فراخوانی فراخوانی ...

از اظهارات طالب زاده و قزوه تا بوسه سعید قاسمی بر دستان میرشکاک

چهارشنبه 27 دی 1391

سومین شب شاعر به منظور تجلیل از یوسفعلی میرشکاک شب گذشته با حضور جمع کثیری از هنرمندان و ادیبان در موسسه هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس یوسفعلی میرشکاک در سومین شب شاعر که به منظور از تجلیل از وی در موسسه هنری رسانه ای اوج برگزار شده بود، اظهار داشت: از وقتی که به فکر مردن افتاده‌ام حوصله قافیه بازی نداریم و شعر سپید می‌گویم. دراین چند روز هم چند بیت شعر در مورد خود گفته‌ام و به این فکر افتاده‌ام که چطور بیش از فوتم برایم مراسم بزرگداشت گرفته‌اند و نمی‌ترسند که تغییر موضع بدهم.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد دیگر که زمانی در منصب‌های دولتی بوده‌اند ولی تغییر موضع داده‌اند و در جاهای دیگر سردرآورده‌اند باید بگویم ای بیل به کمر خورده تو که وزیر ارشاد بوده‌‌ای همین جا می‌ماندی رئیس جمهور هم می‌شدی!

میرشکاک با بیان اینکه سی و چهار سال است که انواع پیشوندها و پسوندهای را به نام من می‌دهند گفت: عنوان مزدوری یکی از القابیست که به من می دهند اما اهمیتی ندارد، از سوی دیگر وقتی که روشنفکر به دین و آیین خود پشت می کند چگونه می‌تواند روشنفکر باشم؟

این شاعر با اشاره به اینکه قاضی از رگ گردن به هر فردی نزدیکتر است عنوان کرد: روشنفکر زدگی به یک بلوا و درد عظیم تبدیل شده است و باعث سرطان روحی و فکری می‌شود و افراد مجبور می‌شود از یک سوراخ به سوراخ دیگری بروند و فکر نکنند در چه جایگاهی قرار می‌گیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه در زیارت وارث نکاتی زیادی نهفته است تصریح کرد: بسیاری از افراد این دعا را می‌خوانند اما تاملی در آن نمی‌کنند اگر کسی بتواند همین زیارت را در حدودی از جمال الهی بخواند به نتایج بسیار خوبی می‌رسد.میرشکاک در پایان از همه کسانی که این مراسم به منظور بزرگداشت از وی برگزار کردند و از تمام سخنرانان و حاضرین تشکر کرد.

 

 

 

*محمدعلی محمدی: شناخته شدن و شناخته نشدن هر دو دردسرساز است

محمدعلی محمدی یکی دیگر از شاعرانی که دراین مراسم بزرگداشت گفت: شناخته شدن و شناخته نشدن هر دو دردسرساز است زمانی که یوسفعلی شور جنگیدن داشت افرادی مامور بودند تا او را بازگردانند و در دوران سربازی هم به منطقه ماسوله رفت ولی در همه احوال شور جنگ داشت.

در ادامه محمدی یکی از اشعاری را که در وصف دوران سربازی یوسفعلی میرشکاک سروده بود را برای جمع خواند.

در بخش دیگری از این مراسم امید مهدی‌نژاد شعری را که تقدیم به یوسفعلی میرشکاک کرده بود، برای حضار خواند.

غلامعلی کویتی پور یکی از مداحان اهل بیت فرد دیگری بود که پشت تریبون حاضر شد و ادای احترامی به مقام یوسفعلی میرشکاک کرد.

 

 

*مسعود ده‌نمکی: اجحاف در حق سیدمرتضی آوینی با بزرگداشت میرشکاک جبران شد

مسعود ده‌نمکی با بیان اینکه وقتی واژه بزرگداشت را می‌شنوم می‌ترسم، گفت: برگزاری بزرگداشت‌ها بسیار اهمیت دارد ولی بسیاری از افراد هستند که آرزوی ختم ما را دارند و ما باید مراقب باشیم.

وی با بیان اینکه مدیون میرشکاک هستم عنوان کرد: وی شور و شعور انقلابی را به هم پیوند زد و در سالهای اولیه بعد از جنگ حرفهای زیادی را زد که سرلوحه بسیاری قرار گرفت.

کارگردان فیلم سینمایی اخراجی‌ها با اشاره به جریان‌های پس از انقلاب گفت: اعتراض‌هایی که ما می‌کردیم نام آنارشی و بی نظمی به خود می‌گرفت اما اعتراضات طیف مقابل ما نام حرکات مدنی به خود می‌گرفت در سال‌های قبل از جنگ این اعتراضات ما نیاز به تئوریزه شدن داشت.

وی افزود: افراد زیادی بودند که میان موج اجتماعی و اندیشه‌ورزی پیوندی برقرار می کردند اما فریادهایی که با قلم‌های وی همراه شد نشان داد که از اندیشه ما بیشتر شمشیر می ترسند. وی از افرادی بود که از نشریات ما حمایت می‌کرد در حالی که بسیاری از دوستان ما را به سوپر انقلابی بودن متهم می‌کردند.

ده نمکی با یادآوری توقیف نشریه شملچه اظهار داشت: وقتی که نشریه شملچه توقیف شد حتی برخی از روزنامه‌های اصولگرا هیچ اقدامی نکردند و می‌گفتند تابلو‌ی شما میرشکاک شده است.‌

وی افزود: مهاجرانی در جایی از کامران نقل می‌کند که برخی از نشریات اصولگرا به آنها گفته بودند که اگر شما نشریه شملچه را توقیف کنید ما هیچ اعتراضی نمی‌کنیم وقتی این حرف را شنیدم بسیار ناراحت شدم و در دیداری که با رهبر انقلاب داشتم این مطلب را گفتم که در همین جا مقام معظم رهبری گفت: تاوان استقلال همین است.

کارگردان فیلم رسوایی در پایان سخنان خود گفت: اجحافی که در حق شهید اهل قلم سیدمرتضی آوینی شد در اینجا جبران شد و باید قدر آوینی ثانی که یوسفعلی میرشکاک است را بدانیم.

 

 

* محدثی خراسانی: سیر حرکت شاعران انقلاب به واسطه قلم میرشکاک است

در بخش دیگری از این مراسم مصطفی محدثی خراسانی یکی از شاعران انقلابی که دومین مراسم شب شاعر به وی اختصاص یافته بود در وصف یوسفعلی میرشکاک اظهار داشت: سیری را که ما به عنوان شاعران انقلاب در آن قرار گرفته‌ایم و بزرگترهای ما مانند سیدحسن حسینی، سلمان هراتی و قیصر امین‌پور در مسیر آن حرکت کردند به واسطه قلم و موضع‌گیری‌های میرشکاک است و مبانی که توسط وی تبیین شد چراغ راهنمای بسیاری قرار گرفت.

وی در ادامه شعری را که در وصف میرشکاک گفته بود برای حضار خواند.

 

* مجاهدی: روحیات میرشکاک در هویت جلالی و جمالی حضرت حق ریشه دارد

سپس محمد علی مجاهدی متخلص به پروانه بااشاره به توفیق خدمت خود در محضر یوسفعلی میرشکاک گفت: چند سالیست که توفیق مجالست با وی را پیدا کردم و بیش گذشته با روحیات وی آشنا شدم. یوسفعلی میرشکاک به معنای واقعی کلمه در مقوله ولایت و ولایت علوی مستغرق شده است.

وی ادامه داد: منش‌های جمالی و جلالی میرشکاک ریشه در قبض و بسط‌هایی دارد که خداوند برای بندگان مقرب خویش مقرر می‌کند وی گاه مظهر یاقابض و گاه مظهر یاباسط است‌.

مجاهدی با بیان اینکه روحیات میرشکاک در هویت جلالی و جمالی حضرت حق ریشه دارد گفت: هر چه نصیب انسان از این دو کانون بیشتر باشد به همان اندازه معیار بصیرت و عیار معرفتی او بالاتر است این معرفت در مرمره آثار میرشکاک به وضوح روشن است.

وی افزود: باید قدر شخصیت‌های عرفانی عصر حاضر را بدانیم و برای تراوشات فکری آنها ارزش قائل باشیم. در آثار میرشکاک گاه از اساطیر غرب و گاه از اساطیر شرق یاد می‌کند اما در نهایت به نماد بسیاری روشنی از همه عظمت ها به نام حسین بن علی (ع )می‌رسیم. میرشکاک جرعه جرعه از فرهنگ عاشورا را چشیده و قدر این بلانوشی‌ها را می‌داند.

 

 

 

* نادر طالب زاده: حرف‌های امثال میرشکاک باید در خارج کشور هم شنیده شود

نادر طالب زاده در مراسم بزرگداشت یوسفعلی میرشکاک اظهار داشت: این بزرگداشت‌ها بهانه برای دوره هم جمع شدن و تقویت جبهه‌ها و وضعیت فعلی ما دگرگون شده و در محیط متفاوتی قرار گرفتیم که بسیاری می‌خواهند این تفکر اسلامی و شیعی و ولایی را تخریب کنند.

وی ادامه داد: برای تجلیل از یک فرد نباید فقط به داشتن مدرک PHD توجه کرد این تفکر به نوعی نئومونگولیسم است.

طالب‌زاده با اشاره به اینکه آنچه باعث ترس سایرین می‌شود سانترفیوژ ایران نیست خاطر نشان کرد: ترس از وجود این افراد است و داشتن این افراد و نیز استفاده نکردن از آنها و نبود آنها در رسانه نوعی بی عرضگی است. بیست سال پیش برنامه زنده‌ای را در شبکه 5 اجرا می‌کردم همان زمان وقتی می‌خواستم میرشکاک را به یکی از برنامه‌ها بیاورم بسیاری در برابرم مخالفت کردند و نگذاشتند این اتفاق بیافتد و من از همان جا دیگر این برنامه را ادامه نداده‌ام.

وی افزود: انقلاب اسلامی شد و این افراد نقش بزرگی را در انقلاب و در دوران بعد از جنگ ایفا کرده‌اند و اما حتی یکبار تلویزیون از آنها مصاحبه نگرفته است و این سانسور خطرناک و ملامتی در زمان است.

طالب زاده با اشاره به اینکه افرادی مانند میرشکاک برای همه هستند و باید در همه جا مورد استفاده قرار گیرند تصریح کرد: حرف‌های این افراد باید خارج از این مرزها هم شنیده شود اما در همین جا هم دیده نمی‌شود به گفته وی افرادی مانند میرشکاک اهل حقیقت و اهل توحید هستند و عقبه فرهنگی و هنری ما از یوسفعلی‌ها سرچشمه می‌گیرد که این یوسفعلی‌ها بسیار کم هستند.

در بخش دیگری از این مراسم محمود حبیبی یکی دیگر از شعرا با اشاره به اینکه مدتی توفیق مصاحبت و مجالست با میرشکاک را داشته است خاطر نشان کرد: میرشکاک علاوه بر اشراف علوم و فنون متعهد با شیرینی ذاتی وجود خود ولایت‌پذیری و محبت به خاندان آل الله را دارد و شاید همین خاندان طاهر باشند که به شخصیت وی کمک کرده‌اند.

وی در ادامه شعری را تقدیم میرشکاک کرد.

 

*سیدناصر هاشم‌زاده: زندگی میرشکاک سرشار از رندی و قلندری در برابر خداست

سیدناصر هاشم‌زاده در ادامه مراسم با بیان اینکه تمام حرفهایی که در باب حکمت و در باب شعر میرشکاک گرفته شده است ریشه در توحید دارد تصریح کرد: رسالت و نبوت انقطاع و دوره دارد اما در تشریع ولایت انقطاع و دوره ندارد و زندگی میرشکاک سرشار از رندی و قلندری در برابر مظهر ظاهر است.

وی افزود: تفکیکی میان مظهر مذهب و مذهب ظاهر وجود دارد در مذهب ظاهر هیچ بتن و بتونی وجود ندارد و راهی را باید پیمود که عشق و سرگشتگی باور بخشی از آن است. میرشکاک این سرمستی، شوق، اشتیاق به آل الله را دارد و در روش و شعر به این موضوع نگاه ویژه ای می‌کند.

هاشم‌زاده با طرح این پرسش که چرا تفکر افرادی مانند میرشکاک در عرصه مطبوعات مورد بررسی قرار نمی‌گیرد گفت: کلام افرادی مانند میرشکاک برای آینده است و باید ساحتی که این افراد در مبارزه سیاسی و اجتماعی داشته اند مورد توجه قرار گیرند. وی حتی به افسانه‌ها و اسطوره‌ها تفاسیر شگفت انگیزی دارد و در تفسیر شاهنامه هم مفهوم ولایت را به زیبایی استنباط می کند.

 

 

*علیرضا قزوه: پیام رئیس جمهور و وزیر ارشاد به درد شاعران نمی‌خورد

علی رضا قزوه یکی از شاگردان میرشکاک فردی دیگری بود که درباره وی چند کلامی را مطرح کرد. وی گفت: ما شاید بزرگداشت گرفتن را بلد نباشیم ولی قدر هم را می‌دانیم باید در زمان حیات افراد از انها تجلیل کرد در زمانی که قیصر امین‌پور و سیدحسن حسینی بنای جایزه قیصر گذاشته شد و میرشکاک نیز یکی از همین افراد است که در زمان حیاتش باید به سراغش رفت.

شاعر از «نخلستان تا خیابان» با بیان اینکه میرشکاک به عنوان یک متفکر فقط ماهانه 350 هزار تومان از حوزه هنری می‌گیرد گفت: یوسفعلی که امروز به لباس قلندری و درویشی در بین ما حاضر شده اینگونه زندگی می کند اما پشت سر او حرف‌های زیادی است.

وی ادامه داد: این همه کتاب از شعرهای حافظ ، مولانا، سعدی و فردوسی با قیمت بسیار بالا چاپ می شود چرا در این میان سهمی برای شاعرانی مثل میرشکاک وجود ندارد. افرادی مانند خلیل عمرانی هم مانند میرشکاک در سختی روزگار زندگی کرده اند و پیام رئیس جمهور و پیام وزیر فرهنگ و ارشاد به درد آنها نمی خورد و باید به داد آنها رسید و حق شعر را ادا کرد.

شاعر چمدان‌های قدیمی گفت: افرادی مانند یوسفعلی زود بزرگ شده‌اند و کودکی نکرده اند و دغدغه‌ آنها دغدغه‌ی مردم است. بسیاری از ناشران با درآمدهای میلیاردی خارج نشین شده‌اند و در این بین شاعران ما در سختی روزگار می گذرانند.

وی ادامه داد: حق شعر را بدهید و بدانید که دست شعر به سوی کسی دراز نخواهد شد.

 

* سعید قاسمی: از برکات شهادت آوینی شناخت یوسفعلی میرشکاک است

سعید قاسمی از فرماندهان دفاع مقدس نیز با بیان اینکه از برکات شهادت آوینی شناخت یوسفعلی میرشکاک گفت: من در دانشگاه امام صادق بعد از شهادت آوینی با میرشکاک آشنا شدم. وی شمشیر زن جبهه فرهنگیست و برج‌های دیدبانی هستند که سره را از ناسره روشن می‌کنند.

وی ادامه داد: میرشکاک با دیدن عقبه خط مسیر درست در آینده را نشان می‌دهد و در مقاطع مختلف با آوینی بوده است او بیست سال پیش مشکلاتی را که در حال حاضر به آنها دست به گریبان هستیم را تشخیص داد و در مقاطع تب توسعه گرایی را در مملکت راه انداخت.

قاسمی گفت: بسیار جای تاسف است که افرادی مانند مهاجرانی صدرنشین می شوند و افرادی مانند یوسفعلی‌ها زمین گیر هستند. البته این موضوع در تاریخ بارها و بارها تکرار شده است.

وی خطاب به سازمان تبلیغات اسلامی گفت: این رسم خوبی نیست که فردی مانند میرشکاک دغدغه معیشتی داشته باشد البته مناعت طبع درویشی در یوسفعلی زیاد است و نباید آنها را فراموش کرد. وزارت ارشاد هم در این مسیر مقصر است چرا باید فردی با این قد و قواره برای گذراندن زندگی خود حتی مجبور باشد کتابهایش را بفروشد.

قاسمی عنوان کرد: فردی که کاسبی و دلار بازی بلد نیست چه باید بکند، شورای انقلاب فرهنگی در این میان چه می کند این حرفهای من شاید برای بسیاری خوشایند نباشد و بسیاری از آنها در رسانه‌های خارجی بازتاب داده شود اما آنها را می گوییم و باید تاکید کنم که باید قدر شمشیرزنان تاریخ را بدانیم.

وی افزود: فردی با این همه سواد و تجربه نمی‌تواند عضو هیات علمی دانشگاه‌ها باشد؟ این افراد باید آدمهایی را مانند خود تربیت کنند و چگونه می‌توان ثابت کرد که یوسفعلی همراه با نظام است؟

 

 

به گزارش فارس، در این مراسم که با حضور چشمیگر اهالی فرهنگ و هنر همراه بود شعرا، نویسندگان و حتی فیلمسازانی حضور داشتند. ناصر فیض، کامران شرفشاهی، علی محمدمودب، علیرضا قزوه، مصطفی محدثی خراسانی، نادر طالب‌زاده، غلامعلی کویتی‌پور، جواد محقق، سیدعبدالله حسینی، محسن مومنی، محمد عزیزی، سعید قاسمی، احسان حسنی، امید مهدی‌نژاد، محمدعلی محمدی، محمدعلی مجاهدی، محمدرضا زائری، مسعود ده نمکی، عبدالرحیم سعیدی‌راد، محمود حبیبی کسبی و ... از جمله حاضران در این مجلس بودند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط