فرهت خالق سمفونی امام رضا، پیامبر اعظم، امام علی و... در گفتگو با مریم هوشمند دبیر تحریریه عصر اندیشه می گوید: «ایران سرزمین شعر است، نه موسیقی» و اکبر گلپایگانی نیز تاکید می کند که «اول باید آدم و بعد هنرمند شویم.» هوشنگ جاوید، رضا ابوسعیدی، نادر مشایخی، علی اصغر بیانی، وارطان آوانسیان، آیت الله ابوالقاسم علیدوست، مجید کیانی، آیت الله سیدجعفر سیدان، محمدمهدی رفیع پور، مجتبی فلاحتی، علی ریاحی، دکتر حمیدرضا اردلان و... از دیگر چهره هایی هستند که در این پرونده حضور دارند.

محصولات مرتبط
ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 12
ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 12
تعداد صفحات: 246
شماره: 12

ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 11
ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 11
تعداد صفحات: 175
شماره: 11

ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 10
ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 10
تعداد صفحات: 161
شماره: 10

ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 9
ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 9
تعداد صفحات: 161
شماره: 9

فصلنامه ترجمان علوم انسانی شماره 4
فصلنامه ترجمان علوم انسانی شماره 4
تعداد صفحات: 360
شماره: 4
150000 ریال


سردبیر
پیام فضلی نژاد
وی متولد 29 بهمن 1359 (23 فوریه 1981) در تهران می باشد.پیام فضلی‌نژاد، پژوهشگر موسسه کیهان است که اکنون کتابهای «شوالیه های ناتوی فرهنگی» (پرفروش ترین کتاب سیاسی سالهای ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸) و کتاب ارتش سری روشنفکرن» را در کارنامه خود دارد که به عنوان جلد ۳۰ و جلد ۴۵ از مجموعه کتابهای «نیمه پنهان» موسسه کیهان است. مقالات وی در حوزه‌های تخصصی تاریخ اندیشه معاصر، ، جنگ استراتژیک نرم، مطالعات امنیتی مدرن و کودتای مخملی منتشر می‌شود. وی از دهه1370 در جمع شاگردان عبدالکریم سروش در حوزه …


صاحب امتیاز

مدیر مسئول

دبیر تحریریه


نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!