بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • جلد بیست و هشتم «تقویم تاریخ دفاع مقدس» منتشر شد

جلد بیست و هشتم «تقویم تاریخ دفاع مقدس» منتشر شد

جلد بیست و هشتم «تقویم تاریخ دفاع مقدس» اثر سعید پورداراب از سوی انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شد.

چهارشنبه 7 خرداد 1399

مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در جدیدترین اثر خود کتاب «طلوع فجر» جلد بیست و هشتم تقویم تاریخ دفاع مقدس تألیف امیر سرتیپ 2 ستاد سعید پورداراب را که در آن به حوادث و رویدادهای آذرماه 1361 در جبهه های جنگ پرداخته است را چاپ و روانه بازار نشر نمود.

آنچه در این کتاب آمده، شامل کلیه تلاش ها و فعالیت های قبل از این عملیات و کلیه بررسی و شناسایی ها و تهیه برآوردها و در نهایت طرح ریزی و تهیه آن و صدور طرح عملیاتی و حضور گسترده و مداوم نیروهای بسیج مردمی در جبهه ها برای اجرای این عملیات است که از ویژگی های این دوره از دفاع مقدس محسوب می شود. ارتش عراق نیز با آگاهی از این جابه جایی ها، بر حجم اقدامات دفاعی خود افزود و فصل جدیدی در دفاع متحرک و دفاع منطقه ای به وجود آورد و در طول دوره، بمباران های شدیدی را در شهر ها و مناطق عملیاتی انجام داد. در مجموع این کتاب کلیه حوادث و رویدادهای مهم جبهه ها و درگیری های داخل در یک دوره 45 روزه در آذر ماه را روایت می کند.

در قسمت هایی از مقدمه این کتاب آمده است:

«پس از اجرای عملیات غرور آفرین بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر و پیروزی قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر ارتش عراق، تحولات و تحرکات وسیعی در منطقه به نفع عراق آغاز گردید، پشتیبانی های همه جانبه به سوی آنها سرازیر شد و در استراتژی عراق در دفاع از خود و جلوگیری از پیشروی رزمندگان اسلام تغییرات بنیادی به وجود آمد.

در این تغییرات بنیادی، سه حرکت اساسی را می توان نام برد: اقدام اول، ایجاد سیستم های پیچیده میادین مین و موانع و دفاع در چند رده در عمق و اقدام دوم، استفاده از شیوه جدید کاربرد نیرو ها در خطوط دفاعی و اجرای دفاع متحرک و سومین اقدام، بهره گیری از توانمندی نیروی هوایی در بمباران نیروها و بمباران شهرها و ایجاد تلفات و ضایعات سنگین و ایجاد رعب و وحشت و تخریب روحیه رزمندگان اسلام.

نتیجه این تغییرات بنیادی در استراتژی عراق را می توان در عملیات رمضان مشاهده کرد که با وجود پیشروی سریع رزمندگان اسلام و شکست سنگین دشمن در بخشی از منطقه ی عملیات؛ اقدام به موقع ارتش عراق و استفاده از نیروهای زبده زرهی و پاتک سنگین آنها، عملاً پیروزی را به شکست تبدیل نمود.

پس از اجرای عملیات ناموفق رمضان؛ در دیدگاه های فرماندهان نظامی با درک جدید از شرایط و تحولات بنیادین ایجاد شده، تغییراتی حاصل شد و این تغییرات در کاربرد نیروها نیز تأثیر گذار بود و با توجه به اینکه ارتش عراق اغلب در منطقه بصره و شرق آن متمرکز گردیده بود، این تفکر ایجاد شد که با انجام یک سری عملیات در سایر مناطق و کشاندن دشمن از منطقه بصره به مناطق دیگر، زمینه اجرای عملیات مهمی در منطقه جنوب فراهم شود.

براساس همین نگرش، مناطق مورد نظر برای عملیات والفجر مقدماتی برای دسترسی به عمق خاک دشمن و قطع خطوط مواصلاتی بصره انتخاب گردید و صرف نظر از اختلاف نظرهایی که وجود داشت، سرانجام  طرح عملیاتی شماره ی 1 کربلای 11 برای اجرای این عملیات در 24 آذر ماه 1361 صادر و تصمیم گرفته شد که اجرای سلسله عملیات والفجر- یکی پس از دیگری- تا انهدام کامل دشمن و رسیدن ما به حقوق حقه خود و تنبیه متجاوز ادامه یابد.»

این اثر در شمارگان 2000 نسخه و 445 صفحه  و به قیمت 16500 تومان در واپسین روزهای سال جاری روانه بازار نشر گردیده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی