فراخوانی فراخوانی ...

ماهنامه فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه شماره 15

سردبیر : روح الامین سعیدی

صاحب امتیاز : محمدمهدی دانی

مدیر مسئول : محمدمهدی دانی

دبیر تحریریه : سید مرتضی مفیدنژاد

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
100,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی نشریه

پرونده «دین­داری یا دین­گریزی؟» که حجیم­ترین بخش عصر اندیشه پانزدهم محسوب می­ شود، از منظری جامعه ­شناسانه و با مشارکت 9 جامعه ­شناس برجسته کشور، وضعیت دین­داری مردم در جامعه ایران معاصر را بررسی کرده و بر این سؤال چالش ­زا تمرکز یافته است که آیا جامعه ایرانی در دوران چهل­ ساله حاکمیت یک نظام دین ­مدار، نسبت به گذشته دین­ دارتر شده و یا به سوی عرفی­ گرایی و دین ­گریزی میل کرده است؟

«فرجام دین ­جدایی» نام پرونده دیگر عصر اندیشه است که موضوع مهم بازخیزش دین در غرب و آغاز دوران پساسکولاریسم را مدنظر قرار داده و وضعیت کنونی اسلام را نیز در این شرایط نوپدید ارزیابی نموده است.
در این پرونده علاوه بر صاحبنظران داخلی، سه اندیشمند برجسته غیرایرانی از آمریکا، انگلستان و لبنان نیز مشارکت جسته­ اند. دیدگاه بحث ­برانگیزِ مطرح در مباحث پرونده این است که علی­ رغم ظهور دوباره دین در عرصه جهانی و بحران سکولاریسم، اسلام سیاسی تاکنون نتوانسته الگوی قابل رقابتی را به عنوان بدیل سکولاریسم غربی ارائه دهد.

عصر اندیشه در ادامه، پرونده «نیک و بد عمل­گرایی» را ارائه کرده است. این پرونده سیری در مدیریت اقتصادی دولت سازندگی دارد و الگوگیری مرحوم هاشمی و همکارانش از سیاست­های اقتصاد لیبرال و گذار به عمل­گرایی را از منظر موافقان و مخالفان مورد نقد و بررسی قرار داده است. پرونده «رجعت به حمایت گرایی» در فضای اقتصاد سیاسی بین الملل نگاشته شده و به چالش و دیالکتیک «حمایت­گرایی» و «جهانی­سازی» متعاقب حضور ترامپ در کاخ سفید و تصمیم انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا توجه دارد. پرونده ویژه عصر اندیشه که مناسب با حال و هوای ایام اربعین حسینی است، با عنوان «عاشورای انقلابی، عاشورای سکولار» به ریشه ­یابی قیام حضرت حسین بن علی(ع) پرداخته و کوشیده است برخی شبهات مطرح شده از سوی جریان­های سکولار طی سال­های اخیر را پاسخ دهد. «خانه دوست کجاست؟» عنوان پرونده هنری عصر اندیشه با محوریت سینما است که به جریان شناسی سینمای انقلاب اسلامی و سیر تطور آن در دهه 1360 اختصاص می­ یابد. همچنین پرونده «وقف دانش» به مطالعه نقش نهاد وقف در گسترش حوزه دانش و تحقیقات علمی در ایران و جهان پرداخته و با رویکردی آسیب ­شناسانه دلایل غفلت از وقف دانش در جامعه ایرانی و راهکارهای ترویج آن را بررسی کرده است.

فهرست

سرمقاله: عاشورا، نقطه و خط؛ در باب چیستی نسبت ما با حسین ابن علی (ع)، روح الامین سعیدی سخنان عبدالکریمی و پاسخ یحیی یثربی در مورد مقایسه فیلسوفان با فوتبالیست ها حلقه وین نوین؛ تنها بازمانده ایده آلیسم آلمانی،سمیه کرمی جایگاه وقف دانش در غرب؛ مسئولیت عمومی در قبال خوی اخلاقی،ابراهیم محسنی آهویی رجعت به حمایت گرایی در روزگار ترامپ،حنیف غفاری
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط