فراخوانی فراخوانی ...

پنجره ای نو به سنت زیارت و زیارت عاشورا منتشر شد

سه‌شنبه 3 دی 1392

کتاب «از قله عاشورا تا دریای ظهور» تألیف «اسماعیل شفیعی سروستانی» از سوی انتشارات «موعود عصر(عج)» منتشر و روانه بازار نشر شد.

کتاب «از قله عاشورا تا دریای ظهور» دربردارنده 5 فصل با عناوینی همچون «تکلیف زائر»، «زیارت سرخ، معنی زندگی در عصر غیبت»، «مرام‌نامه شیعه بودن»، «نقشه کلی الهی» و «حسین سفینه نجات» است.

از قله عاشورا تا دریای ظهور، توصیفی شاعرانه از جریانی جهادگر، منتظر و اندیشمندانه است که با اتصال و اتصاف به «زیارت سرخ»، معنی متعالی زندگی را از مکتب عاشورا فرا می‌گیرد تا در بستر تاریخ، چونان رودی جاری شود، فراز و نشیب‌های حیات را با تکیه به «مرام‌نامه شیعه بودن» پشت سر نهاده و در کسوت اهل انتظار، به استقبال امام زمان‌اش برود به نوعی که این اثر، ‌پنجره‌ای نو به سنت زیارت و زیارت عاشورا است.

در بخشی از این کتاب درباره «زیارت عاشورا مرام‌نامه شیعه بودن» می‌خوانیم: در تعریف از مرام‌نامه در کتب لغت آمده است؛ «آن چه از مقاصد و هدف‌های یک حزب یا گروه یا جمعیت سیاسی و اعضا و معتقدان آن را در بر می‌دارد. نوشته یا کتابچه‌ای که در آن مسلک سیاسی، حزب یا جمعیتی، فلسفه پیدایش آن و مقاصد و اغراض و هدف‌های افراد آن را و طرق رسیدن به آن اهداف، مسطور است».

 

 

با این تعریف که عمدتاً درباره فلسفه وجودی و مقصد و منظور از تأسیس احزاب و گروه‌های سیاسی اجتماعی بیان می‌شود، ورود هر جمعیتی، در عرصه تاریخ و در صحن معاملات و مناسبات سیاسی، اجتماعی عصر خود، مستلزم تعیین و تدوین مرام‌نامه‌ای مناسب با رویکرد کلی خود، درباره عالم و آدم و مبانی و مبادی نظری و فکری‌اش خواهد بود؛ وگرنه آن معاملات روی به التقاط، امتزاج و سرانجام انحراف از مبانی خواهد گذارد.

مطالعه رویکرد کلی اسلام و شریعت آل محمد (ص) درباره بودن و زیستن در عرصه هستی و بررسی سیره و سنت حضرات معصومان (ع) نشان می‌دهد که حضور در مناسبات و معاملات سیاسی، اجتماعی ضروری و ناگزیر است بلکه لازمه حضور در حوزه فرهنگی و تمدنی و اجرای حدود الهی در میان مردم است. از این رو، این حضور در خود، ضرورت تدوین و بیان مرام‌نامه‌ای ویژه را نیز اعلام می‌کند.

انتشارات «موعود عصر (عج)» کتاب «از قله عاشورا تا دریای ظهور» تألیف «اسماعیل شفیعی سروستانی» را در 216 و با قیمت 5500 تومان منتشر کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط