فراخوانی فراخوانی ...

4 کتاب از علامه طباطبایی

مجموعه اثار علامه طباطبایی پس از سالها مهجوریت، به کوشش ارزشمند استاد سید‌هادی خسروشاهی که خود از شاگردان مکتب درس علامه طباطبایی است تنظیم و از سوی موسسه بوستان کتاب منتشر شده است.
معرفی چهار تا از آن کتاب ها را می خوانید:

روابط اجتماعی در اسلام

کتاب «روابط اجتماعی در اسلام» ترجمه مباحث چگونگی روابط اجتماعی در اسلام و پی‌ بردن به ماهیت و بایستگی آن است که از جمله بحث‌های دقیقی است که متفکر بزرگ اسلامی علامه سیدمحمدحسین طباطبایی تألیف کرده است.
این رساله‌ها را که به کوشش سیدهادی خسروشاهی تنظیم شده است، محمدجواد حجتی کرمانی به فارسی برگردانده است.
در بحث روابط اجتماعی اسلام، انسان و جامعه‌گرایی، انسان و رشد جامعه‌گرایی او، توجه خاص اسلام به جامعه، رابطه حقیقی بین فرد و جامعه از نظر اسلام، اجرایی بودن روش اجتماعی اسلام، منطق تعقل و منطق اسلام، معنای آزادی در اسلام، سیره پیشوای اسلام و حدومرز مملکت اسلامی به چالش کشیده شده است.
ترجمه مبحث جبر و تفویض از نظر قرآن، روایات و فلسفه، را مترجم در سال 1337 شمسی به فارسی برگردانده بود که به تأیید علامه‌ طباطبایی رسیده بود. این موضوع در جلد اول المیزان آورده شده بود.
معجزه از نظر قرآن، بررسی قانون علیت عمومی در قرآن و اثبات خارق‌ عادت در قرآن، مطالب مبحث معجزه این کتاب است.
تقلید و پیروی از خرافات و محکم، متشابه و تأویل در قرآن، دو فصل پایانی کتاب است.
سخن قرآن، معنای لغوی کلمات، اصطلاح محکم و متشابه در قرآن، دلالت آیات متشابه بر مراد، پیروی از آیات متشابه و معنای تأویل به همراه چند استشهاد از قرآن مباحث پایانی کتاب است.
کتاب «روابط اجتماعی در اسلام» را مؤسسه بوستان کتاب در 216 صفحه، با شمارگان 2هزار نسخه و به قیمت 3 هزار و 300 تومان منتشر شده‌است.
****
بررسی‌های اسلامی - 1
خبرگزاری فارس: جلد اول کتاب «بررسی‌های اسلامی» تالیف علامه سید‌محمد حسین طباطبایی، شامل بررسی‌های گوناگونی در زمینه‌های مختلف مباحث اسلامی است.
این کتاب مجموعه مقالات و بحث‌های مختلف علمی، فلسفی و ... است و بخشی از مباحث متنوع این مجموعه، پاسخ‌های استاد به پرسش‌هایی است که در طول سال‌های متمادی از وی به عمل آمده است.
در حوزه «اسلام‌شناسی» به محمد (ص) و اسلام و سایر ادیان، اصالت فرد از نظر طبیعت بشری، جهان‌بینی اسلامی، تفاوت بیانات عرفانی اسلام با دیگران، ولایت الهی، اساس دعوت اسلام، اسلام و آزادی و بسیاری حوزه‌های دیگر مرتبط با اسلام پرداخته شده‌است.
«مسئله ولایت و زعامت» بحث دیگری از کتاب حاضر است که به معنای ولایت، اسلام و دموکراسی، علم امام و نهضت سید‌الشهدا و اجتهاد و تقلید در اسلام و شیعه پرداخته می‌شود.
قرآن و قانون تنازع بقا، انتخاب اصلح، رویا و فواتح سوره‌ها از جمله بخش‌های مربوط به مبحث «مسایل قرآنی» است و «مقام و موقعیت زن در اسلام» بخش پایانی این جلد است.
در این بخش به مقام و موقعیت زن در اسلام، متعه یا ازدواج موقت، همسران پیامبر و بررسی تفاسیر آیاتی چند درباره زنان، اشاره شده است.
جلد اول کتاب «بررسی‌های اسلامی» را موسسه بوستان کتاب در 347 صفحه، با شمارگان 1500 نسخه و به قیمت 5 هزار و 600 تومان منتشر کرده است.
****

بررسی‌های اسلامی -2
جلد دوم کتاب «بررسی‌های اسلامی» تالیف علامه سید‌محمد حسین طباطبایی است که به مباحث گوناگون اسلام در زمینه‌های فلسفی و اجتماعی و مسایل دیگر می‌پردازد.
این کتاب به کوشش سید‌هادی خسروشاهی که خود از شاگردان مکتب درس علامه طباطبایی است تنظیم شده است.
در بخش مسایل فلسفی به تاریخ حیات و روش فلسفی ملاصدرا با انتقاد بر انتقاد یادنامه ملاصدرا پرداخته شده و توضیحی درباره مفهوم امکان عام و امکان خاص ارایه شده است.
اصالت وجود و هدف حیات، قضیه و علم تصدیقی، مسئله اسحقاق، تناسخ و عود ارواح، ایمان به رستاخیز، وحدت وجود، اثبات مجردات، دلیل عقلی بر ختم نبوت و مسئله عصمت و ترجمه فلسفه یونان، مباحث دیگر مسایل فلسفی این کتاب است.
«مسئله آفرینش و رستاخیز» بخش دیگری از این نوشتار است.
غرض از آفرینش، آزمایش بشر در عصر این جهان، شخصیت ایشان و روز رستاخیز، نبوت و امامت، معرفت نفس و تقیه در مکتب شیعه، تنها برخی از عناوین فصول این بخش است.
قانون و ایمان به خدا، اسلام و پیما‌ن‌ها، مشروبات الکلی از نظر اسلام، ربا و مفاسد اجتماعی آن و آیا مالکیت امری فطری است؟ قسمت‌های متنوع مسایل اجتماعی اسلام از نگاه این کتاب است.
مسئله اتحاد اسلامی، منشاء اختلاف قوابل، نظری کوتاه به داستان مسیح (ع) و انجیل، دولت پوشالی و دست نشانده‌ای به نام اسرائیل، و گفتگویی با علامه طباطبایی درباره شهید مطهری درس‌های پایانی کتاب حاضر است.
جلد دوم کتاب «بررسی‌های اسلامی» را موسسه بوستان کتاب در 332 صفحه، با شمارگان 1500 نسخه و به قیمت 5 هزار و 400 تومان منتشر کرده است.
***
مجموعه رسائل - 1
جلد اول کتاب «مجموعه رسائل» تألیف علامه سیدمحمد حسین طباطبایی است که به کوشش هادی خسروشاهی تنظیم شده است.
در این کتاب رساله‌های مختلف علامه طباطبایی که در مباحث مختلف اثبات واجب الوجود، درباره توحید، خلق جدید پایان‌‌ناپذیر، درباره وحی، علم و فلسفه الهی و درباره اعجاز و معجزه تألیف شده، آمده است.
مبحث «اثبات واجب الوجود» که آیت‌الله محمد محمدی گیلانی آن را ترجمه کرده است در چهار فصل بررسی شده است.
در اثبات واجب الوجود الذاته عز اسمه، واجب الوجود بالذات غیر محدود الذات است، واجب الوجود بالذات واحد است به وحدت حقه و واجب الوجود لذاته جامع همه کمال موجودی است، فصلهای رساله نخست است.
رساله «درباره توحید» را همایون همتی به فارسی برگردانده است. در این رساله به اهمیت اصل توحید و جایگاه آن در تفکر اسلامی پرداخته شده است. این رساله روشی فلسفی - عرفانی دارد و مشتمل بر 5 فصل و یک مقاله الحاقی است. بحث اصلی و محوری در این رساله، مسئله «توحید ذاتی» است.
رساله خلق جدید پایان‌ناپذیر، رساله‌ای درباره وحی، علی و فلسفه الهی از دیگر رسالات این جلد از رسائل علامه طباطبایی است.
در رساله پایانی این کتاب که درباره «اعجاز و معجزه» است به چیستی اعجاز و معجزه پرداخته شده است و مجموعه‌ای از اشکالات به همراه پاسخ‌های علامه در خصوص اشکالات طرح شده، تنظیم شده است.
جلد اول «مجموعه رسائل» را مؤسسه بوستان کتاب در 226 صفحه، با شمارگان 1500 نسخه و به قیمت 4 هزار و 600 تومان منتشر کرده است.

این چهار کتاب که به تازگی به عناوین کتابهای فروشگاه اضافه شده است در مراکز فروش و نمایندگی های دفتر نشر معارف و فروشگاه اینترنتی سایت پاتوق کتاب قابل تهیه است.

سه‌شنبه 27 اسفند 1387
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط