فراخوانی فراخوانی ...

درباره کتاب «زندگی و بس»

دکتر سیدحسین نصر، دکتر ابراهیمی دینانی، دکتر اعوانی، دکتر گلشنی، دکتر اسلامی ندوشن، دکترکزازی، دکتر مجتهدی، منوچهر صدوقی سها، بهاء‌الدین خرمشاهی، دکتر‌ساروخانی، محمدرضا حکیمی، کریم زمانی و مجید مجیدی از جمله کسانی اند که در کتاب «زندگی و بس» با آن‌ها گفت‌وگو شده است.
کریم فیضی در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با اعلام این خبر، از پایان یافتن نگارش جدیدترین کتابش با عنوان «زندگی و بس» خبر داد و یادآور شد: این کتاب حاوی گفت‌وگوهایی با استادان و صاحب‌نظران در حوزه‌های مختلف از جمله فلسفه، عرفان، ادبیات، تاریخ، هنر، موسیقی، حقوق و... درباره معنا و مفهوم زندگی است.

وی افزود: مجموع این کار چنان که برنامه‌ریزی کرده‌ام، گفت‌وگو با 120 نفر از صاحب‌نظران عرصه‌های مختلف را شامل می‌شود که نخستین جلد آن حاوی مصاحبه با 35 نفر است و به احتمال زیاد تا عید به بازار عرضه خواهد شد.
فیضی درباره این که مفهوم زندگی را از چه جهاتی مورد پرسش قرار داده است، گفت: اولین مساله‌ام، تعریف زندگی از نظر این اشخاص بود. دیگر این که مهم‌ترین مساله زندگی از نظر آنان چیست. همچنین مسایلی نظیر این که معنای زندگی چیست، نسبت زندگی و هنر، نسبت زندگی و اندیشه، آیا می‌شود زندگی را به زندگی قدیم و زندگی جدید تقسیم کرد و اگر پاسخ آری است، تفاوت این دو در چیست و چه چیزی زندگی قدیم را از زندگی جدید متمایز می‌کند؛ آیا بین زندگی شرقی و زندگی غربی تفاوت جوهری وجود دارد و... البته این سوال‌ها را به طور مشترک از همه ‌پرسیدم و در کنار آن بنا بر تخصص هر فرد، از آنها سوالات تخصصی هم کردم. مثلا اگر شخصی اهل فلسفه بود، سوال فلسفی هم پرسیدم، مثل این که نسبت زبان و زندگی یا نسبت زمان و زندگی، بنیادهای فکری زندگی و نسبت زندگی و ابدیت و چیست و در زمینه تاریخ یا حقوق و... هم به همین ترتیب پیش رفتم.

فیضی در پاسخ به سوال خبرنگار «ایبنا» مبنی بر این که «فکر نمی‌کنید رویکرد شما با وجود این که وارد حوزه‌های دیگر هم شده‌اید، اساسا رویکردی از منظر فلسفه به معنای زندگی است؟»، اظهار داشت: به نظر من این نگاهی بنیادین و حیاتی است و البته شاید فلسفی هم باشد. این که بدانیم زندگی چیست، درست مثل خود زندگی اهمیت دارد و اصلا معادل زندگی است و مهم‌تر از آن، پرسش زندگی است که چه وقت، برای چه کسی و به چه صورتی طرح می‌شود و این که آیا این پرسش در اثر مساله‌ای طرح می‌شود یا فطری و ذاتی و درونی است. یعنی در هر بخش با انبوهی از سوال مواجه می‌شویم.

فیضی همچنین درباره این که «چرا موضوعی تا این حد کلی را که عمق و دامنه گسترده‌ای دارد، به عنوان موضوع گفت‌وگوهای خود انتخاب کرده است»، گفت: به این دلیل که ما در زمینه «زندگی» به شدت فقر منبع داریم. می‌توانم با اطمینان بگویم در هزار سال گذشته حتی 10 جلد کتاب با این موضوع نوشته نشده و در فرهنگ فکری ما «زندگی» به هیچ عنوان برای اندیشه موضوعیت پیدا نکرده است.

وی در ادامه درباره این که «چرا پیشینیان این حوزه نیز اقبالی به این موضوع نداشته‌اند»، تصریح کرد: اگر آنها درباره زندگی حرف نزده‌اند، به این دلیل است که آن‌ها مستغرق در زندگی بودند و شاید احساس نیاز نمی‌کردند که در زمینه زندگی سخنی به زبان بیاورند ولی در عصر جدید، متاخرین باید در باب زندگی سخن بگویند چون با پیدایش عرصه‌های اصلی و فرعی نوین، مساله زندگی به گونه‌ای خاص تحت‌الشعاع تفسیرهای متناقض واقع می‌شود و این نوعی ضرورت ایجاد می‌کند که زندگی برای اندیشه بر نهاده شود.

نویسنده کتاب‌ «سرشت و زندگی» در ادامه با قدردانی از تشویق‌ها و راهنمایی‌های دکتر شفیعی کدکنی در سامان یافتن این کتاب، از افرادی که از قبول مصاحبه سرباز زده بودند، گله کرد و گفت: گویی بعضی‌ افراد کار اصیل و عمیق را دوست ندارند و به کارهای ژورنالیستی عادت کرده‌اند. این امر مرا بسیار رنج داد. مثلا یکی از شاعران، حاضر به مصاحبه نشد و گفت من از این بحث‌های انتزاعی خوشم نمی‌آید! دکتر دینانی وقتی این را شنید، عصبانی و در عین حال متعجب شد و گفت مگر انضمامی‌تر از این هم مساله‌ای هست؟! به هر حال من با سماجت ایستادم و با همه دشواری‌ها کار را پیش بردم و امیدوارم بتوانم این مجموعه را که احتمالا در چهار جلد سامان خواهد یافت، با موفقیت به پایان برسانم.

از این نویسنده و محقق جوان کتابهای زیر در فروشگاه دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب موجود و قابل تهیه است:
سرشت و سرنوشت، گفتگو با غلامحسین ابراهیمی دینانی
فیلسوف عدالت (نگرشی به زندگی علمی و عملی علامه حکیمی)
مثنوی ، معنای مولوی

شنبه 20 تیر 1388
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
نظرات

کبوتر عاشق

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما
بسیار از کتب واخبار شما مسرور شدیم . ما برای دکتر ابراهیمی دینانی عزیز بسیار مقام قائل هستیم وایشان را انصافا از حکمای این قرن می دانیم به همین علت اقدام به تشکیل سایتی با نام هواداران استاد در فضای مجازی کرده ایم از شما فرهنگ دوستان و اندیشمندان دعوت می کنیم که به ما بپیوندید وما را یاری دهید
ما در این وب سایت به تحلیل آرا واندیشه های استاد می پردازیم وسعی ما این است که بتوانیم گفتگوهای استاد در برنامه معرفت را به صورت نوشتاری در اختیار اهل فرهنگ ودانش دهیم تا قدمی کوچک برای رشد فلسفه وحکمت اسلامی برداریم حتما به ما سر بزنید
یا علی
www.ebrahimi-dinani.com

14 فروردین 1391

اخبار مرتبط